Sequele

SEQUELE – Godzilla

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

TYTUŁ JAPOŃSKI: Gojira
TYTUŁ POLSKI: Gojira
ROK PRODUKCJI: 1954
DYSTRYBUCJA W POLSCE: tak (rok 1957)
REŻYSERIA: Ishiro HonfaWYSTĄPILI:
Akihiko Hirata
Momoko Kochi
Takashi Shimura
Ishiro Honda
Raymond Burr (wersja USA)Jako Godzilla: Haruo Nakajima, Ryosaku Takasugi

Obudzony, z trwającego miliony lat snu, ogromny jaszczur wyrusza na podbój Japonii. Jedynym ratunkiem przed totalnym zniszczeniem zdaje się być zabójczy gaz stworzony przez naukowca Serizawę. Jaszczur demoluje wszystko co napotka na swej drodze. Mimo oporów, Serizawa w końcu decyduje się użyć gazu, zabijając (!!!) potwora Godzillę. Pierwszy film uznawany jest za najlepszy z całego cyklu. Jest najpoważniejszy, najbardziej mroczny i uważany za głos Japonii w sprawie broni atomowej (powstał 10 lat po niesławnej akcji Amerykanów) użytej w Hiroshimie i Nagasaki.

TYTUŁ JAPOŃSKI: Gojira No Gyakushu
TYTUŁ POLSKI: brak
ROK PRODUKCJI: 1955
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Motoyoshi OdaWYSTĄPILI:
Minotu Chiaki
Hiroshi Koizumi
Takashi Shimura
Ikio Sawamura
Yoshio TsuchiyaJako Godzilla: Haruo Nakajima

Potwór bliźniaczo podobny do Godzilli o nazwie Gigantes wraz z innym – Anguirusem – atakuje Osakę. Niestety tajemnica jedynej skutecznej broni, śmiercionośnego gazu, przepadła wraz ze śmiercią naukowca Serizawy. Mimo tego, że obydwa potwory utrudniają życie Japończykom, walczą także ze sobą. W końcu ginie Anguirus, a Gigantes zostaje zabity w czasie ogromnych dywanowych ataków lotniczych na pewnej lodowej wyspie. Mimo że główny potwór nie nosi imienia Godzilla, to film jest uznany za oficjalny odcinek cyklu i jest bezpośrednią kontynuacją pierwowzoru. Monster jest identyczny z tym, którego można było zobaczyć w filmie z 1954 roku.

TYTUŁ JAPOŃSKI: Kingu Kongu Tai Gojira
TYTUŁ POLSKI: brak
ROK PRODUKCJI: 1962
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Ishiro HondaWYSTĄPILI:
Ichiro Arishima
Mie Hama
Akihiko Hirata
Yoshio Kosugi
Senkishi OmuraJako Godzilla: Haruo Nakajima, Katsumi Tezuka

Naukowa wyprawa na jedną z bezludnych wysp spotyka na swej drodze ogromnego Konga. Uśpiony, zostaje przewieziony w cywilizowane rejony, lecz wkrótce ucieka. Godzilla obudzony ze snu wyrusza na wyspę Hokkaido. Tymczasem King Kong ponownie zostaje uwięziony i przewieziony na Fuji, aby stoczyć długą walkę z Godzillą. Film po raz kolejny posiada dwie wersje, gdzie w amerykańskiej minimalnie “wygrywa” King Kong, a w japońskiej Godzilla. Film jest dynamiczny i wciąż jest ogromną gratką dla fanów monster-movies.

TYTUŁ JAPOŃSKI: Mosura Tai Gojira
TYTUŁ POLSKI: brak
ROK PRODUKCJI: 1964
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Ishiro HondaWYSTĄPILI:
Yu Fujiki
Susumu Fujita
Yuriko Hoshi
Hiroshi Koizumi
Takashi ShimuraJako Godzilla: Haruo Nakajima

Japońscy rybacy odnajdują po huraganie ogromne jaja, które jak się okazuje są własnością Mothry. Mimo usilnych starań strażniczek jaja, nie wraca ono do właścicielki. Tymczasem ponownie nawiedza Japonię Godzilla, którego celem, tym razem, jest Tokio. Jedynym ratunkiem przed potworem jest… Mothra właśnie. Bitwę dwóch potworów wygrywa Godzilla. Jednak nie wszystko zostaje stracone, bowiem z jaj wykluwają się potomkowie Mothry. Film to pierwsze, lecz nie ostatnie spotkanie z Mothrą. Pełen klasycznych już zdjęć demolki w wykonaniu Godzilli. W filmie pojawiło się kilku aktorów z poprzednich części, ale w innych rolach.

TYTUŁ JAPOŃSKI: San Daikaiju Chikyu Saidai No Kessen
TYTUŁ POLSKI: brak
ROK PRODUKCJI: 1964
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Ishiro HondaWYSTĄPILI:
Akihiko Hirata
Yuriko Hoshi
Emi Ito
Hisaya Ito
Hiroshi KoizumiJako Godzilla: Haruo Nakajima

Księżniczka udająca się do Japonii, aby przestrzec przed meteorytem, który rozbił się o wyspy japońskie, musi ewakuować się przed eksplozją samolotu. W meteorycie ponoć przybywa mityczna Ghidora-smok o trzech głowach, likwidująca wszystko, co na swej drodze spotka (jest autorką zniszczenia życia na Marsie). W tzw. międzyczasie walczą ze sobą Rodan i Godzilla. Aby zapobiec inwazji Ghidory, o pomoc poproszone zostają Mothry, które próbują pogodzić rywalizujące ze sobą monstra. Wkrótce wszystkie wyruszają na wojnę z Ghidorą, ratując Ziemię. Film pełen jest nawiązań do japońskiej mitologii, praktycznie jest nimi przesiąknięty. To odbijało się na mniejszym zrozumieniu filmu, przez widownię “pozajapońską”. Niemniej rozmach i ilość potworów przyćmił wszystkie dotychczasowe produkcje.

TYTUŁ JAPOŃSKI: Kaiju Daisenso
TYTUŁ POLSKI: Inwazja Potworów
ROK PRODUKCJI: 1965
DYSTRYBUCJA W POLSCE: tak (rok 1970)
REŻYSERIA: Ishiro HondaWYSTĄPILI:
Akira Kubo
Kumi Mizuno
Keiko Sawai
Akira Takarada
Jun TazakiJako Godzilla: Haruo Nakajima

Mieszkańcy planety X proszą o pomoc Ziemian, aby na ich planetę przybyły Godzilla i Rodan w celu zaprowadzenia porządku z poznanym wcześniej potworem Ghidorą. Kiedy dwa ziemskie potwory przybywają na miejsce, okazuje się to być pułapką, gdyż Ziemię nawiedzają inne trzy wielkie kreatury. Sparaliżowana wola Godzilli i Rodana uniemożliwia im powrót na Ziemię. Jedynym ratunkiem jest wynalazca Toria, który uwalnia więźniów, co automatycznie stawia na straconej pozycji Ghidorę. Ten film to ukłon w stronę fanów na całym świecie. Ograniczono nawiązania stricte japońskie i postawiono ponownie na gigantyczną walkę potworów. Film cieszył się dużym powodzeniem.

Ostatnio dodane