search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Conan

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Conan Barbarzyńca
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Guild, Imperial
REŻYSERIA: John MiliusWYSTĄPILI:
Arnold Schwarzenegger
James Earl Jones
Sandahl Bergman
Mako

W młodości Conan doznał wielu krzywd. W brutalny sposób wymordowano wszystkich mieszkańców jego wioski wraz z rodzicami. Żyjący w niewoli pewnego razu ucieka i próbuje odnaleźć winnych śmierci swoich bliskich. Oparty na prozie Roberta E. Howarda film z dobrą rolą Arniego to klasyczny przykład świetnego fantasy. Epickość miesza się tu z magią, czarami, potworami i czarnoksiężnikami. Świetny scenariusz, ładne zdjęcia i bardzo dobra muzyka złożyły się na sukces filmu.

TYTUŁ POLSKI: Conan Niszczyciel
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Richard FleischerWYSTĄPILI:
Arnold Schwarzenegger
Grace Jones
Wilt Chamberlain
Mako

Conan tym razem musi odzyskać drogocenny kamień, jednocześnie strzec cnoty i honoru pięknej księżniczki. Wyrusza w pełną niebezpieczeństw wędrówkę zmierzając z pewnymi trudnościami do celu. Wkrótce księżniczka zakochuje się w Conanie. Druga część niestety wyraźnie jest słabsza od oryginału. Mimo ponownego występu Schwarzeneggera, wyraźnie czuje się brak mocy i paradoksalnie magii w tym filmie. Odnoszę wrażenie, że to szybko sklecony filmik, ze słabiutkim, banalnym scenariuszem, ze znikomą ilością dialogów. Można obejrzeć, ale to już nie to samo co epos Miliusa. Zmiana wytwórni z 20th Century Fox na Universal wyraźnie Conanowi zaszkodziła.

CIEKAWOSTKI:

  • W obydwu częściach wystąpili jedynie Arnold Schwarzenegger i Mako.
  • W Conanie Niszczycielu w jednej z głównych ról zaprezentowała się czarnoskóra ekscentryczna gwiazda muzyki pop Grace Jones oraz “przyszła siostra” Kevina Arnolda z Cudownych Lat, czyli Olivia D’Abo.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

O kontynuacji cyklu z można zapomnieć, natomiast wytwórnia Nu Image/Millennium Films zakupiła prawa do Conana i na 2009 rok zapowiedziała restart serii. Prawdopodobnie na stołku reżyserskim zasiądzie Rob Zombie.

 

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA