Remake

KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW. Oryginał i remake

Autor: Rafał Donica
opublikowano

 

Rok produkcji:
1984Kraj:
USA

Reżyseria:
Wes Craven

Scenariusz:
Wes Craven

Rok produkcji:
2010Kraj:
USA

Reżyseria:
Samuel Bayer

Scenariusz:
Wesley Strick i
Eric Heisserer

 

Młodzi ludzie z miasteczka Springwood prześladowani są w koszmarach sennych przez psychopatycznego mordercę z poparzoną twarzą, który kroi ich na kawałki czterema brzytwami zamocowanymi na własnoręcznie wykonanej rękawicy. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że dzieciaki zamordowane we śnie, umierają naprawdę. Rozwiązanie przerażającej tajemnicy i tożsamości mordercy tkwi w dalekiej przeszłości, a duży udział w całej sprawie mają rodzice mordowanych nastolatków.

Freddy Krueger (Robert Englund)

Nancy Thompson (Heather Langenkamp)

Glen Lantz (Johnny Depp)

Christina Tina Gray (Amanda Wyss)

Rod Lane (Jsu Garcia)

Freddy Krueger (Jackie Earle Haley)

Nancy Halbrook (Rooney Mara)

Quentin Smith (Kyle Gallner)

Kris Fowles (Katie Cassidy)

Jesse Brown (Thomas Dekker)

Pierwsza ofiara w filmie to dziewczyna – Tina. Pierwszą ofiarą jest chłopak – Dean.
Nastolatki mordowane w snach przez Freddy’ego Kruegera nigdy wcześniej go nie spotkały. Freddy Krueger morduje w snach nastolatków, których wiele lat wcześniej (prawdopodobnie) molestował.
Brak motywu wymazywania traumatycznych wspomnień z pamięci dzieci. Rodzice starali się wymazać z pamięci dzieci wspomnienia Freddy’ego Kruegera, który robił im złe rzeczy. Robili to m.in. poprzez ukrywanie grupowego zdjęcia z przedszkola, aby dzieci, które doświadczyły pobytu w „jaskini Freddy’ego” nie utrzymywały kontaktów ze sobą, by nie przypomnieć sobie Freddy’ego.
Nancy usypia w szkole podczas lekcji. W szkole usypia Kris.
Rod ginie w celi powieszony podczas snu przez Freddy’ego. Jesse zostaje przebity szponami.
Nancy trafia do szpitala na testy. Gdy budzi się z koszmaru z kapeluszem Fredda w dłoni, lekarze… chcą dać jej zastrzyk nasenny. Nancy trafia do szpitala po zranieniu przez Freddy’ego i tam lekarze chcą dać jej zastrzyk nasenny.
Nancy po szamotaninie z Freddym we śnie przynosi do świata realnego jego kapelusz. Nancy po szamotaninie z Freddym we śnie przynosi do świata realnego kawałek jego swetra.
Chłopak Nancy zostaje zabity we śnie i ostatecznie w walce z Freddym jest ona osamotniona. W finałowej walce z Freddym Nancy pomaga jej chłopak Quentin.
Nie ma motywu mikrosnów. Wprowadzono motyw mikrosnów.
Freddy Krueger zamordował w przeszłości dwadzieścioro dzieci, został przez błędy formalne uniewinniony przez sąd, po czym spalony przez żądnych zemsty rodziców. Freddy Krueger pracował w przedszkolu jako ogrodnik, molestował dzieci, po czym bez żadnego sądu został spalony przez ich rodziców, którzy woleli sami załatwić sprawę, oszczędzając swoim dzieciom składania zeznań przed sądem.
Na czele żądnych zemsty rodziców stała prawdopodobnie matka i ojciec Nancy. Na czele żądnych zemsty rodziców stał ojciec Quentina.
O przerażających wydarzeniach, na skutek których doszło do samosądu, dowiadujemy się z opowieści matki Nancy, która w dodatku trzyma w piwnicy zawiniętą w szmatę rękawicę Freddy’ego. O przerażających wydarzeniach, na skutek których doszło do samosądu, dowiadujemy się z koszmaru sennego Quentina (gdy zasypia na basenie), w którym obserwuje on moment spalenia Freddy’ego. Brakuje motywu rękawicy zachowanej przez rodziców „na pamiątkę” tamtych wydarzeń.
Finałowa część filmu dzieje się w domu Nancy. W dodatku Nancy – niczym Kevin sam w domu – zastawia na Freddy’ego mnóstwo pułapek. Finałowa część filmu dzieje się w budynku zamkniętego przedszkola, gdzie przed laty Freddy robił złe rzeczy głównym bohaterom.
Krueger rzuca tylko krótkie one-linery. Krueger ciągle coś mówi.
Freddy przebija się przez lustro w pogoni za Nancy. W ostatniej scenie Freddy wychodzi z lustra i zabija matkę Nancy.
Matka Nancy ginie we własnym łóżku spalona przez Freddy’ego. Jak wyżej.
Nancy „zabija” Freddy’ego przestając w niego wierzyć i bać się go, przez co traci on swoją moc. Nancy „zabija” Freddy’ego przez poderżnięcie mu gardła.
W filmie ani razu nie pojawia się prawdziwa twarz Roberta Englunda grającego Freddy’ego. W filmie pojawia się prawdziwy Jackie Earle Haley – w scenach retrospekcji, gdy jako ogrodnik bawi się z dziećmi.
Przy produkcji zużyto ponad 500 galonów sztucznej krwi. W remake’u ilość krwi można niestety mierzyć już tylko w pikselach.

Ostatnio dodane