search
REKLAMA
Zestawienie

NAJWAŻNIEJSI aktorzy 2021 roku

Zestawienie najważniejszych aktorów oraz najważniejszych aktorek amerykańskiej kinematografii 2021 roku.

Paulina Zdebik

29 grudnia 2021

REKLAMA

Kto kończy mijający rok z największą liczbą filmowych premier na swoim koncie? Kto najintensywniej pracował? Kto był najszerzej zachwalany? Kto wzbudził na ekranie najwięcej emocji? Kto nie schodził z języków? Kto może powiedzieć, że 2021 rok był dla niego nadzwyczaj udany? Odpowiedzi na następujące pytania szukajcie w poniższym zestawieniu.

Timothée Chalamet

Na pierwszy ogień idzie niekwestionowana gwiazda tego roku – Timothée Chalamet. Amerykański aktor, który 27 grudnia obchodził swoje 26. urodziny, wystąpił w dwóch spośród najbardziej niecierpliwie (tym bardziej że premiery były wielokrotnie przekładane z powodu pandemii) wyczekiwanych tytułach: mowa oczywiście o Diunie  w reżyserii Denisa Villeneuve’a oraz Kurierze Francuskim z Liberty, Kansas Evening Sun. W adaptacji pierwszej połowy kultowej powieści science fiction napisanej przez Franka Herberta wcielił się w rolę Paula Atrydy, księcia rodu Atrydów, za którą był nominowany do People’s Choice Award w kategorii ulubiona gwiazda dramatu. Z kolei w autorskiej antologii filmowej Wesa Andersona podziwiać go można w noweli Revisions to a Manifesto jako Zeffirellego, francuskiego buntownika i intelektualistę, który – podobnie jak, nie ma co tu ukrywać, sam Timothée – podbija serca zarówno starszych, jak i młodszych kobiet. Co więcej, zagrał u boku Jennifer Lawrence oraz Leonardo DiCaprio w najnowszym filmie Adama McKaya, czyli Nie patrz w górę, który od 10 grudnia można oglądać w kinach, a od 24 grudnia na Netflixie.

Zendaya

Równie wielką gwiazdą co Chalamet okazała się być o rok młodsza od niego Zendaya, partnerująca mu zresztą na ekranie Diuny w roli Chani. Wprawdzie jako fremeńska wybranka Paula Atrydy w pierwszej części adaptacji powieści nie miała zbyt dużo czasu ekranowego, ale jeśli komuś było mało tej aktorki, to zawsze mógł włączyć sobie na Netflixie Malcolma i Marie, gdzie wcieliła się w tytułową postać i wraz z Johnem Davidem Washingtonem dźwignęła na swoich barkach każdą minutę intymnego czarno-białego melodramatu autorstwa Sama Levinsona. Albo włączyć animację Kosmiczny mecz: Nową erę i wsłuchać się w głos króliczki Loli, zdubbingowanej przez Zendayę. Albo udać się do kina na Spider-Mana: Bez drogi do domu, by oglądać aktorkę portretującą ukochaną Petera Parkera, granego z kolei przez Toma Hollanda, prywatnie będącego również jej życiowym partnerem. A gdyby ktoś nadal odczuwał niedosyt, to już niedługo, bo 9 stycznia, premierę będzie miał 2. sezon szeroko docenianego serialu Euforii, w którym aktorka wciela się w główną rolę nastolatki zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków – Rue Bennett.

Matt Damon

Matt Damon w 2021 roku spełnił się nie tylko aktorsko, ale również scenariopisarsko i producencko. W Ostatnim pojedynku, dramacie w reżyserii Ridleya Scotta rozgrywającym się pod koniec XIV wieku, nie tylko sportretował autentyczną postać sir Jeana de Carrouges, który wraz z rycerzem Jacquesem Le Gris (Adam Driver) stoczył ostatni w historii Francji pojedynek sądowy, ale także, we współpracy z Benem Affleckiem oraz Nicole Holofcener, napisał scenariusz do tego filmu. Co więcej, był również jego producentem wykonawczym. Nie na tym jednak koniec – nie jest to bynajmniej jedyny tytuł z udziałem Damona, który miał swoją premierę w tym roku. W thrillerze Stillwater Toma McCarthy’ego, aktor wcielił się w Billa Bakera, który podróżuje z Oklahomy do Francji, by pomóc swojej aresztowanej za morderstwo córce, Allison (Abigail Breslin). Ponadto pojawił się jako Mike Lowen w filmie kryminalnym No Sudden Move w reżyserii Stevena Soderbergha.

Emma Stone

Patrząc na liczbę tytułów, w których zagrali wyżej wymienieni aktorzy, Emma Stone wypada raczej skromnie. Aktorka może pochwalić się tylko jedną rolą, ale za to taką, że nie wyobrażam sobie nie umieścić jej w tym zestawieniu. Mowa oczywiście o wcieleniu się w tytułową bohaterkę w produkcji Cruella Craiga Gillespiego, czyli historii początków legendarnej antybohaterki z disneyowskich 101 dalmatyńczyków. O ile w kwestii samego filmu można spotkać się z mieszanymi opiniami, o tyle wydaje mi się, że co do aktorskiego popisu Stone nie ma żadnych wątpliwości. Za rolę Cruelli nominowana jest do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu. W mijającym 2021 roku premierę miały również dwa mniejsze projekty, do których Emma użyczyła swojego głosu – film krótkometrażowy Dear Diary: World’s First Pranks oraz serial telewizyjny Saturday Morning All Star Hits! Jeśli jednak myślicie, że Stone w ostatnim czasie się rozleniwiła, to jesteście w błędzie; chwilowy przestój w produkcjach z jej udziałem wynika z tego, że marcu tego roku urodziła swoje pierwsze dziecko. Ojcem jej córki, która nazywa się Louise Jean McCary, jest mąż aktorki, czyli Dave McCary, amerykański komik, pisarz i reżyser.

Paulina Zdebik

Paulina Zdebik

Z urodzenia gdańszczanka, z miejsca zamieszkania - katowiczanka, paryżanka, a aktualnie warszawianka. Studentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Na planach zdjęciowych najlepiej odnajduje się w pionie reżyserskim bądź kostiumowym. Oprócz tworzenia filmów, bardzo lubi też o nich pisać. Wielka fanka Mechanicznej pomarańczy, Xaviera Dolana, Yorgosa Lanthimosa, francuskiej Nowej Fali oraz... horrorów. Kontakt: paulinazdebik@wp.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA