Nie dla dzieci. 6 NAJMROCZNIEJSZYCH filmów i seriali animowanych
Animacje potrafią przerażać bardziej niż fabuły. Oto sześć najmroczniejszych filmów animowanych – nie pokazujcie ich dzieciom!
Wzgórze królików (1978)
Ta brytyjska produkcja powstała na podstawie debiutanckiej powieści Richarda Adamsa o tytule Wodnikowe Wzgórze (ang. Watership Down). Opowiada historię grupy królików, która opuszcza stado, aby w obliczu nadchodzącego zagrożenia znaleźć dla wszystkich nowe miejsce do życia. Wzgórze królików to jednak nie animacja dla dzieci o słodkich, puchatych zwierzątkach, lecz pełna realistycznych, brutalnych obrazów opowieść o bezlitosności natury. Króliki walczą ze sobą, gryzą się, krwawią, wpadają w zasieki. Martin Rosen, reżyser filmu, tak mówił w jednym z wywiadów: „To część natury – a natura jest bardzo niebezpieczna. Richard wyraźnie to podkreślał. Czułem, że to kluczowy aspekt. W ogóle nie zrobiłem tego filmu dla dzieci”[1].
The Plague Dogs (1982)
Duet Richard Adams i Martin Rosen to gwarancja makabrycznej animacji. Poza przejmującym Wzgórzem królików na podstawie powieści Adamsa Rosen zrealizował jeszcze jeden film animowany – The Plague Dogs. Dwa psy, foksterier Snitter i miks labradora Rowf, uciekają z laboratorium przeprowadzającego testy na zwierzętach. Psy nie tylko próbują umknąć swoim oprawcom, ale muszą się także zmierzyć z bezlitosnym życiem na wolności, w czym pomaga im przebiegły lis. Podobnie jak we Wzgórzu królików, także i w The Plague Dogs nie brakuje brutalnych scen, w szczególności ukazujących wiwisekcję czy eksperymenty na zwierzętach. Z tego powodu chociażby film miał ograniczoną dystrybucję w Stanach Zjednoczonych.
Jaś i Małgosia z serii Baśnie Braci Grimm (1987–1988)
Chodzi o japoński serial animowany zrealizowany przez Nippon Animation w latach 80. – Gurimu Meisaku Gekijo. Pierwszy sezon, Baśnie Braci Grimm, składa się z 24 odcinków będących adaptacjami znanych baśni dwóch słynnych niemieckich baśniopisarzy. W Polsce seria chyba nigdy nie trafiła do telewizji, była za to w naszym kraju dystrybuowana na kasetach VHS. Jako dziecko byłam szczęśliwą posiadaczką kilku z nich, z których jedna zawierała najmroczniejszą i najstraszniejszą kreskówkę, jaką oglądałam w swoim życiu – Jasia i Małgosię. W zasadzie nic dziwnego – kiedy się nad tym zastanowić, to potwornie mroczna baśń o kanibalizmie, przemocy wobec dzieci i morderstwie. Studio Nippon Animation wyciągnęło jednak z Jasia i Małgosi to, co najstraszniejsze, tworząc absolutnie makabryczną animację, która przerazi dorosłego, a co dopiero dziecko.
Chojrak – tchórzliwy pies (1999–2002)
Kultowy serial dla tych wychowanych na Cartoon Network na początku XXI wieku opowiada o bojaźliwym psie imieniem Chojrak. Chojrak mieszka w domu położonym na odludziu w stanie Kansas, w fikcyjnym miasteczku Nigdzie wraz ze swoimi starszymi właścicielami – ukochaną, przyjazną panią Muriel Motyką i jej zgorzkniałym, złośliwym mężem Eustachym, który nie znosi Chojraka. Odludne miasteczko przyciąga zjawiska paranormalne, a Chojrak nieustannie musi się zdobywać na odwagę, aby ratować swoich właścicieli, w szczególności Muriel, przed duchami, potworami, obcymi, zombie, wampirami czy szalonymi naukowcami. Serial stworzony przez Johna R. Dilwortha liczy łącznie 54 odcinki, których fabuła jest dość schematyczna i każdorazowo przebiega podobnie – Chojrak ratuje swoich państwa przed nadprzyrodzonym zagrożeniem. Serial to bardzo mroczna i psychodeliczna animacja, ale zarazem niezwykle oryginalna i pobudzająca wyobraźnię.
Salad Fingers (2004–2013)
Ta 11-odcinkowa seria krótkich filmików koncentruje się na postaci tytułowego Salad Fingers – humanoidalnej, zielonej, wychudzonej i przygarbionej postaci, która zamieszkuje opustoszały postapokaliptyczny świat. Jego cechą charakterystyczną jest sześć długich palców – po trzy u każdej dłoni o kształcie sałaty. Salad Fingers jest zaburzonym psychicznie dziwakiem o niepokojącym głosie. Kolekcjonuje łyżki, rozmawia sam ze sobą, a ból sprawia mu przyjemność. Ten dziwny fenomen popkulturowy to dzieło Brytyjczyka Davida Firtha.
Kropla piękna (2020)
Tę koreańską animację, będącą adaptacją internetowego komiksu, miałam okazję obejrzeć podczas zeszłorocznej edycji online Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Główna bohaterka, Ye-ji, jest makijażystką, jednak życie jej nie satysfakcjonuje. Jest zakompleksiona, a celebrytka, dla której ostatnio pracuje, ciągle ją upokarza. Kiedy pewnego dnia na wycieraczce Ye-ji pojawia się tajemniczy kosmetyk w butelce, który obiecuje natychmiastową przemianę wyglądu, bohaterka traktuje to jako szansę na odmianę swojego życia. Kropla piękna to mroczna i mocno psychodeliczna animacja dla dorosłych, nawiązująca do tematu popularnych w Korei Południowych zabiegów upiększających i chirurgii kosmetycznej.
Przypisy:
[1] E. Power, A piercing screen: How Watership Down terrified an entire generation, w: Independent, https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/films/features/watership-down-film-bright-eyes-rabbits-disease-martin-rosen-richard-adams-disney-a8590226.html, dostęp: 20.12.2021.