search
REKLAMA
Zestawienie

Filmy z aktorami z SUKCESJI, które POWINNIŚCIE znać

„Sukcesja” okazała się szansą na zaistnienie, niekiedy wręcz życiowe, dla sporego grona aktorów.

Odys Korczyński

6 czerwca 2023

REKLAMA

Sukcesja okazała się szansą na zaistnienie, niekiedy wręcz życiowe, dla sporego grona aktorów wcześniej znanych z drugoplanowych i epizodycznych ról. Serial jest zwieńczeniem ich dotychczasowej kariery, co jednak nie oznacza, że do tej pory grali w złych filmach. Chodzi bardziej o to, że byli w cieniu wielkich gwiazd, często zapewniając im nieocenione wsparcie, jednak nie wychodząc na pierwszy plan. Niektórych na pewno znamy. Inni zaś przypomnieli się nam dopiero dzięki Sukcesji. Warto poznać produkcje, w których wzięli udział, bo jak się okazuje, są to w wielu przypadkach znane i godne uwagi tytuły.

Brian Cox (Logan Roy)

Zacznijmy od naczelnej postaci Sukcesji. Aktor z niego potężnie utalentowany, wyspecjalizowany w dramatycznych rolach teatralnych, co w serialu wielokrotnie pokazał. Widzowie z pewnością kojarzą go z kinowych ról w filmach-epopejach. Sugestywnie zagrał Agamemnona w Troi, był także niesamowicie ważną postacią w Braveheart. Zagrał tam Argyle’a Wallace’a, wuja Williama Wallace’a. Przyjął on ciężar wychowania chłopca po śmierci Malcolma. Zaszczepił Williamowi miłość do wolności, miecza i twardego życia, co było konieczne, żeby wtedy przetrwać. Brian Cox wreszcie jeszcze przed Anthonym Hopkinsem zagrał Hannibala Lectera w Czerwonym smoku w reżyserii Michaela Manna. W całej obsadzie Sukcesji jest aktorem najbardziej utytułowanym, chociaż nigdy nie zyskał statusu komercyjnej gwiazdy. Uznanie należy mu się również za rolę Killearn w Rob Royu.

Matthew Macfadyen (Tom)

Twarz skądś znana, ale jednak trudno powiedzieć skąd. Pierwsze skojarzenie, jakie miałem, to Trzej muszkieterowie Andersona, gdzie zagrał Atosa, a drugie przebrzydły szeryf z Nottingham z Robina Hooda Ridleya Scotta. To jednak ułamek ciekawych ról charakterystycznych. Zgon na pogrzebie, Duma i uprzedzenie. Matthew Macfadyen umie być przemiłym panem Darcym, ale i złoczyńcą bez żadnych uczuć, lubującym się w zadawaniu wysublimowanej przemocy. Wśród polskich aktorów, co ciekawe, znajdziemy jego sobowtóra – Przemysława Stippę.

Jeremy Strong (Kendall Roy)

Wiem, że pewnie większość widzów skojarzy z jego udziałem Proces Siódemki z Chicagoi właśnie ten film uzna za najlepszy. Być może tak jest. Nie kwestionuję tego, bo produkcja ta jest ciekawa. Do mnie przemawia jednak o wiele bardziej Robot i Frank. Jeremy Strong nie odgrywa tam wielkiej roli, nie ma kolosalnego znaczenia dla fabuły, lecz w tym zestawieniu chodzi o ciekawe filmy z jakimkolwiek udziałem aktorów w Sukcesji, a nie filmy z większym lub wręcz pierwszoplanowym udziałem tychże artystów. Tak więc z powodzeniem miłośnikom kina mogę jeszcze polecić zarówno Big shorta jak i Zdarzenie.

James Cromwell (Ewan Roy)

Jak na ironię w Sukcesji jest również bohaterem drugiego planu. Przez całe aktorskie życie nim był i bardzo dobrze. Trudno znaleźć drugiego takiego aktora, który byłby tak uniwersalny, niemal jak kameleon – zła postać, dobra postać, epizod, ojciec, szef, klient, sąsiad, ksiądz, sędzia, dosłownie każdy. Trudno więc polecić filmy z Jamesem Cromwellem i wybrać te najlepsze. Jest ich mnóstwo. Wymienię więc tylko kilka – Ja, robot, Suma wszystkich strachów, Cedry pod śniegiem, Skandalista Larry Flint. Nic tylko wybierać, bo w tym przypadku zupełnie nie chodzi w tych produkcjach, że zagrał w nich akurat James Cromwell. On jest nieco przezroczysty.

Sarah Snook (Siobhan Roy)

W serialu to bardzo ważna postać – wręcz nadająca mu fabularny rytm, polaryzująca grupy bohaterów. W swojej karierze aktorskiej stara się grać silne postaci kobiece, niekoniecznie pozytywne. Pierwszym filmem na liście do polecenia jest Projektantka Jocelyn Moorhouse, a potem Amerykanin w marynacie Brandona Trosta. Na trzecim miejscu uplasowało się Przeznaczenie Spierigów, ciekawy przykład science fiction o skomplikowanych paradoksach czasowych.

Dagmara Domińczyk (Karolina)

Aktorka, która całkowicie skryła się za swoimi rolami, a przecież nie były one ani złe, ani nie dotyczyły mało znanych filmów. Mało tego – nasza rodaczka. Z pewnością należy znać zwłaszcza jeden film w jej portfolio, Hrabia Monte Christo w reżyserii Kevina Reynoldsa. Dagmara Domińczyk zagrała w nim Mercedes, jakże ważną postać, a zwykle kojarzy się tylko dwóch aktorów z produkcji – Jima Caviezela i Guya Pearce’a. Kolejnym tytułem w jej karierze jest Jack Strong, film dość średni realizacyjnie, ale opowiadający ważną dla nas Polaków historię. Na koniec poleciłbym wszystkim jeszcze Emigrantkę.

Odys Korczyński

Odys Korczyński

Filozof, zwolennik teorii ćwiczeń Petera Sloterdijka, operator DTP, fotograf, retuszer i redaktor związany z małopolskim rynkiem wydawniczym oraz reklamowym. Od lat pasjonuje się grami komputerowymi, w szczególności produkcjami RPG, filmem, medycyną, religioznawstwem, psychoanalizą, sztuczną inteligencją, fizyką, bioetyką, kulturystyką, a także mediami audiowizualnymi. Opowiadanie o filmie uznaje za środek i pretekst do mówienia o kulturze człowieka w ogóle, której kinematografia jest jednym z wielu odprysków. Mieszka w Krakowie.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA