search
REKLAMA
News

Nie żyje WOLFGANG PETERSEN, reżyser m.in. “Okrętu”, “Air Force One”, Niekończącej się opowieści” i “Troi”

Petersen miał 81 lat.

Łukasz Budnik

16 sierpnia 2022

REKLAMA

W wieku 81 lat zmarł Wolfgang Petersen, reżyser filmowy, który miał na swoim koncie wiele popularnych produkcji. Twórca chorował na raka trzustki, zmarł w swoim domu. W chwili śmierci była przy nim żona Maria Antoinette; byli razem przez 50 lat.

Petersen urodził się w marcu 1941 roku, a swoje pierwsze kroki w reżyserii stawiał w teatrze. Później pracował w telewizji, a następnie zajął się realizacją pełnym metraży, poczynając od One or the Other of Us. Jego pierwszym hitem był film Okręt z 1981 roku, historia załogi U-Boota pływającego w trakcie drugiej wojny światowej. Film otrzymał sześć nominacji do Oscara, a dwie z nich zostały przekute na statuetki dla Petersena (reżyseria i scenariusz).

W kolejnych latach twórca reżyserował takie filmy, jak Niekończąca się opowieśćOkruchy wspomnieńMój własny wrógAir Force One, Na linii ognia oraz Epidemia. W jego filmografii są także TrojaGniew oceanu oraz Posejdon.  Po tym ostatnim miał dziesięcioletnią przerwę w karierze; powrócił, aby wyreżyserować film Jak rozbić bank z 2016 roku. Była to ostatnia podpisana przez niego produkcja.

Był brany pod uwagę jako reżyser pierwszej części serii o Harrym Potterze.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA