search
REKLAMA
Remake

THE RING – KRĄG. Oryginał i remake

Karol Baluta

1 stycznia 2012

REKLAMA

Rok produkcji:                 
1998

Kraj:
Japonia

Reżyseria:
Hideo Nakata

Scenariusz:
Hiroshi Takahashi

                Rok produkcji:
2002

Kraj:
USA / Japonia

Reżyseria:
Gore Verbinski

Scenariusz:
Ehren Kruger

Młoda dziewczyna ginie w dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach. Jej ciotka – dziennikarka telewizyjna – natrafia na historię o tajemniczym filmie. Każdy kto go obejrzy umiera po siedmiu dniach. Kobieta wybiera się do ośrodka letniskowego, gdzie jej siostrzenica była tydzień wcześniej z przyjaciółmi. Na miejscu znajduje kasetę z dziwnym, surrealistycznym nagraniem. Zaraz po jego obejrzeniu odbiera dziwny i niepokojący telefon. Przekonana, że został jej tydzień życia, wraz z byłym mężem desperacko szuka w nagraniu wskazówek, które mogą powstrzymać klątwę. Sytuacja staje się jeszcze bardziej przerażająca, gdy nagranie ogląda również ich syn…

Sadako (Rie Inou)

Reiko (Nanako Matsushima)

Yoichi (Rikiya Otaka)

Ryuji (Hiroyuki Sanada)

Samara (Daveigh Chase)

Rachel (Naomi Watts)

Aidan (David Dorfman)

Noah (Martin Henderson)

Na początku filmu Reiko przygotowuje materiał o kasecie, rozmawia z uczennicami, które opowiadają jej o legendzie.Rachel dowiaduje się o kasecie dopiero na pogrzebie, od znajomych Katie.
Ryuji – były mąż bohaterki (nauczyciel matematyki) zaczyna jej wierzyć, gdy widzi Sadako na ulicy.Noah (tu fotograf) zaczyna wierzyć, gdy po obejrzeniu kasety widzi swoje zniekształcone odbicie w kamerze ochrony sklepu oraz na zdjęciach.
Bohaterka badała sprawę już wcześniej, zanim zmarła jej siostrzenica. Jednak to wydarzenie zmotywowało ją do dalszych poszukiwań.Rachel zostaje poproszona przez siostrę o odkrycie przyczyny śmierci Katie – dopiero wtedy wpada na trop kasety.
Bohaterka słyszy jedynie, że koleżanka Tomoko trafiła do szpitala psychiatrycznego.Bohaterka odwiedza koleżankę Katie w szpitalu i rozmawia z nią o kasecie.
Po obejrzeniu taśmy Reiko widzi w odbiciu telewizora Sadako – zaraz potem dzwoni telefon. Słychać w nim dziwne odgłosy.Po obejrzeniu kasety dzwoni telefon, głos w słuchawce szepcze: “Siedem dni…”.
Syn Reiko to zwyczajny chłopiec, jednak wydaje się, że ma jakiś kontakt ze zmarłą Tomoko – mówi, że to ona kazała mu obejrzeć kasetę. Pozostawiony u dziadka na czas trwania śledztwa, nie bierze czynnego udziału w fabule.Syn Rachel potrafi kontaktować się z Samarą, która “wysyła” mu obrazy. Przez wyjazdem matki na wyspę, wręcza jej rysunek domu, który później naprowadza ją na trop.
Najważniejsze zmiany dotyczą samego nagrania oraz przebiegu śledztwa. W japońskim “Ringu” Reiko i Ryuji powoli analizują kasetę, a na właściwy trop wpadają po zbadaniu występującego na nagraniu dialektu oraz po informacji dot. wulkanu.Rachel analizuje obraz z kasety, znajduje na niej latarnię. Odnajduje ją w książce, po czym powoli łączy z innym obrazem z taśmy. W ten sposób dowiaduje się o Annie Morgan. Samotnie wybiera się na wyspę. W międzyczasie Noah jedzie do szpitala psychiatrycznego, aby dowiedzieć się więcej o historii Anny.
Sadako odziedziczyła zdolności po matce – Shizuko. Profesor Ikuma Heihachiro starał się zarobić na niezwykłej mocy Shizuko. Jednak tragiczna śmierć jednego z uczestników pokazu (zabitego przez Sadako), rujnuje mu karierę. Niedługo potem matka dziewczyny popełnia samobójstwo. Obwiniając za wszystko dziewczynę, Ikuma wrzuca ją do studni.W tym wypadku historia jest znacznie bardziej pokręcona i większość zawartych tu informacji to moje własne domysły. Anna Morgan była zupełnie zwyczajną kobietą, która przez wiele lat nie mogła urodzić dziecka. Wraz z mężem wyjechała z wyspy. Wrócili jakiś czas później, z dziewczynką – Samarą. Miała ona niezwykłe, ale zarazem straszne zdolności, które wzbudzały nieufność mieszkańców oraz jej ojca. Samara zaczęła nękać sąsiadów oraz własną matkę, która trafiła w końcu do szpitala psychiatrycznego. Samara zaczęła też zabijać konie hodowane przez rodziców. Matka, chcąc powstrzymać dziewczynkę, próbuje ją zabić: przydusza ją foliowym workiem i wrzuca do studni.
Bohaterowie razem płynąc na wyspę jedynie rozmawiają.Rachel płynąc na wyspę znajduje przyczepę z koniem. Zwierze wyczuwając obecność Samary, uwalnia się z łańcuchów i skacze do morza, tak jak robiły to konie Morganów.
Na wyspie bohaterowie zatrzymują się w dawnym domu Shizuko, spotykają doktora Ikuma. Rozmawiają z nim na plaży, gdzie są świadkami wizji wyjaśniającej, jak doszło do śmierci uczestnika pokazu. Następnego dnia, podczas sztormu, odpływają z wyspy dzięki pomocy doktora. Wiedząc o studni pod budynkiem, wracają do domu letniskowego.Na wyspie bohaterka jedzie do domu Morganów. Rozmawia z Richardem Morganem oraz z miejscową lekarką, która opowiada jej historię pojawienia się na wyspie Samary i uldze po jej zniknięciu. Wraca do domu Morganów, gdzie jest świadkiem samobójstwa Richarda. Na wyspę przybywa też Noah. Razem udają się do stajni, gdzie znajdują pokój Samary. Na ścianie wypalony jest rysunek płonącego drzewa. Bohaterowie szybko odpływają z wyspy i jadą do domku letniskowego.
Reiko i Ryuji opróżniają studnię z wody. Zaczyna się nerwowa walka z czasem. Reiko schodzi na dno studni, gdzie znajduje Sadako. Przyjeżdża policja, bohaterowie odjeżdżają.Rachel i Noah nie wiedzą co robić. Dopiero przypadek wskazuje im, że coś jest pod podłogą. Znajdują studnię. Samara używając swoich zdolności, wrzuca Rachel do studni. Kobieta poznaje historię dziewczynki. Przyjeżdza policja, bohaterowie odjeżdżają. Reżyser delikatnie sugeruje, iż między bohaterami coś na nowo zaiskrzyło.
O tym, że klątwa wciąż działa bohaterka dowiaduje się dopiero po śmierci Ryujiego.Aidan informuje Rachel, że klątwa jeszcze się nie skończyła. Rachel jedzie do Noah, jednak nie udaje jej się go ocalić – gdy przybywa na miejsce jest już za późno.
O sposobie zdjęcia klątwy Reiko dowiaduje się dzięki Ryujiemu, którego widzi w odbiciu telewizora (tym samym okazuje się, że Ryuji stał się elementem kasety). Pokazuje on bohaterce torebkę z kopią kasety.Rachel odkrywa sposób na odwrócenie klątwy gdy znajduje kasetę z kopią Noah.
Film kończy się, gdy bohaterka jedzie do ojca, aby pokazać mu kasetę. Chce w ten sposób ocalić życie Yoichiego.Film kończy się w momencie, gdy Rachel wraz z synem kopiują kasetę. Nie wiadomo jednak, komu ją przekażą.

REKLAMA