search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Szczęki

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

jaws1
REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Szczęki
ROK PRODUKCJI: 1974
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Imperial
REŻYSERIA: Steven SpielbergWYSTĄPILI:
Roy Scheider
Richard Dreyfuss
Lorraine Gary
Robert Shaw
Murray Hamilton
Carl Gottlieb

Na oceanie okalającym wyspę Amitę, u wybrzeży Long Island, pojawia się w pełni sezonu letniego ogromny rekin carcharodon carcharias. Waga 6 ton, 12 metrów długości. Zagraża wypoczywającym urlopowiczom. Władze nie chcą zamknąć plaży, o co walczy szeryf Martin Brody. Wraz z oceanografem Matthew Hopperem i łowcą rekinów Quintem próbuje na własną rękę rozprawić się z żarłaczem. Arcydzieło młodziutkiego 27-letniego Spielberga. Zrobiony na podstawie powieści Petera Benchley’a film, z zastosowanymi na ogromną skalę nowinkami technicznymi i znakomitą muzyką Johna Williamsa, niesamowicie potęgującą napięcie, strach i przerażenie stał się ogromnym sukcesem kasowym na całym świecie. Świetnie prowadzona kamera, perfekcyjne zdjęcia, umiejętnie stopniowane napięcie uczyniło z tego filmu klasykę i zapoczątkowało epokę kina robionego przez młodych i zdolnych.

TYTUŁ POLSKI: Szczęki 2
ROK PRODUKCJI: 1978
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jeannot SzwarcWYSTĄPILI:
Roy Scheider
Lorraine Gary
Murray Hamilton
Joseph Mascolo
Jeffrey Kramer
Mark Gruner

Po 4 latach żarłacz-ludojad powraca. Mimo ostrzeżeń i przekonywań, włodarze ponownie nie chcą uwierzyć szeryfowi Brody’emu i wyrzucają go z pracy. Tymczasem rekin upodobał sobie grupkę młodzieży, która wypłynęła żaglówkami na ocean. Wśród nich są dwaj synowie wspomnianego szeryfa – Michael i Sean. Brody nie patrząc na nic wyrusza dzieciom na pomoc. Dochodzi do konfrontacji. Wysoko podniesionej poprzeczki przez Spielberga nie przeskoczył Szwarc. Jego część jest być może krwawsza, lecz nie powoduje dreszczy, bo jest to tylko kopia pierwszej opowieści. Niemniej jest to najlepszy ze wszystkich sequeli Szczęk. Poziom trzyma obsada, ta sama, co poprzednio, i dobre efekty specjalne.

TYTUŁ POLSKI: Szczęki 3
ROK PRODUKCJI: 1983
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Joe AlvesWYSTĄPILI:
Dennis Quaid
Bess Armstrong
Simon MacCorkindale
Louis Gossett Jr.
John Putch
Lea Thompson

Do otwarcia szykuje się nowoczesne oceanarium “Sea World” u wybrzeży Florydy. Podczas przygotowań i zamykania obiektu biały żarłacz przedostaje się do wewnątrz. W ośrodku doświadczenia z delfinami prowadzi Michael Brody. Odwiedza go brat Sean. Najsłabsza część cyklu. Pozornie nie mająca poza tytułem nic wspólnego z częściami pierwszą i drugą, jednak mamy tu postaci synów szeryfa Brody’ego, Michaela i Seana, którzy z żarłaczem mieli już spotkanie. Film nakręcono techniką trójwymiarową. Film jest kompletnie bez napięcia. Brak scen mrożących krew w żyłach. Postacie bezbarwne.

TYTUŁ POLSKI: Szczęki: Zemsta
ROK PRODUKCJI: 1987
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Joseph SargentWYSTĄPILI:
Lorraine Gary
Michael Caine
Lance Guest
Mario Van Peebles
Karen Young
Judith Barsi

Wdowa po zmarłym na serce (o dziwo!) szeryfie Martinie Brody’m ma obsesję na punkcie rekinów. Obawia się, słusznie zresztą, o swoich synów. Rekin powraca, by zemścić się na kolejnych członkach rodziny Brodych. Ginie młodszy syn, Sean. Ellen Brody wyjeżdża na Florydę, aby uciec od przeszłości. Żarłacz podąża jej tropem. Pomysł osobistej zemsty rekina jest przekomiczny i film ten można oglądać jedynie z przymrużeniem oka. Kiepski pomysł z wciąż eksploatowaną rodziną Brodych zamknął błędne koło. Wyraźnie reżyser nie poradził sobie z i tak słabym materiałem.

CIEKAWOSTKI:

  • Pierwszą część reklamowano, wykorzystując autentyczne meldunki o atakach rekinów na ludzi.
  • Część 3 miała w niektórych krajach w wersji video tytuł Jaws III.
  • Rekin który “grał” żarłacza otrzymał imię “Bruce”.
  • Michael Caine wcale nie wstydzi się swej roli w Jaws: The Revenge. Jak mówi, dzięki temu filmowi mógł kupić sobie całkiem ładny dom.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic o tym nie słychać. Myślę, że po spektakularnych klęskach dwóch ostatnich części nikt nawet nie próbuje zabrać się za ten temat. Ostatnio jedynie Spielberg odrestaurował i na nowo wydał swoją, najlepszą zresztą, część.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA