search
REKLAMA
Ranking

Ranking wszystkich faz kinowego uniwersum MARVELA. Wybór czytelników

Czytelnicy wybrali najlepszą fazę MCU.

Łukasz Budnik

4 grudnia 2022

REKLAMA

Wraz z odcinkiem specjalnym Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta zakończyła się czwarta faza MCU, rozpoczęta w lutym 2021 roku pierwszym serialem Marvel Studios – WandaVision. Z tej okazji zaprosiliśmy was do głosowania na najlepszą z czterech dotychczasowych faz uniwersum, a poniżej prezentujemy wyniki, rozpoczynając od tej fazy, która zebrała najmniej waszych głosów.

4. Faza czwarta

W głosowaniu z kretesem przegrała najświeższa faza MCU, przy okazji której zaczęto mówić o zmęczeniu materiałem i przesadzie ze strony Marvel Studios, które proponuje widzom już nie tylko filmy pełnometrażowe, lecz także seriale i specjalne odcinki okolicznościowe. Łącznie w czwartej fazie znalazło się 18 produkcji, a kilka z nich wzbudziło mieszany odbiór (m.in. Eternals, pierwszy „zgniły” film MCU w serwisie Rotten Tomatoes, oraz Thor: Miłość i grom), zaś wśród głosów krytykujących całą tę odsłonę uniwersum znajdziemy uwagi, że nie ma ona konkretnego motywu i celu. Wielkim hitem komercyjnym czwartej fazy okazał się Spider-Man: Bez drogi do domu.

Pełna lista tytułów czwartej fazy:

3. Faza pierwsza

Od tego się zaczęło, a konkretnie od filmu o Iron Manie, który przed MCU był stosunkowo nieznanym bohaterem Marvela, a dziś jest jednym z najpopularniejszych, w czym z pewnością wielka zasługa perfekcyjnie obsadzonego Roberta Downeya Juniora. Iron Man doczekał się zresztą aż dwóch filmów w pierwszej fazie, choć sequel znajdziemy dziś raczej wśród tych najniżej ocenianych produkcji MCU. Faza pierwsza to także pierwsze solowe przygody Hulka (w tym przypadku jedyne), Kapitana Ameryki oraz Thora, a wszystko to zwieńczone pierwszym crossoverem tych lubianych bohaterów, czyli Avengers Jossa Whedona, w którym grupa mierzyła się z zagrożeniem ze strony Lokiego. Widowisko w tym roku obchodziło dziesięciolecie.

Pełna lista tytułów pierwszej fazy:

2. Faza druga

Fazę drugą rozpoczęliśmy od Iron Mana 3, który pokazał nam wpływ wydarzeń z Avengers na Tony’ego Starka, a później przyszedł czas na sequele przygód Thora i Kapitana Ameryki. O ile Thor: Mroczny świat zajmuje dziś niskie miejsca w rankingu MCU, tak Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz debiut braci Russo w MCU – jest niewątpliwie jedną z tych najbardziej cenionych pozycji w uniwersum. W fazie drugiej nie zabrakło kolejnego filmu o Avengers, choć Czas Ultrona nie został przyjęty tak ciepło, jak poprzednik. To w fazie drugiej pojawiły się też tak istotne dziś dla uniwersum postaci, jak grupa Strażnicy Galaktyki oraz Ant-Man.

Pełna lista tytułów drugiej fazy:

  • Iron Man 3 
  • Thor: Mroczny świat 
  • Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
  • Strażnicy Galaktyki 
  • Avengers: Czas Ultrona 
  • Ant-Man 

1. Faza trzecia

Trzecia faza wygrała ze znaczną przewagą nad pozostałymi, ale nie można chyba mówić o zaskoczeniu – to właśnie w niej znalazły się dwie części Avengers będące kulminacją całego cyklu, przez wielu uważane za punkt, w którym MCU osiągnęło swój szczyt – Wojna bez granic oraz Koniec gry. Ich reżyserzy, bracia Russo, są także autorami widowiska otwierającego fazę, cenionego Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów. Co jeszcze w fazie trzeciej? Pierwszy film MCU nominowany do Oscara (Czarna Pantera), uwielbiany Thor: Ragnarok, dwa solowe filmy o Spider-Manie, wprowadzenie Kapitan Marvel i Doktora Strange’a oraz sequele Ant-Mana i Strażników GalaktykiDziało się!

Pełna lista tytułów trzeciej fazy:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA