STRONA GŁÓWNA


Czy seriale mogą być lepsze od filmów fabularnych?

Oczywiście sensowna odpowiedź na te pytania paść nie może, z prostego powodu: to dwa zupełnie inne sposoby komunikacji z widzem. Fabuła w rękach reżysera układa się w zupełnie inny od kinowego sposób. Aktorzy grają inaczej, bo w inny sposób "przyzwyczajają" do siebie widzów. Technikalia również spełniają inne funkcje, bo przecież i montaż jest inny, i muzyka dźwięczy inaczej. I ten czas. Seriale pozwalają wgryźć się w określoną tematykę, dokładniej przyjrzeć się charakterom, tłu społecznemu, zabawom ze znanymi konwencjami lub ogranymi schematami.

Ale to wszystko są, cytując klasyka, oczywiste oczywistości. Nieoczywiste jest to, że wśród kinomanów rodzi się przeświadczenie o coraz większym znaczeniu seriali telewizyjnych, które potrafią być pozycjami wybitnymi i tym samym - to jest teza przyświecająca temu rankingowi - definiującymi na nowo niektóre gatunki filmowe, co dotyczy choćby kryminałów, sensacji, westernów, science fiction czy komedii.

Czy więc telewizja może pokonać kino? Śmiem twierdzić, że już pokonała, przynajmniej w kilku konkretnych przypadkach. O jakich przypadkach mowa? Ten ranking, mamy nadzieję, podpowie, jakim tytułom warto się przyjrzeć.


W głosowaniu udział wzięli członkowie Klubu Miłośników Filmu oraz stali użytkownicy Forum KMF - i to ich komentarze widnieją przy każdym z tytułów. Każdy miał wybrać 10 najważniejszych tytułów i miał to być wybór całkowicie subiektywny, czyli podyktowany poczuciem obiektywizmu bądź sentymentu. Bez podziału na seriale polskie i zagraniczne, bez podziałów gatunkowych, bez podziałów formalnych (sitcomy, telenowele, miniserie, animowane itp), bez podziałów na te obecne na ekranach i te już zakończone. Pominęliśmy tylko programy komediowe i satyryczne w rodzaju Latającego Cyrku Monty Pythona, K.O.C., Saturday Night Live, Za chwilę dalszy ciąg programu itp., bo to zupełnie inne gatunki telewizyjne.

Oto nasza pięćdziesiątka najlepszych seriali oraz suplement do rankingu.50-41   40-31   30-21   20-11   10-1   SUPLEMENT


Skomentuj wyniki na naszym Forum:
http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=4167


PLEBISCYTY KMF
STRONA GŁÓWNA

e-mail Plebiscyt przeprowadził: Rafał Oświeciński [desjudi]
Klub Miłośników Filmu, Czerwiec 2010