search
REKLAMA
Zestawienie

Znani aktorzy, którzy DEBIUTOWALI w filmach SCIENCE FICTION

Role w filmach science fiction otworzyły tym aktorom drogę do wielkich karier nie tylko w fantastyce.

Odys Korczyński

21 sierpnia 2024

REKLAMA

Były to debiuty pełnometrażowe, coś oznaczające zarówno dla aktorów, jak i historii opowiedzianych w filmach, a dodatkowo są to filmy science fiction. Znaczenie słowa „debiut” nie jest więc przeze mnie traktowane literalnie. Wspomniani w tym zestawieniu aktorzy przed swoimi rolami w filmach science fiction mieli już styczność z filmem telewizyjnym, serialami, jakimiś prawie niezauważalnymi epizodami gdzieś w tle znanych aktorów i reżyserów. To jednak role w produkcjach science fiction okazały się debiutanckie w pełnym tego słowa pozytywnym znaczeniu i otworzyły artystom drogę nie tylko do wielkiego świata fantastyki naukowej, ale i generalnie świata wielkiego filmu. A wy kogo byście wytypowali?

Sigourney Weaver jako Ellen Ripley, „Obcy – 8. pasażer Nostromo”, 1979, reż. Ridley Scott

Pojawiła się wcześniej w kilku serialach, o których nikt nie pamięta, zagrała bezimienną dziewczynę w Annie Hall, aż przyszło niemal trzęsienie ziemi w postaci roli Ellen Ripley. A potem już wiemy, jak sukcesywnie potoczyła się jej kariera w latach 80. Gdy zaczynała kręcić 8. pasażera Nostromo, miała 28 lat. Podobno rola Ripley przypadła jej dzięki wycofaniu się Meryl Streep z powodu śmierci jej ówczesnego partnera Johna Cazale. Kandydatek branych pod uwagę było jeszcze kilka m.in. Helen Mirren.

Ethan Hawke jako Ben Crandall, „Badacze kosmosu”, 1985, reż. Joe Dante

Ethan Hawke w swojej karierze zagrał w wielu naprawdę inteligentnych produkcjach science fiction. Na szczęście w żadnym z nich się nie zaszufladkował, dlatego kino historyczne, obyczajowe i psychologiczne wciąż ma w nim aktorskie wsparcie, które widzowie z pewnością będą pamiętać. Hawke zaczął jednak od kina młodzieżowego, należącego bardziej do b-klasy, lecz stylistycznie świetnie zrobionego. Niestety o mały włos klapa tej produkcji całkowicie nie pozbawiła go pasji do aktorstwa. Powrócił w wielkim stylu w Stowarzyszeniu umarłych poetów. W Badaczach kosmosu zaś wcielił się w zajawionego na punkcie fantastyki i statków kosmicznych nastolatka, którego pasją było zbudowanie własnego pojazdu międzyplanetarnego i spotkanie z przedstawicielami obcej cywilizacji.

Drew Barrymore jako Margaret Jessup, „Odmienne stany świadomości”, 1980, reż. Ken Russel oraz jako Gertie, „E.T.”, 1982, reż. Steven Spielberg

Mówi się o roli Margaret Jessup, że była debiutem Drew Barrymore w świecie fantastyki naukowej, jednak jak się każdy z was może przekonać, Margaret Jessup w Odmiennych stanach świadomości jest postacią, która znika w fabule filmu. Może Drew obyła się dzięki niej z planem zdjęciowym produkcji science fiction, lecz wolałbym jednak traktować jej rolę jako Gertie w E.T. za właściwy debiut w jej karierze oraz równocześnie w fantastyce. To tam sama musiała skonfrontować się ze światem fikcyjnym oraz widz ją zauważył nie tylko wizualnie, ale i przede wszystkim emocjonalnie.

Mark Hamill jako Luke Skywalker, „Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja”, 1977, reż. George Lucas

Aktora nikomu przedstawiać nie trzeba, lecz mało kto wie, że nim trafił do świata space opery, które w tym przypadku włączyłem do SF, zaczynał w telewizji. Debiut przed kamerą miał więc za sobą i to kilkakrotnie, lecz tak szczerze powiedziawszy, aktorsko to niewiele mu to dało, co było widać w Nowej nadziei. Hamill miał jednak ogromne szczęście, bo tym jednym filmem przypieczętował swój los jako ikony popkultury. W sumie później nie musiał grać w żadnym innym filmie, prócz kolejnych odcinków Gwiezdnych wojen i właściwie nie grał.

Elijah Wood jako chłopiec grający na automatach wideo, „Powrót do przyszłości II”, 1989, reż. Robert Zemeckis

Rola chłopca grającego w gry na automatach wydawała się wtedy w latach 80. tak nic nie znacząca, ale dzisiaj, z perspektywy kariery Wooda oraz tego, jak bardzo kultową stała się seria Powrót do przyszłości, to prawdziwy skarb dla fanów. I to był dosłowny debiut. Wood nie miał doświadczenia filmowego przed Powrotem… Niestety w stronę science fiction w swojej karierze nie poszedł, a wręcz zaszufladkował się w trylogii Władca Pierścieni. Do dzisiaj trudno mu zdjąć z siebie rolę Froda, przez co cierpi jego kariera.

Warwick Davis jako Wicket Wystri Warrick, „Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi”, 1983, reż. Richard Marquand

W przeciwieństwie do Marka Hamilla Warwick Davis rozwinął karierę, która trwa z powodzeniem do dzisiaj. Davis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów cierpiących na nieuleczalne choroby genetyczne. W przypadku tego aktora jest to dysplazja kręgosłupowo-nasadowa, a nie – jak niektórzy sądzą – achondroplazja (karłowatość). A karierę w świecie fantastyki zapewniła mu rola poczciwego ewoka Wicketa. Potem przyszedł czas na kultowego Willowa.

Rachel Weisz jako Członkini Zarządu, „Maszyna śmierci”, 1994, reż. Stephen Norrington

Może to i rola bezimienna, ale pokazowa. Na tle innych członków zarządu, zwykle w filmach pokazywanych na zasadzie figur bez znaczenia. Rachel Weisz zaprezentowała się bardzo kontrastowo. Mocny makijaż, kolczyk, a także ostrzeżenie, które skierowała do głównej bohaterki. Aktorka miała kilka doświadczeń serialowych i krótkometrażowych, ale pełnometrażowych SF jeszcze nie. Aż żal, że tak charakterna postać nie dostała więcej czasu na ekranie i nie wróciła np. w finale. Niestety jej miejsce zajął mniej ciekawy William Hootkins jako John Carpenter.

Odys Korczyński

Odys Korczyński

Filozof, zwolennik teorii ćwiczeń Petera Sloterdijka, neomarksizmu Slavoja Žižka, krytyki psychoanalizy Jacquesa Lacana, operator DTP, fotograf, retuszer i redaktor związany z małopolskim rynkiem wydawniczym oraz drukarskim. Od lat pasjonuje się grami komputerowymi, w szczególności produkcjami RPG, filmem, medycyną, religioznawstwem, psychoanalizą, sztuczną inteligencją, fizyką, bioetyką, kulturystyką, a także mediami audiowizualnymi. Opowiadanie o filmie uznaje za środek i pretekst do mówienia o kulturze człowieka w ogóle, której kinematografia jest jednym z wielu odprysków. Mieszka w Krakowie.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA