search
REKLAMA
Ranking

LEK – ALBO CAŁE ZŁO. Filmowe pielęgniarki w akcji

Agnieszka Stasiowska

27 września 2017

silenthillnursesbanner
REKLAMA

Pielęgniarka. Siostra. Piguła. Może być prawdziwą pociechą w cierpieniu, sadystycznym potworem albo zwykłym, zmęczonym człowiekiem. Od czasów damy z lampą, sportretowanej tak wdzięcznie przez Jaclyn Smith w filmie telewizyjnym Florence Nightingale z 1985 roku, pojawia się na ekranie w równie wielu, co w prawdziwym życiu, wcieleniach.

Na słotę, niepogodę, w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia – przegląd filmowych pielęgniarek.

Amy Nicholls – Delikatna (2005)

halle bailey litt

Na rozgrzanie serc dziewczyna, która poświęca się dla swoich podopiecznych. Krucha, drobniutka Amy (w tej roli znana z serialu Ally McBeal Calista Flockhart) przybywa do szpitala dziecięcego Mercy Falls, aby pracować tam na nocnych zmianach. Szpital przechodzi proces likwidacji, pacjenci zostaną przeniesieni, jednak proces opóźnia się z różnych przyczyn, a jedną z nich jest „mechaniczna dziewczynka”, Charlotte, zamieszkująca opuszczone piętro… Film nie zebrał zbyt entuzjastycznych recenzji, również kreacja Flockhart nie została zauważona, jednak jest jednym z rzadkich przypadków, kiedy pielęgniarka zostaje w filmie przedstawiona jako osoba pozytywna, zaangażowana w swoją pracę i problemy (w tym przypadku duże i niekoniecznie zdrowotne) swoich pacjentów.

Hana – Angielski pacjent (1996)

Nie żyje KRZYSZTOF GRADOWSKI Był reżyserem min Akademii Pana Kleksa

Również Hana (Juliette Binoche), kanadyjska pielęgniarka, nie potrafi odwrócić się plecami od cierpiącego w potrzebie. Tajemniczy angielski pacjent, straszliwie poparzony pilot małego sportowego samolotu, który rozbił się nad Saharą, intryguje ją i przyciąga. Kiedy mały polowy szpitalik we Włoszech zostaje ewakuowany, a ciężki stan jej podopiecznego nie zezwala na transport, Hana zostaje przy nim. Znajdują schronienie w starym klasztorze, a Hana, opiekując się swoim pacjentem, czytając mu, składa ze strzępów rozmów jego historię. Za tę rolę Binoche otrzymała złotą statuetkę, tworząc kreację delikatnej, wrażliwej kobiety, poharatanej przez wojenne losy.

Benigno – Porozmawiaj z nią (2002)

W JAK MORDERSTWO Lekka komedia z morderstwem w tle

W dramacie Pedro Almodóvara Javier Cámara wciela się w Benigno, samotnego pielęgniarza, beznadziejnie zakochanego w tancerce baletowej, Alicii. Dziewczyna na skutek wypadku samochodowego zapada w śpiączkę i trafia pod opiekę swego wielbiciela. Benigno przez cztery lata nie odstępuje swej uśpionej ukochanej ani na krok, z poświęceniem się nią zajmując i przemawiając do niej, wierząc, że taka jednostronna rozmowa jej pomoże. Niestety w swoim uczuciu i chęci opieki pielęgniarz posuwa się nieco zbyt daleko… Cámara stworzył postać niejednoznaczną, której postępowanie, samo w sobie naganne, trudno jest ocenić ze względu na jego ostateczny rezultat.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA