search
REKLAMA
Zestawienie

ADDAMSOWIE ROCZNIK 2019. Kto jest kim w demonicznej rodzince?

Agnieszka Stasiowska

13 października 2019

REKLAMA

Niedługo na ekranach naszych kin ponownie zagości demoniczna, choć w gruncie rzeczy poczciwa i śmiertelnie radosna rodzinka o nazwisku Addams. Tym razem w wersji animowanej, przygotowanej między innymi przez Conrada Vernona, który ma na koncie współpracę przy takich seriach jak Shrek czy Madagaskar. Jest szansa, że będzie zabawnie.

Tak właśnie miało być, zabawnie i lekko, kiedy Charles Addams stworzył zwariowaną na punkcie makabry rodzinkę, pozostającą w żywym (to określenie z pewnością sprawiłoby im niemałą przykrość) kontraście do typowej amerykańskiej familii lat 30. Seria komiksów zadebiutowała w czasopiśmie New Yorker w roku 1938 i królowała w nim przy nieustającej miłości czytelników przez następne półwiecze. Na małym ekranie Addamsowie pojawili się już w latach 60., ale to dopiero młodsze o trzydzieści lat filmy w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda sprawiły, że Gomez, Morticia i reszta gromadki na dobre rozgościli się w świadomości przeciętnego widza. I pozostają w niej do dziś.

Kim są Addamsowie? Przed wami krótki przewodnik po najważniejszych postaciach w rodzinie.

Gomez Addams

Tytularna głowa rodziny. Ojciec dwójki niesfornych dzieci i mąż omdlewająco uroczej Morticii na co dzień zajmuje się głównie szermierką i grą w golfa, a to ostatnie do szewskiej pasji doprowadza najbliższych sąsiadów. Kiedy nie macha szpadą ani kijem, dwornie adoruje swoją ukochaną żonę, posuwając się często do gestów bez mała szaleńczych. Entuzjastyczny, radosny, otwarty. W filmach z roku 1991 i 1993 (Rodzina Addamsów, Rodzina Addamsów 2) w rolę Gomeza wcielał się fantastyczny w tej roli Raúl Juliá. W trzecim filmie serii, Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny (1998), pałeczkę po zmarłym Julii przejął Tim Curry. O ile sam film został przyjęty dość chłodno, o tyle kreacja Curry’ego została oceniona pozytywnie.

W najnowszej, animowanej wersji filmu z roku 2019, głosu Gomezowi użyczył Oscar Isaac, znany między innymi z takich filmów jak Robin Hood (2010), Ex Machina (2015), Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy (2015) czy Anihilacja (2018).

Morticia Addams

Żona Gomeza. Zniewalająco i funeralnie piękna, jest faktyczną głową rodziny. To ona podejmuje decyzje – choć wygłasza je ustami Gomeza – to ona zajmuje się dziećmi i domem. Dzieci są co najmniej nietypowe, a dom w ruinie, ale Morticii odpowiada to w pełni. Nie znosi światła słonecznego, dom dekoruje kwiatami o odciętych główkach. Wycofana, cicha, zabójczo dystyngowana. Podrażniona, jest gotowa na wszystko. Na WSZYSTKO. Wymarzone miejsce na romantyczną schadzkę? Przydomowy cmentarz. Raúlowi Julii w roli Morticii towarzyszyła na ekranie niezrównana Anjelica Houston. W trzecim filmie serii demoniczną panią domu grała bez większego powodzenia Daryl Hannah.

Animowanej Morticii ton nadaje Charlize Theron, którą w ostatnich latach mogliśmy podziwiać między innymi w roli Cesarzowej Furiosy (Mad Max: Na drodze gniewu – 2015), Marlo w Tully (2018) i Megyn Kelly w Gorącym temacie (2019). O ile cieszę się, że dane mi będzie tę aktorkę jako Morticię usłyszeć, nie wątpię, że wielu chciałoby ją także w tej roli zobaczyć.

Fester Addams

Brat Gomeza. Zaginiony w dzieciństwie, objawia się znienacka na progu domostwa w towarzystwie przybranej matki, żeby domagać się swojej części dziedzictwa. Morticia jest nieco sceptyczna, Gomez uszczęśliwiony. Jak sprawdzić, czy Fester jest tym, za kogo się podaje? Jak sprawić, by raz zerwane więzi rodzinne zasupłały się na powrót szubienicznym sznurem wokół rozdartych rozłąką serc? Podobnie jak Fester, Christopher Lloyd zjednuje sobie wszystkich od pierwszej sceny swoją szaloną kreacją. Patrick Thomas z trzeciej części serii jest zaledwie cieniem tej brawurowej, w każdym calu dopracowanej postaci.

W filmie z 2019 roku Fester przemówi głosem Nicka Krolla, który usłyszeć mogliśmy już w takich filmach jak Sing (2016) czy Sekretne życie zwierzaków domowych 2 (2019).

Babcia Addams

Matka Gomeza i Festera, choć w jej sytuacji to niezwykle trudne, zdecydowanie snuje się po słonecznej stronie życia. Uśmiechnięta i radosna, członkom swojej rodziny gotowa jest… no, może nie tyle nieba przychylić, co uczynić ziemię lekką. Jej miłość objawia się w typowej babcinej trosce o to, żeby wszyscy mieli ciepło i byli najedzeni. Galaretka z gałek ocznych? Nie? Ależ częstuj się, babcia specjalnie zrobiła. W Rodzinie Addamsów w rolę babci wcieliła się aktorka o swojsko brzmiącym nazwisku Judith Malina, znana z takich produkcji jak Pieskie popołudnie (1975) czy Przebudzenie (1990). W kolejnej odsłonie serii Judith została zastąpiona przez Carol Kane (Annie Hall),a w następnej przez Alice Ghostley.

W 2019 roku rola Babci przypadła Bette Midler, cenionej amerykańskiej aktorce i wokalistce, w Polsce kojarzonej głównie z komedii Zmowa pierwszych żon (1996). Tym razem Babcia Addams nie będzie siedziała cichutko w kąciku…

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA