search
REKLAMA
Zestawienie

TEORIE, po których INACZEJ SPOJRZYSZ NA HORRORY

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

11 kwietnia 2019

horrory teorie
REKLAMA

Horrory to nie tylko dreszczyk emocji. Bardzo często zdarza się, że twórcy operują symbolizmem oraz podtekstem, sprawiając, że mamy do czynienia z dziełami wielowymiarowymi. Dlatego fani starają się „rozbierać” swoje ulubione produkcje na części pierwsze i prezentować teorie, które są absolutnie szalone, a jednocześnie dają do myślenia na tyle, że inaczej patrzymy na dzieła zaliczane do tego gatunku. 

Uwaga na spoilery!

Lśnienie

ognie swietego elma e1574436510721

Z filmem Lśnienie związanych jest wiele mniej lub bardziej szalonych teorii. Jedna z nich mówi o tym, że wydarzenia z produkcji Stanleya Kubricka zostały zaplanowane przez nikogo innego, jak małego Danny’ego. Teoria opiera się na założeniu, że postać, w którą wcielił się Jack Nicholson, znęcała się psychicznie i fizyczne nad swoim synem – dlatego ten zaplanował zemstę. Idąc dalej tym tropem, halucynacje miały zostać zaszczepione w głowie Jacka przez jego syna w celu doprowadzenia ojca do szaleństwa. Jedyną osobą, która wiedziała o mocach Danny’ego, był Dick Hallorann, dlatego konieczne było pozbycie się mężczyzny. W przypadku tajemniczego zgonu ojca Danny’ego Dick zacząłby bowiem bez wątpienia podejrzewać chłopca. Autor teorii zauważa, że malec doskonale zdawał sobie sprawę z mrocznej przeszłości hotelu, gdyż przypadkiem podsłuchał jedną z rozmów na ten temat. Dlatego tworzył „obrazy” zmarłych osób – chciał w ten sposób doprowadzić ojca na skraj załamania nerwowego, a następnie zabić, żeby ten go nigdy więcej nie skrzywdził.

To Miasteczko Twin Peaks

W tym przypadku mamy do czynienia z teorią, zgodnie z którą Bob z Miasteczka Twin Peaks to tak naprawdę Pennywise z To. Wydawać by się mogło, że nie ma to najmniejszego sensu, jednak dowody na potwierdzenie tego założenia wydają się solidne. W pierwszej kolejności autor teorii zwraca uwagę, że obie postacie pochodzą z miejsca, które przepełnione jest czystym złem i podłością. Kolejnym wspólnym elementem jest to, że obaj nie tylko nazywają się Bob, ale także umieją zmieniać kształty. Ciekawe jest również to, że nikt, kto widział ich prawdziwe oblicze, nie pozostał przy zdrowych zmysłach. Obydwaj żywią się ludzkimi lękami oraz strachem. Nie można również zapominać o tym, że mają możliwość kontrolowania ludzkich poczynań, jak w przypadku Henry’ego Bowersa czy Lelanda Palmera. Jak widać, podobieństw jest na tyle dużo, że nie jest wykluczone, że coś faktyczne jest na rzeczy.

Dom w głębi lasu

the survivalist uk trailer

Oczywiście na liście nie mogło zabraknąć tego postmodernistycznego filmu, który pełnym garściami czerpie z horrorowej tradycji. Fani produkcji zauważyli jednak, że coś w tym przypadku się nie zgadza i przedstawili teorię, zgodnie z którą Curt, zagrany przez Chrisa Hemswortha, tak naprawdę od samego początku był w zmowie z twórcami zabójczego planu. Miał po prostu dopilnować, że wszyscy zginą. Pierwszy trop dotyczy tego, iż właścicielem chatki był rzekomo kuzyn Curta. Jednak, jak się okazało, Curt w ogóle nie posiadał kuzynów. Twórcy teorii zwracają również uwagę na to, że bohater zabiera swoją dziewczynę do lasu, gdyż to ona musi zginąć jako pierwsza, upewnia się przy tym, że nikt im nie przeszkodzi. Co prawda wiele osób negowało udział Curta w całym przedsięwzięciu, zwracając uwagę, że nikt nie zgodziłby się dobrowolnie umrzeć, jednak i na te zastrzeżenia twórcy teorii mają gotową odpowiedź. Otóż stwierdzili, że Curt nie był świadomy, że zginie, dlatego wziął ze sobą jako jedyny motor. Wyróżniono też wiele innych poszlak wskazujących na jego udział w śmierci swoich przyjaciół, co pokazuje, że może nie do końca odkryliśmy wszystkie zagadki i tropy stojące za produkcją.

Blair Witch Project

true detective season 3 review

Produkcja z 1999 roku okazała się niebywałym sukcesem, zostawiając widzów jednak z całą masą pytań, na które prawdopodobnie już nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Wiele osób zastanawiało się, jakim cudem główni bohaterowie nie mogli znaleźć wyjścia z lasu. Na tej podstawie wysnuta została teoria, że trójka przyjaciół utknęła w pętli czasu. Na forum poświęconym filmowi można znaleźć wpisy, według których po wejściu do lasu protagoniści zostali przeniesieni do roku 1941, kiedy to nastąpiło pierwsze opętanie przez wiedźmę z Blair. Teoria ta została niejako potwierdzona przez sequel, w którym występuje wątek manipulacji czasem.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA