search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Od zmierzchu do świtu

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

fromdusk
REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Od Zmierzchu Do Świtu
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Robert RodriguezWYSTĄPILI:
George Clooney
Quentin Tarantino
Harvey Keitel
Juliette Lewis
Salma Hayek
Danny Trejo
Cheech Marin

Bracia Greco to jedni z najniebezpieczniejszych i najbrutalniejszych przestępców w Ameryce. Poszukiwani przez policję wielu stanów zmierzają do Meksyku, aby tam ustrzec się kary. Po drodze porywają pastora Jacoba Fullera oraz dwójkę jego dzieci, Kate i Scotta. Po szczęśliwym przekroczeniu granicy cała piątka zatrzymuje się w barze “Titty Twister”. Początkowo sympatycznie zapowiadający się wieczór przeradza się w krwawą rzeź. Szalony i wariacki pomysł Quentina Tarantino to jedna wielka krwawa łaźnia ze sporą dawką czarnego i makabrycznego humoru. To film dla miłośników kina klasy B spod znaku wielolitrowej posoki. Hołd złożony tego typu produkcjom, który dzięki kapitalnemu i odjazdowemu aktorstwu może swobodnie być stawiany klasę wyżej. From Dusk Till Dawn to znakomity, obfitujący w filmowe cytaty przykład nieskrępowanej zabawy w kino, której wyznawcą poza Tarantino jest jego dobry kolega, w tym wypadku reżyser, Robert Rodriguez.

TYTUŁ POLSKI: Od Zmierzchu Do Świtu 2
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Scott SpiegelWYSTĄPILI:
Robert Patrick
Bo Hopkins
Duane Whitaker
Muse Watson
Danny Trejo

Piątka “doświadczonych” przestępców licząc na łatwy łup wciela w czyn swój plan obrabowania banku w Meksyku. Niestety nie wszystko idzie po ich myśli i wypadek “przy pracy” wymusza szaloną ucieczkę. Chwilę wytchnienia może dać relaks w barze “Titty Twister”. Przybytek rozrywki skrywa jednak tajemnicę. Jest bowiem zamieszkany przez wampiry, które żądne krwi budzą się po północy. O ile pierwsza część była hołdem dla kina klasy B i realizacją przypominała filmy klasy A, o tyle druga to już tylko standardowy przedstawiciel produkcji B-klasowych. Niski budżet, wtórny pomysł, słaby scenariusz, nieciekawe aktorstwo oraz brak lekkości i humoru oryginału tylko to potwierdzają. Najsłabsza część całego cyklu bez pomysłu na twórcze rozwinięcie oryginału.

TYTUŁ POLSKI: Od Zmierzchu Do Świtu 3: Córka Kata
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: P.J. PesceWYSTĄPILI:
Marco Leonardi
Michael Parks
Temuera Morrison
Rebecca Gayheart
Sonia Braga

1900 rok. Meksykańska rewolucja trwa w najlepsze. Tymczasem lokalny rzezimieszek Johnny Madrid, skazany na śmierć przez powieszenie, ucieka spod stryczka porywając piękną Esmeraldę – córkę kata. Podczas ucieczki Johnny dołącza do swojej bandy i wraz z nią napada na dyliżans, którym jedzie młode małżeństwo Newlie oraz pewien amerykański pisarz Ambrose Bierce zmierzający do Pancho Villi, aby dołączyć do jego oddziałów. Porywacze i ofiary wkrótce trafiają do baru “Titty Twister”, który kryje mroczną tajemnicę. Okazuje się też, że Esmeralda coś ukrywa. Prequel serii niestety wszystkiego nie wyjaśnia i dość mocno czerpie ze scenariusza oryginału, niemniej jednak jest wyraźnie lepszy od słabej “dwójki”. Aktorzy dobrze odnaleźli się w rolach niczym z westernu i poczuli atmosferę zabawy, co spowodowało, że film, choć nie zachwyca, to z przyjemnością daje się oglądać.

CIEKAWOSTKI:

 • Jedynym aktorem, który pojawił się we wszystkich częściach trylogii jest Danny Trejo, prywatnie kuzyn Roberta Rodrigueza. W każdej części zagrał barmana, ale w pierwszej i trzeciej nosił pseudo “Razor Charlie”, a w drugiej “Razor Eddie”.
 • Scenarzystą trzeciej części jest Alvaro Rodriguez, brat Roberta.
 • Części druga i trzecia były skierowane od razu na rynek vhs/dvd. Robert Rodriguez i Quentin Tarantino byli jedynie producentami wykonawczymi tych filmów.
 • Santanico Pandemonium to imię pochodzące z pewnego meksykańskiego horroru, którego wielbicielem był Tarantino. Postać ta pojawia się w całej trylogii.
 • Cheech Marin zagrał trzy role w pierwszej części.
 • W pierwszej części można usłyszeć i zobaczyć grający zespół Tito & Tarantula z Robertem Rodriguezem.
 • Nożyce cenzorów niemieckich wycięły prolog pierwszej części, a cenzorzy przed emisją telewizyjną zmienili nazwę baru na “Kitty Twister”.
 • George Clooney pojawił się w teledysku do utworu “She’s Just Killing Me” zespołu ZZ Top, promującym film From Dusk Till Dawn.
 • Ekskluzywne wydanie dvd From Dusk Till Dawn zawiera kilka niewykorzystanych w filmie scen.
 • W pierwszej części pojawiło się kilka legendarnych nazwisk, m.in. Tom Savini, Kelly Preston, John Saxon czy Fred Williamson. Epizod zagrał też producent filmu (i wszystkich filmów Quentina Tarantino), Lawrence Bender.
 • W sequelu w prologu zagrali: Bruce Campbell (legendarny Ash z cyklu Evil Dead) oraz Tiffani-Amber Thiesen (serial Beverly Hills 90210).
 • W trzeciej części zagrała Sonia Braga.
 • W dwóch ostatnich “odcinkach” pojawił się niejaki Kevin Smith (nie, nie, to nie ten pan od Clerksów i Dogmy). Zagrał dwie różne postaci.
 • Reżyser ostatniego filmu P.J. Pesce pojawił się w małym epizodzie.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

To już chyba temat zamknięty. Rodriguez cieszy się z trylogii Spy Kids, a Tarantino z sukcesu Kill Bill.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA