search
REKLAMA
Ranking

MARZENIE ZMIENIONE W KOSZMAR. Dziecięce gwiazdy, które pokonała sława

Łukasz Budnik

27 marca 2017

REKLAMA

Dzieciństwo! Magiczny czas niewinności i braku trosk, wypełniony szaleństwem, uśmiechem i przygodą. Cały świat placem zabaw, a ograniczeń tyle, na ile pozwoli wyobraźnia. No, chyba że zamiast beztroski i szaleństwa są kwestie do nauczenia, plac zabaw to plan filmowy, ogranicza natomiast nie wyobraźnia, a scenariusz filmu. Nie tylko rodzice skupiają na tobie uwagę; robią to wszyscy, od dziennikarzy przez krytyków aż do widzów na całym świecie. Masz zaledwie kilka lat, ale jesteś już gwiazdą kina.  

Marzenie, prawda? Być może, lecz niestety takie, które bardzo prędko może przerodzić się w koszmar. Nie tylko z powodu psychicznego obciążenia, ale też czynników zewnętrznych, choćby  w postaci – o zgrozo! – własnej rodziny. Poniżej wybrane filmowe gwiazdy dziecięce, dla których ciężar sławy okazał się zbyt duży.

MACAULAY CULKIN

Postawienie Culkina na pierwszej pozycji nie jest może szczególnie oryginalne, ale wynika z faktu natychmiastowego skojarzenia go z tym tematem. Przedstawiać go nie trzeba, szczególnie rodakom – ci dziesięcioletniego wówczas aktora w roli dziecka rozstawiającego teoretycznie śmiercionośne pułapki oglądają minimum raz w roku dzięki uprzejmości pewnej telewizyjnej stacji. Za pierwszą część Kevina Culkin otrzymał gażę w wysokości stu tysięcy dolarów, z każdą kolejną rolą były to jednak coraz większe pieniądze, aż do ośmiu milionów za Richiego Milionera i Potyczki z tatą.

Majątek nastoletniego aktora stał się jednym z zarzewi konfliktu między jego rodzicami, którzy w połowie lat dziewięćdziesiątych stoczyli batalię o prawa do opieki nad synem (i jego portfelem), w rezultacie czego Culkin wszedł na wojenną ścieżkę ze swoim ojcem i dał sobie na jakiś czas spokój z aktorstwem. W 1998 roku ożenił się ze swoją rówieśniczką i również aktorką, Rachel Miner, małżeństwo przetrwało jednak tylko cztery lata. Z kolei dwa lata po rozwodzie Culkin aresztowany został za posiadanie marihuany i psychotropów, za co trafił na krótko do więzienia. Wyszedł za kaucją czterystu dolarów, ze względu na narkotykowe występki trafił jednak do sądu, gdzie najpierw do winy się nie przyznawał, ale potem jednak zmienił zdanie. Skazany został koniec końców trzema wyrokami po jednym roku w zawieszeniu.

Dalszych konfliktów z prawem nie miał, choć do mainstreamowego kina na stałe nie wrócił – głównie występował gościnnie w serialach i eksperymentalnych krótkometrażówkach, w tym wyreżyserowanym przez siebie zapisie jedzenia pizzy, parodiującym Andy’ego Warhola konsumującego burger kinga. Filmik powstał w ramach promocji założonego przez Culkina zespołu The Pizza Underground, zajmującego się głównie parodiowaniem piosenek – niespodzianka – Velvet Underground, przez zmienianie tekstów tak, aby traktowały o pizzy (trudno odmówić oryginalności). Ekscentryczny pomysł nie zawsze trafiał w gusta ludzi, którym zdarzało się przeganiać zespół ze sceny buczeniem i rzucaniem puszkami.

Cóż powiedzieć – zaczął z grubej rury i gwałtownie przyhamował. Przez incydent z narkotykami był mocno demonizowany, teraz też nie jest raczej królem popularności, ale pewnie są i tacy, którzy mocno mu zazdroszczą. Wszak Culkin był wiele lat związany z samą Milą Kunis.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA