search
REKLAMA
Zestawienie

WZRUSZAJĄCE MOMENTY na galach filmowych i telewizyjnych

Które z nich zapamiętamy na długo?

Mary Kosiarz

27 stycznia 2023

REKLAMA

Na wyczekiwanych corocznie galach rozdania nagród filmowych lub telewizyjnych nie brakuje momentów śmiechu i satyry, których dostarczają nam znani i lubiani komicy, często prowadzący słynnych talk-show. Za każdym razem oczekujemy wręcz, aż poruszony zostanie głośny i kontrowersyjny temat, który mocno rozgrzeje publikę. Uważnie śledzimy reakcje siedzących na widowni gwiazd, zakładamy, kto od momentu wejścia na scenę będzie na językach milionów i kto przed kamerą popełni największe faux-pas. W końcu oprócz docenienia wielkich filmowych czy serialowych dzieł na tego typu imprezach pierwsze skrzypce gra właśnie skandal, poruszenie, coś, co na przyszły sezon pomoże podbić oglądalność. Jednak oprócz tych głośnych momentów, które najbardziej nas zszokowały, rozśmieszyły, wywołały medialną burzę na wiele tygodni po sprzątnięciu czerwonego dywanu, niejednokrotnie bywały i takie, które poruszyły nas do łez, zmusiły do refleksji i na chwilę oderwały od przepychu filmowego świata, by zastanowić się nad czymś głębszym niż kreacje gwiazd czy nowa sensacja. Oto kilka najbardziej wzruszających chwil w historii tych eventów.

Pośmiertny Oscar dla Heatha Ledgera

Odejście jednego z najbardziej obiecujących aktorów swojego pokolenia w 2008 roku było potężnym wstrząsem zarówno dla branży filmowej, jak i fanów Mrocznego Rycerza czy Brokeback Mountain, w których Heath Ledger błyszczał i które pozostają po nim najbardziej wartościową pamiątką. To właśnie za rolę Jokera na 81. rozdaniu Nagród Akademii Filmowej pośmiertnie wyróżniono australijskiego aktora, a statuetkę i owacje na stojąco odebrali w imieniu artysty jego najbliżsi – matka, ojciec i siostra. Mimo iż w ich przemowie nie znaleźliśmy podziękowań wykraczających poza normę na gali rozdania Oscarów, ich łamiące się głosy i wzruszenie, które proste, lecz poruszające słowa wywołały na widowni, trwale zapisały się w historii gali. Wymowna cisza, łzy w oczach m.in. Brada Pitta, Adriena Brody’ego czy Kate Winslet to rzadki, lecz niezwykle cenny moment, podczas którego ucichła potrzeba rywalizacji, a liczyło się docenienie niezwykłej pracy i życiowych osiągnięć Ledgera. Przypomnijmy, iż aktor odszedł w wieku 29 lat wskutek przedawkowania leków przeciwbólowych.

Billy Crystal o Robinie Williamsie

Cierpiący na depresję Robin Williams popełnił samobójstwo jedynie dwa tygodnie przed galą rozdania nagród Emmy w 2014 roku. Koordynatorzy wydarzenia postanowili nadać uroczystości bardziej osobisty charakter i wspomnieć o uwielbianym przez Amerykanów aktorze nie tylko w sekcji In Memoriam, ale również w specjalnej przemowie, jaką wygłosił tego dnia Billy Crystal, bliski przyjaciel Williamsa. „Trudno mówić o nim w czasie przeszłym, gdyż był tak niesamowicie obecny w naszym życiu. Przez prawie 40 lat był najjaśniejszą gwiazdą w galaktyce komedii” – z przejęciem wspominał komika ekranowy kolega. Tragiczny wymiar tak nagłej śmierci Williamsa nie potrzebował wcale więcej niż tych kilku słów i krótkiego nagrania z najzabawniejszymi skeczami aktora, by dogłębnie poruszyć odbiorców i wejść na podium najbardziej wzruszających momentów gali telewizyjnych Oscarów.

Vin Diesel żegna „brata”

Szybcy i wściekli 7 to ostatnia produkcja, w której pojawił się zmarły w 2013 roku Paul Walker. Jego nagły wypadek samochodowy spowodował przerwanie zdjęć i całkowicie sparaliżował ekipę filmową, która rozważała nawet porzucenie dalszych prac i zamknięcie serii na dotychczasowych sześciu częściach. Mimo to Fast and Furious 7 trafił w końcu do dystrybucji kinowej, a posklejać fragmenty, w których Walker nie zdążył wystąpić osobiście, pomogły efekty specjalne i obecność jego braci, których w CGI połączono z wyglądem aktora. Szybkim i wściekłym udało się wybrnąć z kryzysowej sytuacji, zjednać przed ekranami miliony widzów i zgarnąć po drodze kilka ważnych wyróżnień, takich jak People’s Choice Award dla najlepszego filmu i filmu akcji czy Hollywood Film Award za najlepszy blockbuster. Wszystkie z powyższych statuetek w imieniu obsady odbierał filmowy Dominic (Vin Diesel) i za każdym razem, mimo iż  próbował jak najmniej wspominać o Paulu ze sceny, kończyło się to wyciskającymi łzy słowami o jego najlepszym przyjacielu. Odbierając Hollywood Film Award w asyście Jordany Brewster i Michelle Rodriguez, Diesel dziękował fanom za niewyobrażalne wsparcie, jakie otrzymali po śmierci Walkera. „Zrobiliśmy film, który sprawił, że cały świat płakał razem z nami. To niemożliwe, by odebrać nagrodę i się nie wzruszyć”. W niezwykle emocjonalnej przemowie Diesel nawiązał dodatkowo do wielokulturowości, jaką przez lata reprezentowała seria Szybcy i wściekli, i do swojej wielkiej dumy z udziału w tym długoterminowym projekcie. „Nieważne skąd jesteś, jakiej jesteś narodowości – jeśli kogoś kochasz, jesteście rodziną” – podsumował aktor.

Pierwszy Oscar dla czarnoskórej aktorki

Wydarzenie nie dość powiedzieć przełomowe i bez precedensu. Na początku lat 40. XX wieku, kiedy podział rasowy w Stanach Zjednoczonych i II wojna światowa zbierały swoje żniwa, aktorki Hattie McDaniel nie zaproszono na premierę filmu z jej udziałem, a z ceremonii Oscarów na siłę chciano ją wyrzucić. Ku zaskoczeniu wszystkich Akademia po raz pierwszy zdecydowała się jednak uhonorować na wielkiej gali czarnoskórą kobietę. Zszokowana McDaniel, odbierając złotą statuetkę, nie kryła łez, a z całego serca podziękowała tym, którzy sprzeciwili się masowemu rasistowskiemu przekazowi i wskazali ją jako zwyciężczynię. Wcielająca się w rolę Mammy w Przeminęło z wiatrem aktorka przetarła szlak dla znanych czarnoskórych artystek, które w przyszłości również sięgnęły po tę nagrodę, jak chociażby Whoopi Goldberg, która wiele dekad później wspominała Hattie McDaniel jako inicjatorkę wielkich społecznych i branżowych zmian.

Mary Kosiarz

Mary Kosiarz

Daleko jej do twardego stąpania po ziemi, a swoją artystyczną duszę zaprzedała książkom i kinematografii. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ulubione filmy, szczególnie te Damiena Chazelle'a i Luki Guadagnino może oglądać bez końca.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA