search
REKLAMA
Zestawienie

SPIDER-MEM, czyli najpopularniejsze MEMY z filmów o SPIDER-MANIE

Spider-Man to popularny bohater także wśród internautów – filmy z jego udziałem wykorzystywane są, aby tworzyć z nich internetowe memy.

Łukasz Budnik

22 lutego 2022

memy spider man
REKLAMA

Spider-Man: Bez drogi do domu jest już jednym z najlepiej zarabiających filmów na całym świecie, a tytułowy superbohater cieszy się olbrzymią popularnością wśród widzów. Pełnometrażowe kinowe filmy opowiadające o tej postaci od lat są dla internautów źródłem popularnych memów – poniżej przedstawiamy 10 wybranych wzorów, które w różny sposób wykorzystywane są w sieci. 

I’m Something of a Scientist Myself

Jedną z pierwszych kwestii wypowiadanych przez Normana Osborna w Spider-Manie Sama Raimiego jest żartobliwe “I’m something of a scientist myself” (“Też jestem kimś w stylu naukowca”). W 2017 roku na Reddicie jeden z użytkowników użył kadru z tej sceny wraz z powyższym cytatem oraz dopiskiem “When I successfully connect my computer to wifi” (“Kiedy z powodzeniem podłączę komputer do wifi”). Inni internauci podłapali mem i zaczęli podsuwać własne propozycje. Co ciekawe, w Spider-Manie: Bez drogi do domu Norman mówi dokładnie to samo zdanie – z pewnością twórcy byli świadomi jego popularności.

mem 6


Peter Parker’s Glasses

Mem, który powstał na bazie sceny ze Spider-Man, w której Peter Parker odkrywa, że widzi dobrze bez okularów. Format odwraca tę zasadę, bo opiera się na tym, że Peter dopiero w okularach widzi faktyczny stan rzeczy. Mem zyskał na popularności w 2016 roku. Przykład poniżej.
mem 7


Pizza Time

pizza time

Na początku Spider-Mana 2 Peter Parker rozwozi pizzę, jednak ciągle spóźnia się z dostawami ze względu na obowiązki Spider-Mana. Fraza “pizza time” wypowiadana przez Tobeya Maguire’a w jednej ze scen stała się memem, który dodatkowo wzmocniła jeszcze gra adaptująca film i przeznaczona na PlayStation 2 – tam misje polegające na rozwożeniu pizzy były okraszone charakterystyczną melodią, którą wykorzystywano później do rozmaitych przeróbek.


Bully Maguire

Spider-Manie 3 Peter Parker pod wpływem symbionta staje się osobą nieprzyjemną i zadufaną w sobie. To przy okazji tego wątku powstała jedna z najsłynniejszych scen trylogii Raimiego – ta, w której Peter tanecznym krokiem przemierza ulice Nowego Jorku. Całe to mroczne odbicie Petera zostało przez internautów ochrzczone jako Bully Maguire (“bully” to osoba, która znęca się nad innymi), a od 2018 roku jest przedmiotem rozmaitych przeróbek. Bully Maguire wplatany jest do scen z innych filmów, powstają z nim memy obrazkowe, a we fragmentach filmów z Maguire’em nietrudno znaleźć komentarze mówiące o tym, że w danej scenie jest on właśnie Bullym.


James Franco Staring at Tobey Maguire

W scenie ze Spider-Mana 3 Harry Osborn (James Franco) patrzy z balkonu na Petera Parkera granego przez Tobeya Maguire’a. Bohater wie już, że Parker to Spider-Mana i wciąż myśli, że to on jest odpowiedzialny za śmierć jego ojca. W 2019 roku po raz pierwszy zestawiono kadry z Harrym i Peterem i stworzono z nich mem mający na celu pokazać czyjąś reakcję na zachowanie drugiej osoby. Przykład poniżej:

sm mem


Tobey Maguire Face

mem 4

Jeden z klasycznych memów, używanych np. w komiksach tworzonych dekadę temu. Kadr z charakterystyczną miną Maguire’a pochodzi z kompilacji wpadek z planu Spider-Mana 3. Po raz pierwszy w formie użyto go w 2009 roku, a kilka lat później zaczęto używać także jego rysowanej wersji.


Everywhere I Go, I See His Face

mem 8

Mem nawiązujący do Spider-Mana: Daleko od domu i kwestii Petera, który wciąż jest w żałobie po śmierci Tony’ego Starka. W związku z tym, że Iron Man upamiętniany jest przez fanów w formie np. murali na ścianach, Parker stwierdza, że widzi jego twarz wszędzie, gdzie pójdzie. Internauci postanowili żartobliwie wykorzystać ten format i w miejsce Iron Mana wklejać inne postaci – w tym na przykład wspomnianego Bully’ego Maguire’a.


Now This is An Avengers Level Threat

W filmie Spider-Man: Daleko od domu Mysterio pragnie pokazać światu, że może zmierzyć się z sytuacją godną reakcji grupy Avengers. Swój własny atak na Tower Bridge w Londynie komentuje słowami „Now this is an Avengers level threat”. Kwestia taka stała się podstawą mema, który (nierzadko ironicznie) komentuje wybrane sytuacje lub zdjęcia. Przykład poniżej.

marvel mem 8


Spider-Man Explaining to Zendaya

marvel mem 5

Nieco inna sytuacja, bo w tym przypadku podstawą mema jest zakulisowe zdjęcie z Tomem Hollandem w roli Spider-Mana oraz Zendayą, która patrzy w obiektyw z charakterystyczną miną. Zdjęcie to zostało wykorzystane aby zilustrować sytuację, w których coś lub ktoś reaguje w dany na sposób na nasze słowa albo zachowania. Po raz pierwszy takiego mema stworzono w 2019 roku przy okazji planowego rajdu na Strefę 51.


Learning to be Spider-Man

mem 3

Mem pochodzący z nagrodzonej Oscarem animacji Spider-Man Uniwersum. W 2019 roku jeden z użytkowników Reddita wykorzystał kadr ze sceny, w której Miles Morales naśladuje Petera B. Parkera, aby pokazać, że DCEU powinno uczyć się od MCU, jak prowadzić takie uniwersum. Inni użytkownicy podłapali ten format i wykorzystali go, aby żartobliwie ukazywać, kto powinien kogo traktować jako wzór.


Bonus: Animowany Spider-Man z lat 60.

memy 60

Powyżej skupiliśmy się tylko na pełnometrażowych filmach o Spider-Manie, choć sporo memów skupionych na tej postaci zaczerpnięto też z animowanego serialu z lat 60. Wśród nich znajdziemy między innymi takie klasyki, jak Me and the Boys oraz obrazek z dwoma Spider-Manami pokazującymi na siebie, do którego nawiązano nie tylko w Spider-Manie Uniwersum, lecz także w Spider-Manie: Bez drogi do domu oraz na zakulisowym zdjęciu Toma Hollanda, Andrew Garfielda i Tobeya Maguire’a.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA