search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

ZENDAYA. Uciec z Disneylandu

Filip Pęziński

19 czerwca 2019

REKLAMA

W życiu każdej gwiazdki Disneya przychodzi moment, kiedy wchodzi w dorosłość i musi pożegnać się z rolą dziecięcego idola. Dla Miley Cyrus była to zmiana prywatnego i muzycznego wizerunku. Dla Zaca Efrona udział w niewybrednych komediach dla dorosłych. Dla Vanessy Hudgens czy Seleny Gomez role w Spring Breakers Harmony’ego Korine’a. Dla kończącej w tym roku dwadzieścia trzy lata Zendayi momentem tym z pewnością było przyjęcie głównej roli w wyprodukowanej przez HBO głośnej Euforii.

Zendaya Maree Stoermer Coleman przyszła na świat 1 września 1996 roku w kalifornijskim Oakland. Karierę rozpoczęła już w wieku sześciu lat, jako dziecięca modelka w kampaniach m.in. takich marek jak Macy’s, Mervyn’s czy Old Navy. I chociaż z modą do dziś się nie rozstała, wciąż nie tylko pozując przed obiektywem, ale i projektując ubrania, to jako dziecko zmieniła główny obszar swoich zainteresowań na taniec. Dołączyła do tanecznej grupy z Oakland, a w innej, w ramach Akademii Hawajskiej Sztuki, uczyła się tańca hula. Jej debiut przed kamerą przypadł na teledysk promujący składankę Kidz Bop 15, gdzie wystąpiła ze wspomnianą wcześniej Seleną Gomez.

zendaya-taniec-rządzi

Kluczowym dla kariery Zendayi momentem było zakontraktowanie jej do głównej – obok Belli Thorne – roli w serialu Taniec rządzi Disneya. Wcieliła się tam w Rocky Blue – mądrą i opanowaną dziewczynę, która spełnia swoje marzenia o karierze zawodowej tancerki. Serial emitowany był w latach 2010-2013, liczył 78 odcinków, a całości towarzyszyły trzy płyty z soundtrackiem, na których część utworów wykonywała właśnie Zendaya.

W listopadzie 2013 roku wyemitowano ostatni odcinek serialu Taniec rządzi, ale nie oznaczało to, że Zendaya miała prawo narzekać na brak pracy. W tym roku wydana została jej debiutancka płyta, wystąpiła w amerykańskiej edycji Tańca z gwiazdami (mimo tanecznych korzeni – oczywiście jako gwiazda), gdzie zajęła drugie miejsce, a także wydała własną, wypełnioną odpowiedziami na pytania fanów książkę pt. Between U and Me: How to Rock Your Tween Years with Style and Confidence.

W 2015 roku znów zaczęła pojawiać się w Disney Channel w szpiegowskim serialu młodzieżowym K.C. nastoletnia agentka, gdzie ponownie zagrała główną rolę. Emisja serialu zakończyła się na początku zeszłego roku.

zendaya-spider-man

Chociaż grała już wcześniej w filmach pełnometrażowych (Nie-przyjaciołach z 2012 roku i Zaplikowanych z 2014 roku), to były to telewizyjne produkcje Disneya. Jej debiut na wielkim ekranie przypadł na 2017 rok i megaprodukcję Marvela – Spider-Man: Homecoming, gdzie nie tylko wcieliła się w świetnie napisaną, przezabawną postać Michelle, ale też wzbudziła lekkie kontrowersje, kiedy w finale filmu nazwana została MJ – co zasugerowało widzom, że białoskóra, ruda piękność z komiksu w świecie filmowego Spider-Mana będzie miała twarz właśnie Zendayi. W tym samym roku wystąpiła także w Królu rozrywki, gdzie partnerowała Hugh Jackmanowi i Zacowi Efronowi oraz miała okazję wykorzystać swoje wokalno-taneczne doświadczenia.

Początek tegorocznego sezonu letniego z pewnością będzie dla Zendayi najważniejszym sprawdzianem z tego, czy jest dla niej miejsce poza Disney Channel. Właśnie w HBO i na HBO GO zadebiutował pierwszy odcinek wyprodukowanego przez Drake’a serialu Euforia, w którym aktorka wciela się w główną rolę uzależnionej od narkotyków nastolatki. Jeszcze przed premią Zendaya apelowała za pomocą mediów społecznościowych, by pamiętać, że to odważny serial przeznaczony dla widzów pełnoletnich. Z kolei już w przyszłym tygodniu światową premierę będzie miał Spider-Man: Daleko od domu – druga część filmu o bohaterze o twarzy Toma Hollanda, gdzie postać Zendayi jest obiektem zainteresowań miłosnych Petera Parkera, co dać ma jej dużo więcej czasu ekranowego aniżeli w przypadku części pierwszej. 

Czy Zendayi uda się skutecznie uciec od wizerunku gwiazdki Disneya i zacząć budować dorosłą karierę? Miejmy nadzieję, bo ta skromna, ale charyzmatyczna i utalentowana dziewczyna zwyczajnie na to zasługuje.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA