search
REKLAMA
Ranking

PLANETA MAŁP. Najbardziej pamiętne momenty

Filip Pęziński

18 lipca 2017

REKLAMA

Pierwsza Planeta Małp świętować będzie w przyszłym roku pięćdziesiąte urodziny, a pod koniec miesiąca w polskich kinach zagości dziewiąty przedstawiciel franczyzy. Do tej pory mogliśmy zobaczyć pięć filmów oryginalnej serii, niezbyt dobrze przyjęty remake Tima Burtona i dwa obrazy, które rozpoczęły kończoną w tym roku trylogię rebootów. Planeta Małp to dekady wizjonerstwa, pomysłowości i niezapomnianych chwil. To seria, która wycisnęła gatunek science fiction do cna – kosmiczne podróże, futurystyczne cywilizacje, postapokaliptyczna rzeczywistość, antyutopie, wędrówki w czasie i tychże paradoksy… Zapraszam do zapoznania się z dziesięcioma momentami, które mnie zapadły w pamięć najbardziej!

Uwaga! Dalsza część tekstu zdradza istotne wątki z całej serii, w tym zakończenia poszczególnych filmów!

Miejsce 10. Szkoła małp | Bitwa o Planetę Małp (1973)

Znamy tych niepokornych i nierozgarniętych uczniów, którzy braki w wiedzy nadrabiają buntem wobec nauczyciela, ciągłą chęcią przeszkadzania w zajęciach i marzeniem o wrzuceniu śmietnika na głowę prowadzącego. A może tak było tylko w moim gimnazjum? Chyba nie, bo w Bitwie o Planetę Małp widzimy, że nawet klasa inteligentnych małp ma swoją czarną owcę – generała Aldo, który wznosi bunt i prawie doprowadza do pogromu ludzi tylko dlatego, że nie potrafi poprawnie przepisać zdania z tablicy.

Miejsce 9. Małpy odkrywają lata siedemdziesiąte | Ucieczka z Planety Małp (1971)

Pamiętacie kultowy montaż z Pretty Woman, w którym postać Julii Roberts przymierza i kupuje ubrania w rytm piosenki Roya Orbisona? A teraz pomyślcie, że ktoś nakręcił podobną scenę prawie dwadzieścia lat wcześniej. I to dużo lepiej, bo z dwoma inteligentnymi małpami z przyszłości.

Odkrywanie lat siedemdziesiątych przez Zirę i Corneliusa to najzabawniejsze minuty całej serii. Dość powiedzieć, że po znalezieniu odpowiedniej garderoby Zira udaje się na konwent kobiet, gdzie tłumaczy uczestniczkom, że nie muszą ścielić łóżek, a Cornelius zostaje zabrany na walkę bokserską, którą oczywiście uznaje za kompletne barbarzyństwo.

Miejsce 8. Caesar kontra Koba | Ewolucja planety małp (2014)

Reboot wprowadził do franczyzy pod względem scen akcji zupełnie nową jakość – jest emocjonująco i efektownie. W końcu po to między innymi sięgamy po dobre kino rozrywkowe. Dodać do tego, że Ewolucja planety małp może pochwalić się pierwszym antagonistą w historii marki, który charyzmą dorównuje bohaterom pozytywnym, a dostaniemy doskonały, wieńczący film pojedynek. Wszystko jest na swoim miejscu – dobra choreografia, ciekawa sceneria i mnóstwo emocji z perfekcyjnym zakończeniem w postaci bezlitosnego pozbycia się żądnej krwi małpy.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA