search
REKLAMA
Zestawienie

Najstraszniejsze filmowe SCENY SEKSU

Nie wszystkie sceny seksu w filmach są zmysłowe i podniecające.

Maja Budka

1 maja 2021

niepokojące sceny seksu
REKLAMA

Niestety – nie wszystkie sceny seksu w filmach są zmysłowe i podniecające. Równie dobrze mogą one być dziwne, żenujące, straszne czy właśnie niepokojące. Seks, jako filmowy temat sam w sobie kontrowersyjny, może dodatkowo budzić w naszej wyobraźni skojarzenia z odrazą, strachem, obrzydzeniem, niepokojem czy dyskomfortem. Kazirodztwo, tortury, śmierć, perwersja, fetyszyzm, upodlenie, poniżenie – reżyserzy robią wiele, by skutecznie obrzydzić nam seks. Tyle i jeszcze więcej znajdziecie w poniższych filmowych przykładach. Lista została jednak przeze mnie okrojona, pozbawiona przykładów scen gwałtu, ponieważ o tych znajdziecie na naszej stronie osobny wyczerpujący artykuł

Bad Boy Bubby

width=

Film Australijczyka Rolfa de Heera uznawany jest za czarną komedię, choć trudno rozpatrywać go w tej kategorii. Bad Boy Bubby ogląda się z nieprzemijającym wrażeniem dyskomfortu psychicznego i zniesmaczenia. Tytułowy bohater to niegrzeczny chłopiec swojej despotycznej i niezrównoważonej mamusi. Matka trzyma Bubby’ego pod kluczem. Znęca się nad nim psychicznie oraz fizycznie, robiąc z syna zabawkę seksualną. Tak, w filmie znajdziemy przeszywająco odpychające sceny kazirodczego seksu Bubby’ego i jego matki. I wcale nie będą to sceny nacechowane brutalnością. Towarzyszyć im będzie romantyczne przygaszone światło oraz zbliżenia na twarz matki przeżywającej najwyższą przyjemność z seksu z synem. Kiedy w trakcie stosunku Bubby będzie sensualnie pieścił piersi zalotnej matki, ta będzie szeptać: “dobry chłopiec”. Lata manipulacji ze strony matki i kiełkującego syndromu sztokholmskiego sprawiły, że Bubby widzi w matce nie tylko rodzicielkę, ale i czułą kochankę. Mężczyzna dotyka się niemoralnie pod kołdrą na widok jej nagiego ciała, nonszalancko i kokieteryjnie się do niej zwraca, nazywa ją niezwykle seksowną osobą. Z zazdrością podgląda, jak matka uprawia seks z innym mężczyzną, notabene jego ojcem. Później, gdy zazdrość o matkę zaczyna siać spustoszenie w jego głowie, Bubby postanawia zamordować oboje, przedtem jednak czule całując swoją kochankę w twarz, oraz uprawia seks z jej zwłokami, jednak to pozostaje już w sferze naszych domysłów. Tak czy inaczej, sceny kazirodczego seksu w Bad Boy Bubby sprawiają, że widza skręca z odrazy. Są to sceny tym bardziej odpychające, iż widać, że obie strony wyciągają z nich nieskrępowaną przyjemność. 

Antychryst

width=

Sekwencja otwierająca Antychrysta należy do najmocniejszych w całej historii kina. Sama scena seksu nie jest odpychająca ani drażliwa. Niepokój odczuwamy dopiero, gdy wymownie zestawione zostają ze sobą stosunek seksualny i śmierć dziecka. Sekwencja nakręcona w czerni i bieli, w slow motion i przy akompaniamencie klasycznej muzyki przeplata ze sobą dwie skrajności – seks i śmierć, początek życia oraz jego koniec. Tragiczny wypadek łączy z pełnym namiętności stosunkiem rodziców. Para w osobach Charlotte Gainsbourg i Willema Dafoe uprawiająca (ponoć niesymulowany) seks w łazience nie jest świadoma tego, że ich malutki synek wychodzi z łóżeczka, wspina się na biurko i wypada przez otwarte okno na ośnieżony podjazd kilka pięter niżej. Widz już od pierwszych sekund wyczuwa nadciągające niebezpieczeństwo, jednak jedyne, co może zrobić, to oglądać obrazy upojnego seksu pod prysznicem. Choć w Antychryst nie brakuje szokujących i mocnych, oddziałujących na emocje scen, to chyba prolog jest w całym filmie najbardziej wymowny. Nawet w porównaniu z resztą scen seksu z filmu, które na pewno do przyjemnych i zmysłowych nie należą. Im dalej w las, tym gorzej. Późniejsze obrazy odzwierciedlają spustoszoną żałobą psychikę rodziców, zobrazowaną przy pomocy scen brutalnego seksu z okaleczaniem, krwawego wytrysku czy odcinaniem warg sromowych przy pomocy brudnych, zardzewiałych nożyczek. 

Midsommar: W biały dzień

width=

Midsommar to film przepełniony niepokojem. W każdej sekundzie czuć, że coś złowrogiego wisi w powietrzu. Kto widział, ten wie, że w finale zaczynają dziać się rzeczy niepojęte, niezrozumiałe i zatrważające. Jedną z nich jest scena rytualnego seksu. Jeden z głównych bohaterów, Christian, jest pod wpływem tajemniczej runy miłości – zaklęcia, które zmusiło go do zakochania się w pewnej rudowłosej dziewczynie. Zostaje on finalnie złożony na ołtarzu z kwiatów jako wybraniec, który ma pozbawić ją dziewictwa. Chwilę wcześniej jeszcze upija się psychoaktywną substancją. Stosunek odbywa się w ciemnej chacie, a wokół ołtarza pierścień tworzą pomrukujące nagie kobiety – od młodych pięknych dziewcząt po starsze kobiety z obwisłymi piersiami. Jakby tego było mało, rudowłosa dziewczyna, widocznie przestraszona pierwszym stosunkiem, wyciąga rękę do dumnie spoglądającej na nią matki stojącej w pierścieniu. Przez resztę stosunku matka trzyma córkę za rękę oraz wpatruje się prosto w oczy zdezorientowanego chłopaka, uśmiechając się promiennie. Co ciekawe, piosenka śpiewana przez kobiety przypomina jęki i pomrukiwania seksualnej rozkoszy, tak jakby seks na kwiecistym łożu przypadał w udziale każdej z nich. Jakby miały dziwną moc współodczuwania ich stosunku. Nie tylko sama scena seksu jest ciekawa, ale i jej następstwa – to właśnie ten moment stanie się przyczynkiem do rozpaczy Dani, która rozpocznie prawdziwy horror. Ta przedziwna seksualna ceremonia z całym swym niepokojem wydaje się być jednak odurzająco piękna. 

Maja Budka

Maja Budka

Oficjalna chuliganka Wong Kar Waia

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA