Aktorzy, którzy dostali nominację do Oscara ZA SCENARIUSZ
Nie brakuje osób łączących różne funkcje na planie filmowym. Sporo aktorów bierze się na przykład za reżyserię czy scenariopisarstwo, przepływy występują również – chociaż rzadziej – w drugą stronę. Fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w Oscarowej historii. Aktorzy i aktorki z nominacjami do Oscara (a w niektórych przypadkach również ze statuetkami) za scenariusz stanowią pokaźną grupkę, a w tym tekście wymienię ledwie kilkoro z nich, skupiając się przede wszystkim na tych nazwiskach, które jednoznacznie kojarzą się z aktorstwem, a więc ich kariery scenariopisarskie mogą niektórych zaskoczyć. Dla porządku zaznaczę jednak, że chociaż nie znaleźli się w zestawieniu, to nominację za scenariusz do Oscara otrzymali między innymi tacy aktorzy/reżyserzy/scenarzyści jak: Orson Welles, Warren Beatty, Dennis Hopper, Kenneth Branagh, Greta Gerwig, Maggie Gyllenhaal czy Emerald Fennell.
Matt Damon i Ben Affleck
Na początek chyba jeden z bardziej znanych przypadków. Matt Damon i Ben Affleck zaczynali karierę jako aktorzy i do dziś przede wszystkim z aktorstwem są kojarzeni, chociaż Affleck rozwija się też jako reżyser, a obu nadal zdarza się tworzyć scenariusze (ich ostatnim wspólnym tekstem – napisanym razem z Nicole Holofcener – pozostaje Ostatni pojedynek). Swój pierwszy prawdziwy sukces aktorzy osiągnęli dzięki scenariuszowi do Buntownika z wyboru, za który otrzymali Oscara. Do dziś to jedyna statuetka Matta Damona, Ben Affleck wygrał jeszcze później słynną nagrodę jako producent Operacji Argo.
Podobne:
Billy Bob Thornton
Ten intrygujący aktor, którego osobiście najbardziej uwielbiam w roli Lornego Malvo w pierwszym sezonie Fargo, swojego jedynego Oscara zdobył za scenariusz adaptowany do filmu Blizny przeszłości (co ciekawe, w trakcie tej samej gali statuetka za scenariusz oryginalny trafiła w ręce braci Coen za filmowe Fargo). Thornton był również reżyserem Blizn przeszłości, a potem jeszcze kilkukrotnie zostawał scenarzystą i reżyserem, ale już nie powtórzył sukcesu tamtego filmu. Na szczęście ciągle z powodzeniem spełnia się jako aktor.
Emma Thompson
Znakomita brytyjska aktorka, która tyle razy podbijała ekran chociażby w filmach Jamesa Ivory’ego czy Kennetha Branagha, czasami pisze też scenariusze. Największy sukces w tej dziedzinie osiągnęła w połowie lat 90.: za Rozważną i romantyczną otrzymała (zasłużonego!) Oscara za scenariusz adaptowany. Trzy lata wcześniej zdobyła też statuetkę dla najlepszej aktorki za rolę w Howards End. Dzięki tym dwóm wygranym artystka zapisała się w Oscarowej historii – do dziś pozostaje jedyną osobą ze statuetkami zarówno w kategorii aktorskiej, jak i scenariuszowej.
Julie Delpy i Ethan Hawke
Delpy i Hawke są nie tylko twarzami trylogii Before Richarda Linklatera, ale również współtwórcami scenariuszy do jej dwóch ostatnich części. W kategoriach aktorskich projekt Linklatera ani razu nie został niestety doceniony przez Akademię, ale zauważone zostały scenariusze Przed zachodem słońca i Przed północą. Do dziś pozostają to jedyne nominacje w karierze Julie Delpy, z kolei Ethan Hawke zdobył jeszcze nominacje za role drugoplanowe w Dniu próby i Boyhood.
Alec Guinness
Sir Alec Guinness jest dziś kojarzony przede wszystkim z rolą Obi-Wana Kenobiego w pierwszych Gwiezdnych wojnach. Kariera brytyjskiego aktora była jednak znacznie bardziej okazała, a jej szczytowy okres wiązał się z rolami u Davida Leana. Aktor wystąpił chociażby w Oliverze Twiście, Lawrensie z Arabii czy Moście na rzece Kwai. Za występ w tym ostatnim filmie zdobył Oscara dla najlepszego aktora. Znacznie mniej znanym fragmentem kariery Guinnessa jest bez wątpienia jego scenariopisarski epizod – w 1959 roku aktor został nominowany do Oscara za scenariusz adaptowany do filmu Koński pysk.
Kristen Wiig i Annie Mumolo
Duet Wiig – Mumolo nie tak dawno zawojował ekran w filmie Barb i Star jadą do Vista Del Mar, ale nie był to pierwszy wspólny projekt utalentowanych komiczek. W 2011 roku napisały razem scenariusz do Druhen (Wiig wystąpiła też w głównej roli), za który otrzymały nominację do Oscara za scenariusz oryginalny. Nigdy później aktorki nie znalazły się nawet w orbicie zainteresowań Akademii, czemu się specjalnie nie dziwię – nie od dziś wiadomo, że komiczki i komicy raczej nie mają lekko na Oscarach, a trzeba też przyznać, że kariery artystek specjalnie po Druhnach nie wystrzeliły. Zwłaszcza Mumolo pozostaje postacią dosyć nieznaną.
Owen Wilson
A skoro o aktorach komediowych mowa, to trzeba też wspomnieć o Owenie Wilsonie. Aktor przez całą karierę występuje przeważnie w produkcjach, które znajdują się tak daleko od Oscarów, jak to tylko możliwe. Możliwość znalezienia się w pobliżu prestiżowych nagród zawdzięcza przyjaźni z Wesem Andersonem. Owen i Wes wspólnie napisali scenariusze do Bottle Rocket, Rushmore i Genialnego klanu. Za skrypt do ostatniego z tytułów otrzymali nominację. Dla Wilsona do dziś pozostaje ona jego jedyną.
Sylvester Stallone
Wszystkie trzy nominacje do Oscara dla tego popularnego aktora wiążą się z serią filmów o Rockym Balboa. Ostatnią z nich Stallone otrzymał za drugoplanową rolę w Creedzie Ryana Cooglera, dwie pierwsze zaś za rolę główną i za scenariusz do Rocky’ego. Żadnej z tych nominacji aktor nie zamienił na statuetkę, i to mimo tego, że Rocky triumfował w kategorii Najlepszy film.
George Clooney
Clooney od lat spełnia się tak przed, jak i za kamerą, chociaż wciąż kojarzymy go przede wszystkim jako aktora. Większość swoich nominacji do Oscara również otrzymał w kategoriach aktorskich – trzykrotnie na pierwszym planie i raz na drugim (za rolę w Syrianie odebrał statuetkę). Nominowany był też za Najlepszy film (Oscar za Operację Argo), reżyserię i dwukrotnie za scenariusze: za Good Night, and Good Luck otrzymał nominację w kategorii scenariusz oryginalny, a za Idy marcowe w kategorii scenariusz adaptowany.
Bradley Cooper
Na koniec najświeższy przypadek. Maestro to już drugi po Narodzinach gwiazdy projekt Coopera nie tylko w roli aktora, ale też reżysera, scenarzysty i producenta. I to drugi film z szansami na wiele Oscarów (chociaż prawdopodobnie skończy jak Narodziny gwiazdy, z maksymalnie jedną statuetką na koncie). Cooper wciąż czeka na nominację w prestiżowej kategorii reżyserskiej, ale za oba filmy otrzymał nominacje za scenariusz: za Narodziny gwiazdy w kategorii adaptowanej, a za Maestro – oryginalnej.