10 filmów, którym ZASZKODZIŁY KONTROWERSJE wokół aktorów
Kontrowersje i skandale z udziałem aktorów to w Hollywood chleb powszedni. Niektóre z afer zostawiają jednak trwałe ślady. Oto 10 filmów, którym zaszkodziły kontrowersje wokół aktorów.
1. Minamata
Prywatne problemy Johnny’ego Deppa i ich wpływ na film, w którym Depp występuje, to obecnie chyba najlepszy przykład do rozpoczęcia tekstu o filmach, którym zaszkodziły kontrowersje wokół aktorów.
Choć wyrok w sprawie Depp kontra Heard zapadł, a światowa premiera Minamata miała miejsce na długo przed rozpoczęciem rozprawy, to właśnie elementy tego konfliktu bezpośrednio wpłynęły na datę wydania Minamata. Pamiętajmy bowiem, że sprawa Depp kontra Heard toczyła się o zniesławienie aktora przez byłą żonę w artykule, który de facto ukazał się kilka lat temu.
Do rzeczy. Minamata została wyświetlona podczas Berlinale w 2020 roku. Wydanie filmu zostało zaplanowane na luty 2021 roku, ale zostało przełożone na bliżej nieokreśloną datę ze względu na zarzuty wobec grającego główną rolę Johnny’ego Deppa i jego zwolnienie z franczyzy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. W późniejszym czasie reżyser filmu zarzucił wytwórni MGM, która miała prawa do filmu, że „pogrzebała film” ze względu na Deppa, i nakłaniał do rozpoczęcia szerszej dystrybucji. Wytwórnia MGM odpowiedziała, że film nadal planują wydać, ale nie podała konkretnej daty. W grudniu 2021 roku Iervolino & Lady Bacardi Entertainment oraz Samuel Goldwyn Films ogłosili, że nabyli prawa do dystrybucji filmu od MGM i planują wydać go 15 grudnia. Film został ostatecznie wydany 11 lutego 2022 roku.
2. Klub miliarderów
O skutkach kontrowersji wokół Kevina Spaceya wobec filmów i seriali, w których brał udział, mogłabym napisać osobny artykuł. Skupię się jednak tylko na jednym przykładzie – Klubie miliarderów.
Klub miliarderów to oparty na faktach film o grupie bogatych chłopców z Los Angeles, którzy w latach 80. chcieli szybko zarobić miliony dzięki oszustwu, do którego wykorzystali piramidę finansową. Klub miliarderów to też jeden z ostatnich filmów, które Spacey nakręcił przed licznymi zarzutami o molestowanie seksualne, jakie wysunięto przeciwko niemu w 2017 roku.
Chociaż film został nakręcony w 2015 roku, oskarżenia wobec Spaceya bezpośrednio wpłynęły na harmonogram premiery i marketing filmu. W związku z kontrowersjami wobec aktora nie było ogromnej premiery. Film został wydany w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem wideo na żądanie 17 lipca 2018 roku, miesiąc przed planowaną limitowaną premierą, i okazał się komercyjną porażką. Przychód ze sprzedaży biletów krajowych w weekend otwarcia, wynoszący zaledwie 618 dolarów, był najniższym w karierze aktora.
3. King Richard: Zwycięska rodzina
King Richard: Zwycięska rodzina to biograficzny film sportowy o początkach kariery sióstr Williams oraz o ich ojcu Richardzie i jego planie, jaki napisał dla Venus i Sereny, zanim jeszcze się urodziły.
King Richard: Zwycięska rodzina zapowiadał się na wielki hit jeszcze przed premierą i takim też się okazał. Dobra passa filmu poniekąd skończyła się jednak wraz z incydentem, jakiego dopuścił się odtwórca głównej roli. Do dzisiaj bowiem więcej jest mowy o felernym zajściu niż o samym filmie.
Podczas tegorocznej gali Oscarów Will Smith, który wcielił się w postać tytułowego Richarda, spoliczkował prowadzącego wieczór komika Chrisa Rocka po tym, jak ten zażartował z żony Smitha. Choć odbierając później statuetkę, aktor przeprosił za swoje zachowanie, zrezygnował z członkostwa w Akademii i dostał 10-letni zakaz wstępu na Oscary, to chyba nie uda mu się sprawić, żeby to o King Richard: Zwycięska rodzina zaczęto znów mówić więcej niż o jego incydencie.
4. W deszczowy dzień w Nowym Jorku
Wiem, że to tekst o aktorach szkodzącym swoim filmom, ale reżyserzy równie często rujnowali swoje produkcje poprzez własne skandale, dlatego też teraz będzie słów kilka o reżyserze.
Śmiało można powiedzieć, że Woody Allen jest równie znany ze swych filmów, co z oskarżeń płynących pod jego adresem. Allen został pierwszy raz oskarżony o molestowanie seksualne w 1992 roku przez swoją adoptowaną córkę Dylan Farrow. Od tego czasu podobne oskarżenia przeciw Allenowi wracały jak bumerang. W 2018 roku kontrowersje wokół Allena wyjątkowo mocno zaszkodziły jego nowemu wówczas filmowi W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Film został ukończony w 2018 roku, ale jego dystrybutor, Amazon Studios, wstrzymał jego emisję po ruchu Me Too i ponownym pojawieniu się zarzutów o wykorzystywanie seksualne przeciwko Allenowi.
Film został wydany z rocznym opóźnieniem i otrzymał mieszane recenzje. Od Allena odwrócili się również aktorzy z ekipy W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Aktor Griffin Newman powiedział, że żałuje gry w filmie i nie będzie w przyszłości pracował z Allenem, a Timothée Chalamet i Selena Gomez przekazali swoje pensje organizacjom charytatywnym walczącym z brakiem równouprawnienia i molestowaniem seksualnym.
5. Po zachodzie słońca
Skoro o reżyserach już mowa to wspomnę jeszcze Bretta Ratnera. Choć kontrowersje wokół filmu Po zachodzie słońca wyszły po latach, to na pewno mu nie służą.
W ostatnich latach wiele aktorek oskarżyło Bretta Ratnera o niewłaściwe zachowanie seksualne, jedną z nich była Olivia Munn. Aktorka wyznała, że reżyser miał się przed nią masturbować, gdy odwiedziła go na planie filmu Po zachodzie słońca. Wiele lat później miał też ponoć opowiadać, jak onanizował się przy jej fotografiach. Co więcej, sam Ratner w kilku wywiadach w przeszłości twierdził, że był blisko z Munn, a później przyznał, że kłamał.