search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

SELENA GOMEZ. Trzydziestolatka po przejściach

Gwiazda obchodzi okrągłe urodziny.

Filip Pęziński

22 lipca 2022

REKLAMA

Selena Gomez przyszła na świat 22 lipca 1992 roku w Grand Prairie w stanie Teksas, co oznacza, że dokładnie dziś kończy 30 lat. Jest amerykańską aktorką, piosenkarką, producentką. Z show-biznesem związała się już jako dziecko, co wcale nie oznacza, że była to relacja miodem i mlekiem płynąca.

O najważniejszych punktach w życiu Seleny Gomez. Jej sukcesach i problemach przeczytacie poniżej.

Dziewczyna z Disney Channel

Mama Seleny była aktorką sceniczną, więc dziewczyna wychowała się w domu otwartym na uroki show-biznesu. Już jako dziecko brała udział w licznych castingach, aż w końcu trafiła do obsady serialu Barney i przyjaciele. Następnie zobaczyć mogliśmy ją w kilku epizodycznych rolach, w tym produkcji Disney Channel Nie ma to jak hotel.

Serial rozpoczął jej wieloletnią przygodę z kanałem sygnowanym nazwiskiem Walta Disneya. Wystąpiła m.in. w Hannie Montanie, a ostatecznie trafiła na plan produkcji Czarodzieje z Waverly Place, w której zagrała główną rolę. Emitowany przez 5 lat serial dał jej międzynarodową rozpoznawalność i – jak wspomniałem – na lata związał z korporacją Myszki Miki.

Dziewczyna na feriach

Zaledwie rok po zakończeniu emisji Czarodziei z Waverly Place premierę miała produkcja Spring Breakers. Kontrowersyjny film Harmony’ego Korine’a był wyraźnym zerwaniem Gomez z wizerunkiem grzecznej dziewczynki z Disney Channel (również dla Vanessy Hudgens). Produkcja opowiadała o grupie nastolatek udających się na wiosenne ferie (tytułowe spring break) do nadmorskiego kurortu, gdzie korzystają z uroków młodości, sięgając po używki, łamiąc prawo i odkrywając swoją seksualność.

W trakcie produkcji młoda aktorka miała przeżyć „małe załamanie nerwowe”.

Dziewczyna w Nowym Jorku

Z pewnością kolejnym ważnym wydarzeniem w karierze Gomez był występ u samego Woody’ego Allena, u którego u boku Timothéego Chalameta zagrała w filmie W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Niestety był to ostatni film nowojorczyka, który ukazał się przed powracającymi jak bumerang oskarżeniami o nadużycia seksualne twórcy i jego zepchnięciem na margines Hollywood. Chcąc załagodzić kontrowersje związaną z udziałem w filmie Allena, Selena Gomez przekazała swoją gażę na inicjatywę Time’s up, wspierającą ofiary seksualnych drapieżców.

Dziewczyna z sąsiedztwa

Aktualnie Gomez święci triumfy dzięki roli w serialu Zbrodnie po sąsiedzku (jest także producentką formatu). Tytuł opowiada o przygodach trójki sąsiadów – emerytowanych aktora i reżysera oraz młodej, zajmującej się mieszkaniem ciotki dziewczyny. Łączy ich miłość do podcastów w nurcie true crime i fakt, że w ich prestiżowym budynku dochodzi do – jak uważają bohaterowie – morderstwa, w związku z którym ekscentryczne trio postanawia połączyć siły, aby nie tylko rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci, ale też stworzyć własny format podcastowy.

Ostatnio głośno o serialu i samej Gomez zrobiło się przy okazji ogłoszenia nominacji do tegorocznych nagród Emmy. Produkcja zdobyła 17 nominacji, w tym za najlepszy serial komediowy, a szanse na nagrody w kategoriach aktorskich mają także Steve Martin i Martin Short. Zabrakło z kolei nominacji dla towarzyszącej im na ekranie Seleny Gomez.

Fakt, że Gomez nie zyskała szansy na nagrodę w aktorskiej kategorii (ewentualne Emmy może wygrać jeszcze jako producentka serialu) wymieniany był wśród największych zaskoczeń nominacji. Partnerujący jej przed kamerą Steve Martin powiedział:

Jesteśmy jednak nieco zszokowani, że Selena nie została nominowana. Jest kluczowym elementem naszego trio i całego serialu. Dzięki niej zachowujemy równowagę.

W tym momencie emitowany jest drugi sezon serialu. Potwierdzono też, że powstanie kolejny.

Dziewczyna na scenie

Równolegle do kariery aktorskiej prowadzi tę muzyczną. W 2009 roku do życia powołany został poprockowy zespół Selena Gomez & the Scene. Rok po roku nagrała z zespołem trzy albumy studyjne. W 2013 powróciła z materiałem solowym, a następnie w 2015 i 2020 wydała dwa kolejne albumy. Oczywiście odbywała przy tym liczne koncerty, promując swoją muzykę w trasach. W połowie tego roku potwierdziła pracę nad nową płytą.

 

Dziewczyna z UNICEF

W październiku 2008 roku Gomez stała się twarzą kampanii UNICEF, Trick-or-Treat for UNICEF, która nakłaniała, by w dniu Halloween zbierać pieniądze na pomoc potrzebującym dzieciom z całego świata. Aktorka przyznała później, że wcielając się w tę rolę, czuła się „podekscytowana, mając możliwość nakłonić dzieci do uczynienia jakiejś zmiany na tym świecie”. To był początek jej wieloletniej współpracy z organizacją, stała się ambasadorką dobrej woli UNICEF (wtedy jako najmłodsza osoba na świecie; obecnie tytuł ten dzierży Millie Bobby Brown), z organizacją odwiedziła Ghanę, Chile, Nepal. Wspiera też inne organizacje charytatywne. Aktywnie szerzyła wiedzę związaną z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Dziewczyna + szefowie kuchni

W trakcie pandemii Gomez stworzyła format streamingowny znany jako Selena + szefowie kuchni. Był to program kulinarny, w którym aktorka łączyła się online ze znanymi szefami kuchni i we własnym domu, w środku lockdownu, uczyła gotować. W każdym odcinku przyrządzała zaproponowane przez uznanych kucharzy dania oraz – co może najistotniejsze – przekazywała 10 tysięcy dolarów na wybraną przez szefa organizacje charytatywną. Zabawny i lekki format doczekał się trzech sezonów. Wszystkie obejrzeć można na HBO Max, także w Polsce.

Dziewczyna z ChAD-em

Gomez otwarcie mówi o swoich zmaganiach zarówno ze stanami lękowymi, jak i depresją. Przechodziła przez terapie, przebywała także w placówkach leczniczych. Kiedy zyskała 100 milionów obserwujących na Instagramie, Gomez powiedziała, że „trochę oszalała” i od tego czasu robiła kilka dłuższych przerw od mediów społecznościowych. W kwietniu 2020 roku ujawniła, że ma chorobę afektywną dwubiegunową (tzw. ChAD), tzn. zaburzenie psychiczne, w przebiegu którego występują epizody depresyjne i maniakalne. Po diagnozie powiedziała:

Kiedy się o tym dowiedziałem, poczułam, że spadł ze mnie ogromny ciężar. Powiedziałam: „Ok, to tak wiele wyjaśnia”. Za każdym razem, gdy przez coś przechodziłam, myślałam: „Co jeszcze? Z czym jeszcze będę musiała się zmierzyć?”.

Z okazji urodzin życzę oczywiście, aby problemów, z którymi musi się mierzyć, było jak najmniej. No i zasłużonej nominacji do Emmy, chociaż teraz już za trzeci sezon Zbrodni po sąsiedzku, w którym – mam nadzieję – wypadnie równie olśniewająco.

 

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA