search
REKLAMA
Festiwal

13. festiwal KAMERA AKCJA. Co warto obejrzeć?

Michalina Peruga

13 października 2022

REKLAMA

Tak, tak, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja ma już trzynaście lat! Tegoroczna edycja tego najbardziej oryginalnego i bezpretensjonalnego łódzkiego festiwalu potrwa stacjonarnie od 13 do 16 października oraz online na platformie Think Film od 17 do 20 października. W programie aż 72 pokazy kinowe, Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, wyjątkowe warsztaty i dyskusje.

Jeśli ominęły was w tym roku Nowe Horyzonty i inne letnie festiwale, wiele z najciekawszych nowości filmowych możecie nadrobić w Łodzi. W programie znalazły się między innymi takie hity jak Io Jerzego Skolimowskiego, Johnny Daniela Jaroszka czy zwycięzca tegorocznego festiwalu w Gdyni, film Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu), opowiadający niesamowitą, lecz prawdziwą historię, o siostrach Gibbons – dwóch czarnoskórych bliźniaczkach, które zamilkły i komunikowały się wyłącznie między sobą, w specjalnym języku.

W sekcji Krytyczne Premiery znajdziecie najbardziej… stresujący film, jaki było mi dane zobaczyć od dawna. To trochę żart, trochę prawda, bo Na pełen etat Érica Gravela, to świetne kino, jednak o bardzo szybkim tempie akcji. Historia mieszkającej pod Paryżem samotnej matki dwójki dzieci, która każdego dnia dojeżdża do pracy w hotelu w stolicy, to wstrząsający film o wykluczeniu komunikacyjnym i samotnym macierzyństwie, który poruszy wasze wszystkie struny. W sekcji nie zabraknie także innych mocnych filmów, takich jak poruszające kino coming of age pod postacią głośnego i wielokrotnie nagradzanego Blisko Lukasa Dhonta (reżysera Girl) o bliskiej relacji dwójki nastoletnich chłopców i stających na ich drodze problemach. Dhont doskonale portretuje na ekranie nastolatków, podobnie jak hiszpańska reżyserka Carla Simón – dzieci. To właśnie jej dwa pełnometrażowe filmy z niezwykle uważnymi i czułymi portretami najmłodszych będzie można zobaczyć na Kamerze Akcji – Lato 1993 (2017) i najnowszy Alcarràs, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Przy okazji ostatnich wydarzeń warto wspomnieć, że w sekcji znalazło się także miejsce dla Zdarzyło się, poruszającego temat aborcji we Francji w latach 60., filmu Audrey Diwan na podstawie powieści Annie Ernaux, tegorocznej zwyciężczyni literackiej nagrody Nobla. 

Wiele do zaoferowania

Stały punkt programu, czyli Klasyka Krytyka realizowana we współpracy z Institut Français, ma nam do zaoferowania klasykę kina znad Loary, a w repertuarze filmy Françoisa Truffauta: 400 batów czy Jules i Jim. W sekcji Kino o Kinie warto zwrócić uwagę na nową odsłonę słynnego filmowego eseju o historii kina Story of Film Marka Cousinsa. Seans The Story of Film. New Generation to polska premiera filmu i prawdziwa gratka dla miłośników kina.

Nie możemy zapomnieć o kultowym już VHS Hell Live, czyli seansie filmu klasy B z lektorem na żywo. W tym roku organizatorzy zaprezentują film Zwolnienie warunkowe (1994) o byłym policjancie, który musi uratować córkę swojej dziewczyny z rąk złoczyńcy, do którego skazania sam doprowadził.

To, co jednak najbardziej wyróżnia Kamerę Akcję na tle innych festiwali filmowych, to unikatowe warsztaty i panele dyskusyjne, kierowane głównie do krytyków i filmoznawców. Są więc warsztaty o programowaniu festiwali filmowych z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem Nowych Horyzontów czy warsztaty z analizy filmowej z krytyczką i filmoznawczynią Dianą Dąbrowską. Są prezentacje najnowszych filmoznawczych publikacji, w szczególności tych związanych z Łodzią – warto zwrócić uwagę na świetną książkę Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego Nakręcone w Łodzi o miejskich lokacjach filmowych.

To i o wiele, wiele więcej zobaczycie, obejrzycie i usłyszycie na festiwalu Kamera Akcja. A wy, co wybieracie?

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA