13. festiwal KAMERA AKCJA. Co warto obejrzeć?
Tak, tak, Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja ma już trzynaście lat! Tegoroczna edycja tego najbardziej oryginalnego i bezpretensjonalnego łódzkiego festiwalu potrwa stacjonarnie od 13 do 16 października oraz online na platformie Think Film od 17 do 20 października. W programie aż 72 pokazy kinowe, Międzynarodowy Konkurs Authors Spotlight, wyjątkowe warsztaty i dyskusje.
Jeśli ominęły was w tym roku Nowe Horyzonty i inne letnie festiwale, wiele z najciekawszych nowości filmowych możecie nadrobić w Łodzi. W programie znalazły się między innymi takie hity jak Io Jerzego Skolimowskiego, Johnny Daniela Jaroszka czy zwycięzca tegorocznego festiwalu w Gdyni, film Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu), opowiadający niesamowitą, lecz prawdziwą historię, o siostrach Gibbons – dwóch czarnoskórych bliźniaczkach, które zamilkły i komunikowały się wyłącznie między sobą, w specjalnym języku.
W sekcji Krytyczne Premiery znajdziecie najbardziej… stresujący film, jaki było mi dane zobaczyć od dawna. To trochę żart, trochę prawda, bo Na pełen etat Érica Gravela, to świetne kino, jednak o bardzo szybkim tempie akcji. Historia mieszkającej pod Paryżem samotnej matki dwójki dzieci, która każdego dnia dojeżdża do pracy w hotelu w stolicy, to wstrząsający film o wykluczeniu komunikacyjnym i samotnym macierzyństwie, który poruszy wasze wszystkie struny. W sekcji nie zabraknie także innych mocnych filmów, takich jak poruszające kino coming of age pod postacią głośnego i wielokrotnie nagradzanego Blisko Lukasa Dhonta (reżysera Girl) o bliskiej relacji dwójki nastoletnich chłopców i stających na ich drodze problemach. Dhont doskonale portretuje na ekranie nastolatków, podobnie jak hiszpańska reżyserka Carla Simón – dzieci. To właśnie jej dwa pełnometrażowe filmy z niezwykle uważnymi i czułymi portretami najmłodszych będzie można zobaczyć na Kamerze Akcji – Lato 1993 (2017) i najnowszy Alcarràs, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Przy okazji ostatnich wydarzeń warto wspomnieć, że w sekcji znalazło się także miejsce dla Zdarzyło się, poruszającego temat aborcji we Francji w latach 60., filmu Audrey Diwan na podstawie powieści Annie Ernaux, tegorocznej zwyciężczyni literackiej nagrody Nobla.
Wiele do zaoferowania
Stały punkt programu, czyli Klasyka Krytyka realizowana we współpracy z Institut Français, ma nam do zaoferowania klasykę kina znad Loary, a w repertuarze filmy Françoisa Truffauta: 400 batów czy Jules i Jim. W sekcji Kino o Kinie warto zwrócić uwagę na nową odsłonę słynnego filmowego eseju o historii kina Story of Film Marka Cousinsa. Seans The Story of Film. New Generation to polska premiera filmu i prawdziwa gratka dla miłośników kina.
Nie możemy zapomnieć o kultowym już VHS Hell Live, czyli seansie filmu klasy B z lektorem na żywo. W tym roku organizatorzy zaprezentują film Zwolnienie warunkowe (1994) o byłym policjancie, który musi uratować córkę swojej dziewczyny z rąk złoczyńcy, do którego skazania sam doprowadził.
To, co jednak najbardziej wyróżnia Kamerę Akcję na tle innych festiwali filmowych, to unikatowe warsztaty i panele dyskusyjne, kierowane głównie do krytyków i filmoznawców. Są więc warsztaty o programowaniu festiwali filmowych z Marcinem Pieńkowskim, dyrektorem Nowych Horyzontów czy warsztaty z analizy filmowej z krytyczką i filmoznawczynią Dianą Dąbrowską. Są prezentacje najnowszych filmoznawczych publikacji, w szczególności tych związanych z Łodzią – warto zwrócić uwagę na świetną książkę Anny Michalskiej i Jakuba Wiewiórskiego Nakręcone w Łodzi o miejskich lokacjach filmowych.
To i o wiele, wiele więcej zobaczycie, obejrzycie i usłyszycie na festiwalu Kamera Akcja. A wy, co wybieracie?