search
REKLAMA
Ciekawostki

RZECZY, których NIE WIESZ o OSCARACH. Fakty i mity

Łukasz Budnik

23 lutego 2019

REKLAMA

GIPSOWE OSCARY

Choć druga wojna światowa nie powstrzymała Akademii od rozdawania Oscarów, to mimo wszystko rzuciła jej pod nogi trochę kłód. W związku z trwającym konfliktem brakowało surowców, w tym metali – wobec tego Oscary nie mogły być wykonywane tradycyjną metodą. Jak sobie z tym poradzono? Otóż odlewy statuetek wykonano z gipsu i pomalowano na odpowiedni kolor. Sprytnie! Po zakończeniu wojny, gdy sytuacja ekonomiczna została unormowana, zwycięzcy z lat, kiedy wręczano gipsowe nagrody, dostali kolejne statuetki – tym razem już prawdziwe.


PIERWSZY OSCAR DLA CZARNOSKÓREJ AKTORKI

Ci, którzy widzieli tegorocznego kandydata do nagrody za najlepszy film – Green Book­ ­– z pewnością doskonale pamiętają sceny, w których bohater Mahershali Alego zmaga się z efektami segregacji rasowej, nie będąc na przykład wpuszczonym do restauracji ze względu na kolor skóry. Bardzo podobna sytuacja przydarzyła się aktorce Hattie McDaniel, która w 1940 roku zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej w Przeminęło z wiatrem. Dziś wydaje się to niepojęte, ale McDaniel niemal nie została wpuszczona do hotelu, w którym rozdawano nagrody (musiał interweniować producent filmu), podczas ceremonii nakazano jej zaś siedzieć samej przy oddalonym, odseparowanym stoliku. Co więcej, również ze względu na segregację rasową McDaniel zakazano uczestnictwa w oficjalnej premierze filmu. W takich właśnie przykrych okolicznościach miały miejsce wydarzenia związane z jednym z najsłynniejszych filmów w historii kina, który zresztą był pierwszą kolorową produkcją nagrodzoną Oscarem za najlepszy film.


PROSZĘ ODDAĆ STATUETKĘ

W historii Oscarów zdarzył się przypadek, że filmowi… zabrano przyznanego Oscara. Takie nieszczęście spotkało dokumentalny film Young Americans, którego twórcy w 1969 otrzymali statuetkę, a oddali ją już kilka dni później. Powód? Film wyprodukowany został w roku 1967 i wtedy też odbył się jego pierwszy pokaz. Jako że Akademia nagradza filmy powstałe w roku poprzedzającym ceremonię, po odkryciu tej informacji Oscar siłą rzeczy nie mógł zostać przyznany. Twórcy dokumentu musieli zatem obejść się smakiem, choć przynajmniej w ten sposób zapisali się w historii, bo trudno mówić o popularności samej produkcji – na portalu IMDb oceniło ją niecałe 70 osób.


CHAPLIN I OSCARY

Dziś może się to wydawać niepojęte, ale Charlie Chaplin w ciągu kariery zdobył zaledwie trzy Oscary. Dwa z nich były honorowe – pierwszy został Chaplinowi wręczony w 1929 roku, podczas pierwszej gali, za pracę przy Cyrku. Drugi dużo później, bo w 1972 roku,  już za całokształt twórczości – powyżej nagranie z przyznania mu tej nagrody. Owacje trwały wtedy ponoć 12 minut, najdłużej w historii wszystkich ceremonii. Jedyny Oscar Chaplina zdobyty w standardowej rywalizacji to statuetka za muzykę do Świateł rampyNagroda została przyznana w roku 1973, co jest ogromną ciekawostką, bo sam film po raz pierwszy został pokazany w… 1952. Tak jest, między premierą, a wzięciem go pod uwagę w rywalizacji Oscarowej, minęły dwie dekady. Dlaczego? Według ówczesnych zasad funkcjonujących w Akademii, dany film nie mógł być wzięty pod uwagą w oscarowej rywalizacji o ile nie został pokazany w Los Angeles. Światła rampy doczekały się tego dopiero w 1972.


NAJMŁODSI I NAJSTARSI

Tatum O’Neal z Oscarem

Na koniec trochę statystyk, mianowicie zestawienie najmłodszych i najstarszych zwycięzców w kategoriach aktorskich (oczywiście w chwili przyznania nagrody) i utrzymujących rekord do dzisiaj. Przedstawia się to tak:

Najlepszy aktor

Najmłodszy: Adrien Brody za Pianistę (29 lat i 343 dni)

Najstarszy: Henry Fonda za Nad złotym stawem (76 lat, 317 dni)

Najlepszy aktor drugoplanowy

Najmłodszy: Timothy Hutton za Zwyczajnych ludzi (20 lat, 227 dni)

Najstarszy: Christopher Plummer za Debiutantów (82 lata, 75 dni)

Najlepsza aktorka

Najmłodsza: Marlee Matlin za Dzieci gorszego boga (21 lat, 218 dni)

Najstarsza: Jessica Tandy za Wożąc panią Daisy (80 lat, 292 dni)

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Najmłodsza: Tatum O’Neal za Papierowy księżyc (10 lat, 148 dni) – robi wrażenie!

Najstarsza: Peggy Ashcroft za Podróż do Indii (77 lat, 93 dni)

Już pojutrze okaże się, czy podczas tegorocznej gali wydarzy się coś, o czym będzie można pisać w kontekście takich właśnie ciekawostek. Jeszcze trochę cierpliwości i wszystko będzie jasne. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA