search
REKLAMA
Cannes 2019

CANNES 2019. Malick, Almodóvar i Dolan w konkursie głównym! Komentarz do programu festiwalu

Maciej Niedźwiedzki

18 kwietnia 2019

REKLAMA

Nie mam wątpliwości, że wśród filmów podpisanych przez mniej znane reżyserki i reżyserów znajdą się perełki na miarę zeszłorocznego Kafarnaum czy Syna Szawła sprzed czterech lat. Takim odkryciem może być choćby niesamowicie obsadzona Frankie od Iry Sachsa – w rolach głównych Isabelle Huppert, Brendan Gleeson, Marisa Tomei i Greg Keener – bądź Sibyl Justine Triet z Gaspardem Ullielem i Adèle Exarchopoulos. Interesująco zapowiada się The Whistlers od Corneliu Porumboiu, reżysera wyświetlanego również w Polsce Skarbu. Gwarancją wysokiej jakości może być w tym przypadku kraj pochodzenia. Kinematografia rumuńska jest w ostatniej dekadzie jedną z najsilniejszych na świecie, a tamtejsi reżyserzy na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. 

Oczywiście najmocniej na wyobraźnię działają rozpoznawalni i wielokrotnie nagradzani twórcy, bo mniej więcej wiemy, czego się od nich spodziewać. Bracia Dardenne przyjadą z Młodym Ahmedem i będą walczyć o trzecią Złotą Palmę (po Rosetcie Dziecku). Liczę na pierwszorzędne kreacje aktorskie od Penélope Cruz i Antonio Banderasa w Bólu i blasku Pedro Almodóvara. Terrence Malick w trzygodzinnym A Hidden Life wraca do tematyki wojennej. Bohaterem jego filmu będzie Austriak dezerterujący z szeregów niemieckiej armii. Wszyscy liczymy na kino na miarę Cienkiej czerwonej linii. Przy okazji Sorry We Missed You po raz kolejny na Lazurowym Wybrzeżu zawita jeden z ulubieńców festiwalu, czyli Ken Loach. 82-letni reżyser na pewno liczy na powtórzenie sukcesów Wiatru buszującego w jęczmieniu Ja, Daniel BlakeNatomiast dla 30-letniego Xaviera Dolana Grand Prix za To tylko koniec świata w 2016 roku nie było szczytem marzeń. Ambitny i zdolny Kanadyjczyk zaprezentuje Matthiasa i Maxime i na pewno myśli już wyłącznie o głównej nagrodzie.

W pozakonkursowych sekcjach zobaczymy także nowy film Wernera Herzoga (Family Romance, LLC.) oraz kolejny dokument Asifa Kapadii, czyli reżysera Senny i oscarowej AmySwoją światową premierę będzie miała również biografia Eltona Johna, zatytułowana Rocketman oraz dwa odcinki serialu Nicolasa Windinga Refna, czyli Too Old to Die Young. 

Poniżej znajdziecie skład wszystkich sekcji. Lista na pewno jeszcze nie jest kompletna. Organizatorzy zawsze uzupełniają główny konkurs bądź pokazy specjalne o dodatkowe filmy – zazwyczaj to duże tytuły. Rok temu był nim między innymi Dom, który zbudował Jack Larsa von Triera. Liczymy więc, że w przeciągu następnych dni do głównego konkursu dołączy Quentin Tarantino z Pewnego razu… w Hollywood. 

Oczywiście jak co roku będziemy w Cannes. Filmem otwarcia będzie The Dead Don’t Die – komedia Jima Jarmuscha z Billem Murrayem, Adam Driverem i Tomem Waitsem. Festiwal startuje 14 maja. 

KONKURS GŁÓWNY

The Dead Don’t Die, reż. Jim Jarmusch
Ból i blask, reż. Pedro Almodóvar
Parasite, reż. Bong Joon-ho
The Wild Goose Lake, reż. Diao Yinan
The Traitor, reż. Marco Bellocchio
Young Ahmed, reż. Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne
Matthias And Maxime, reż. Xavier Dolan
Oh Mercy!, reż. Arnaud Desplechin
A Hidden Life, reż. Terrence Malick
Sorry We Missed You, reż. Ken Loach
Little Joe, reż. Jessica Hausner
Portrait of a Lady on Fire, reż. Céline Sciamma
Atlantique, reż. Mati Diop
Sibyl, reż. Justine Triet
It Must Be Heaven, reż. Elia Suleiman
Frankie, reż. Ira Sachs
Bacurau, reż. Kleber Mendonça Filho i Juliano Dornelles
The Whistlers, reż. Corneliu Porumboiu
Les Misérables, reż. Ladj Ly

UN CERTAIN REGARD 

Invisible Life, reż. Karim Aïnouz
Beanpole, reż. Kantemir Balagov
The Swallows Of Kabul, reż. Zabou Breitman i Eléa Gobé Mévellec
A Brothers Love, reż. Monia Chokri
The Climb, reż. Michael Covino
Jeanne, reż. Bruno Dumont
A Sun That Never Sets, reż. Olivier Laxe
Chambre 212, reż. Christophe Honoré
Port Authority, reż. Danielle Lessovitz
Papicha, reż. Mounia Meddour
Adam, reż. Maryam Touzani
Zhuo Ren Mi Mi, reż. Midi Z
Liberté, reż. Albert Serra
Bull, reż. Annie Silverstein
Summer Of Changsha, reż. Zu Feng
Evge, reż. Nariman Aliev

POZA KONKURSEM

Les Plus Belles Années Dune Vie, reż. Claude Lelouch
Rocketman, reż. Dexter Fletcher
Too Old to Die Young, reż. Nicolas Winding Refn
Diego Maradona, reż. Asif Kapadia
La Belle Epoque, reż. Nicolas Bedos

POKAZY SPECJALNE

Tommaso, reż. Abel Ferrara
Share, reż. Pippa Bianco
For Sama, reż. Waad Al Kateab i Edward Watts
Etre Vivant Et Le Savoir, reż. Alain Cavalier
Family Romance, LLC., reż. Werner Herzog

Maciej Niedźwiedzki

Maciej Niedźwiedzki

Kino potrzebowało sporo czasu, by dać nam swoje największe arcydzieło, czyli Tajemnicę Brokeback Mountain. Na bezludną wyspę zabrałbym jednak ze sobą serię Toy Story. Najwięcej uwagi poświęcam animacjom i festiwalowi w Cannes. Z kinem może równać się tylko jedna sztuka: futbol.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA