search
REKLAMA
Zestawienie

Z EKRANU NA ESTRADĘ. Muzykujący filmowcy – część II

Od Brie Larson i Hugh Lauriego, przez Jennifer Lopez i Davida Lyncha, aż do Gwyneth Paltrow i Michała Żebrowskiego. Oto druga odsłona listy ludzi kina, którzy próbowali swoich sił w muzyce.

Maciej Kaczmarski

11 grudnia 2022

REKLAMA

Po muzykach, którzy grali w filmach (część I, II i III), czas przyjrzeć się artystom, którzy odbyli odwrotną drogę – najpierw zrobili karierę filmową, a następnie zajęli się muzyką. Alfabetycznie ułożona lista liczy w sumie 50 nazwisk i została podzielona na dwie części po 25 osób. Część I tutaj.

Caleb Landry Jones

Aktor o charakterystycznej, niepokojącej powierzchowności, która predestynuje go do wcielania się w mroczne, skomplikowane i nierzadko groźne postacie (czego dowiódł choćby w Uciekaj! Jordana Peele’a i Nitram Justina Kurzela). Jones jest też wokalistą i multiinstrumentalistą – potrafi grać na basie, perkusji, gitarze i harmonijce ustnej. Jest autorem trzech płyt studyjnych z muzyką oscylującą wokół rocka psychodelicznego: The Mother Stone (2020), Gadzooks Vol. 1 (2021) i Gadzooks Vol. 2 (2022). W swojej dyskografii ma też trzy mixtape’y.

Brie Larson

Była jeszcze dzieckiem, gdy zaczęła grać w serialach telewizyjnych (Dotyk anioła, Asy z klasy, Jak wychować tatę) i filmach (Madison Williama Bindleya). Była niewiele starsza, gdy wydała swój pierwszy i jak dotąd jedyny album – Finally Out of P.E. (2005), który znalazł w Ameryce zaledwie 4 tysiące nabywców. Larson odstawiła muzykę na boczny tor i skupiła się na aktorstwie. Dziś jest laureatką Oscara za rolę w Pokoju Lenny’ego Abrahamsona i gwiazdą MCU (Kapitan Marvel Anny Boden i Ryana Flecka, Avengers: Koniec gry Anthony’ego i Joego Russo).

Hugh Laurie

Aktor filmowy i dubbingowy, komik, pisarz i muzyk. Prawdziwy multiinstrumentalista: śpiewa, gra na gitarze, fortepianie, perkusji, saksofonie i harmonijce ustnej. Wydał dwa bardzo dobrze przyjęte albumy solowe, Let Them Talk (2011) i Didn’t It Rain (2013), na których objawił się jako wytrawny interpretator bluesowych standardów. Ponadto jest członkiem Band From TV – złożonej z aktorów telewizyjnych grupy, która dochody z koncertów przekazuje na cele charytatywne. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Irma Thomas, Tom Jones i Dr. John.

Juliette Lewis

U szczytu kariery specjalizowała się w rolach słodkich, naiwnych dziewcząt (Przylądek strachu Martina Scorsese, Kalifornia Dominica Seny) z jednej strony i ostrych, niebezpiecznych kobiet z drugiej (Urodzeni mordercy Olivera Stone’a, Dziwne dni Kathryn Bigelow). Na scenie z łatwością łączy obydwa te wizerunki jako wokalistka grupy Juliette & The Licks, z którą wydała dwa albumy: You’re Speaking My Language (2005) i Four on the Floor (2006). Poza tym ma też na koncie solo pod tytułem Terra Incognita (2009) i gościnny udział w nagraniach The Prodigy.

Lindsay Lohan

Od dziecka pojawiała się w spotach reklamowych koncernów Ford i Pizza Hut, nic więc dziwnego, że niedługo później trafiła do opery mydlanej Inny świat. Sławę przyniosła jej podwójna rola sióstr w Nie wierzcie bliźniaczkom Nancy Meyers oraz występy w Zakręconym piątku Marka Watersa i Wyznaniach małoletniej gwiazdy Sary Sugarman. Jej popularność przypieczętowały płyty Speak (2004) i A Little More Personal (Raw) (2005). Niedawno zagrała i zaśpiewała w komedii romantycznej Falling for Christmas Janeen Damian.

Jennifer Lopez

Przykład bodaj najbardziej udanego przeszczepu z ekranu na estradę, przynajmniej pod względem komercyjnym. Zaczynała od występów tanecznych w programie satyrycznym In Living Color, aby płynnie przejść do świata filmu – zarówno rozrywkowego (Anakonda Luisa Llosy, Pociąg z forsą Josepha Rubena), jak i ambitnego (Krew i wino Boba Rafelsona, Droga przez piekło Olivera Stone’a). Karierę muzyczną rozpoczęła od płyty On the 6 (1999), później nagrała jeszcze siedem kolejnych, które na całym świecie rozeszły się w liczbie 80 milionów egzemplarzy.

David Lynch

Prawdziwy człowiek renesansu: reżyser, scenarzysta, producent, aktor, artysta wizualny, malarz i muzyk. Napisał muzykę już do swojego pierwszego filmu, Głowa do wycierania (wespół z Alanem R. Spletem). W późniejszych latach nagrywał zarówno solo, jak i we współpracy z takimi twórcami jak jego nadworny kompozytor Angelo Badalamenti, szkocka skrzypaczka Jocelyn Montgomery, amerykańska wokalistka Julee Cruise oraz polski pianista Marek Żebrowski. Lynch był też (lub nadal jest) członkiem zespołów Bluebob, Thought Gang i Void Ensemble.

Michał Milowicz

Największy rozgłos przyniosły mu role w komediach gangsterskich Olafa Lubaszenki, Chłopaki nie płaczą i Poranek kojota. Nie każdy jednak wie, że karierę rozpoczął już wcześniej, bo na początku lat 90., i nie przed kamerą, lecz na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego, gdzie grał m.in. w musicalu Metro Janusza Józefowicza. Nazywany „polskim Elvisem Presleyem”, długo zwlekał z wydaniem debiutanckiej płyty – i choć krążek Teraz wiesz (2003) ukazał się w apogeum jego kariery, nie odniósł zawrotnego sukcesu i nie doczekał się następcy.

Taylor Momsen

Skradła serca widzów rolą Cindy Lou Who, uroczej sześcioletniej dziewczynki, która zaprzyjaźnia się z tytułowym stworem w Grinch: Świąt nie będzie Rona Howarda. Później zagrała jeszcze w kilku filmach, jednak ostatecznie porzuciła karierę w Hollywood dla muzyki – jest gitarzystką i wokalistką rockowej grupy The Pretty Reckless, której czwarty album, Death By Rock And Roll (2021) ukazał się w zeszłym roku. „W muzyce mogę być sobą” – mówi Momsen. „Muzyka jest bardziej osobista, bo sama ją piszę i jestem zaangażowana w każdy krok”.

Eddie Murphy

Lata 80. w dużej mierze należały do niego – począwszy od popularnego programu Saturday Night Live, poprzez kinowe hity w rodzaju 48 godzin Waltera Hilla i Gliniarza z Beverly Hills Martina Bresta, aż po singiel Party All the Time, który był wielkim przebojem i pociągnął za sobą sukces debiutanckiego albumu How Could It Be (1985). Kolejne płyty – So Happy (1989) i Love’s Alright (1993) – nie sprzedawały się już tak dobrze, toteż Murphy zawiesił działalność muzyczną. W 2013 roku powróciłem z utworem Red Light w duecie ze Snoop Lionem.

Keke Palmer

Po mało pamiętnym debiucie kinowym w Barbershop 2: Z powrotem w interesie Kevina Rodneya Sullivana i epizodach w telewizyjnych serialach (m.in. Dowody zbrodni, Życie przede wszystkim, Prawo i bezprawie oraz Ostry dyżur) w wieku 13 lat wybiła się główną rolą w filmie Akeelah i jej nauczyciel Douga Atchisona, za którą zdobyła kilka prestiżowych nagród. Na fali popularności szybko ukazał się jej solowy album So Uncool (2007), ale pomimo dobrego odbioru płyta nie była spodziewanym przebojem. Od tamtej pory nagrywa tylko single i mixtape’y.

Gwyneth Paltrow

Jej pierwsze nagrania pochodzą z filmu Tylko w duecie Bruce’a Paltrowa, gdzie śpiewała zarówno solo (Bette Davis Eyes), jak i u boku Hueya Lewisa (Cruisin’). Dekadę później formuła została powtórzona przy okazji Country Strong Shany Feste – aktorka zaśpiewała tam cztery piosenki, w tym temat tytułowy oraz Me and Tennessee, singlowy duet z Timem McGrawem. Poza tym same drobnostki: kilka piosenek zaśpiewanych z członkami obsady Glee i garść występów gościnnych, m.in. na płytach Sheryl Crow, Coldplay, Holly Williams i Matthew Morrisona.

Maciej Kaczmarski

Maciej Kaczmarski

Autor książek „Bóg w sprayu. Filozofia według Philipa K. Dicka” (2012) i „SoundLab. Rozmowy” (2017) oraz opowiadań zamieszczanych w magazynach literackich „Czas Kultury” i „Akcent”. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Trans/wizji” i „Gazety Magnetofonowej” oraz na portalach Czaskultury.pl i Dwutygodnik.com.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA