search
REKLAMA
Zestawienie

Z EKRANU NA ESTRADĘ. Muzykujący filmowcy – część I

Od Riza Ahmeda i Miley Cyrus, przez Jeffa Bridgesa i Selenę Gomez, aż do Jima Jarmuscha i Scarlett Johansson. Oto pierwsza odsłona listy ludzi kina, którzy próbowali swoich sił w muzyce.

Maciej Kaczmarski

8 grudnia 2022

REKLAMA

Po muzykach, którzy grali w filmach (część I, II i III), czas przyjrzeć się artystom, którzy odbyli odwrotną drogę – najpierw zrobili karierę filmową, a następnie zajęli się muzyką. Alfabetycznie ułożona lista liczy w sumie 50 nazwisk i została podzielona na dwie części po 25 osób.

Riz Ahmed

Profesjonalną karierę filmową i muzyczną rozpoczął w tym samym czasie: w 2006 roku zagrał w filmie Droga do Guantánamo Michaela Winterbottoma i wydał debiutancki singiel The Post 9/11 Blues. Ahmed specjalizuje się w hip-hopie i ma na koncie kilka albumów – zarówno solowych (Microscope, 2012 i The Long Goodbye, 2020), jak i w ramach tria Swet Shop Boys (Cashmere, 2016), gdzie występuje pod pseudonimem Riz MC. Ceniony za umiejętności raperskie i polityczne zaangażowanie lokujące go daleko od nużącej hip-hopowej sztampy.

Woody Allen

Niegdysiejszy pupil krytyków i widowni, obecnie parias przemysłu filmowego z powodu oskarżeń o molestowanie seksualne. Allan Stewart Konigsberg od dziecka gra na klarnecie, a swój sceniczny alias zapożyczył od jazzmana Woody’ego Hermana. Przez wiele lat w każdy poniedziałek grupa Woody Allen and His New Orleans Jazz Band grała w nowojorskim The Carlyle Hotel, prezentując publiczności jazzowe standardy. Poczynania tego zespołu na europejskiej trasie koncertowej można zobaczyć w dokumentalnym filmie Wild Man Blues Barbary Kopple.

Kevin Bacon

Zapewne każdy kinoman słyszał o sześciu stopniach Kevina Bacona, ale może nie każdy wie, że ten znany aktor – nazywany „centralną postacią świata filmu” z powodu obszernej filmografii, zarówno pod względem ilościowym, jak i gatunkowym – jest też muzykiem: śpiewa i gra na gitarze, perkusji i harmonijce ustnej. W 1995 roku razem z bratem Michaelem założył zespół The Bacon Brothers, w którym gra jeszcze czterech innych instrumentalistów. Mieszankę country i rocka w wykonaniu braci można posłuchać na ośmiu płytach z lat 1997–2020.

Jeff Bridges

Jeden z najlepszych aktorów swojego pokolenia jest też utalentowanym muzykiem: śpiewa, gra na gitarze, pisze teksty i komponuje. Jak dotąd wydał trzy albumy: Be Here Soon (2000), Jeff Bridges (2011) i Sleeping Tapes (2015). Szczególnie ciekawy jest ten ostatni tytuł – delikatny ambient okraszony kojącym głosem Bridgesa, który nuci, mruczy, rozmawia z żoną i dziećmi i rozpływa się nad dźwiękami kanalizacji. Niezaprzeczalny talent muzyczny pomógł mu w wykreowaniu nagradzanej roli Otisa Blake’a w filmie Crazy Heart Scotta Coopera.

Jim Carrey

Nie wydał żadnego albumu, ale zaśpiewał w kilku filmach, w których był główną gwiazdą: Maska Chucka Russella (napisana przez Jose Normana piosenka Cuban Pete trafiła na 31. miejsce brytyjskiej listy przebojów), Telemaniak Bena Stillera (Somebody to Love z repertuaru Jefferson Airplane, 62. miejsce w zestawieniu hitów w Australii) i Grinch: Świąt nie będzie Rona Howarda (rapowany Grinch 2000 w duecie z Busta Rhymes). Nagrał też swoją wersję I Am the Walrus The Beatles i pojawił się w roli narratora na płycie Dawn FM The Weeknd.

Russell Crowe

Na początku lat 80. przyjął pseudonim Russ Le Roq i nagrał kilka singli, w tym I Just Wanna Be Like Marlon Brando (1982). Żaden z nich nie był przebojem, podobnie jak What’s The Difference (1985) – jedyny singiel duetu Roman Antix założonego z Billym Deanem Cochranem. Potem poświęcił się aktorstwu, jednocześnie grając w sekstecie 30 Odd Foot of Grunts. Po trzech płytach – Gaslight (1998), Bastard Life or Clarity (2001) i Other Ways of Speaking (2003) – lider zawiesił działalność zespołu z powodu swoich sukcesów w kinie. Nadal muzykuje, ale sporadycznie.

Macaulay Culkin

Parodyści, którzy przerabiają teksty utworów The Velvet Underground w taki sposób, żeby zamiast nawiązań do seksu i narkotyków zawierały odniesienia do pizzy. Brzmi niedorzecznie, ale taki był modus operandi The Pizza Underground, grupy założonej w 2013 roku przez byłego dziecięcego gwiazdora, którego twarz pojawia się pod koniec grudnia w co trzecim polskim domu. Zespół zagrał szereg koncertów i wypuścił kilka kaset w ograniczonym nakładzie – w tym studyjną Demo (2013) i koncertową Live at Chop Suey (2014). W 2018 roku zakończył działalność.

Miley Cyrus

Najpierw był epizod w Wielkiej rybie Tima Burtona oraz tytułowa rola w młodzieżowym serialu Hannah Montana, potem występy m.in. w LOL Lisy Azuelos, Strażnikach Galaktyki vol. 2 Jamesa Gunna i serialu Czarne lustro. A w międzyczasie tuzin płyt studyjnych, które zrealizowała zarówno pod własnym nazwiskiem, jak i jako Hannah Montana. Większość z nich to bestsellery, łącznie z ostatnią Plastic Hearts (2020), a ich autorka to jedna z najbardziej popularnych postaci XXI wieku. Jej ojcem jest Billy Ray Cyrus – gwiazdor country, który grywa też w filmach.

Paul Dano

To nie przypadek, że to właśnie temu aktorowi powierzono rolę młodego Briana Wilsona z grupy Beach Boys w Love & Mercy Billa Pohlada – Dano bowiem sam jest muzykiem. Jego głównym instrumentem jest gitara, więc aby wypaść wiarygodnie jako Wilson, nauczył się grać na fortepianie. Zanim jego kariera filmowa nabrała rozpędu, udzielał się jako wokalista i gitarzysta w kwartecie Mook, który ma na koncie wydane własnym sumptem dwie płyty: epkę The Eggs (2007) i longplay Mook (2011). Wszystko wskazuje na to, że zespół zawiesił działalność.

Robert Davi

Aktor pamiętany głównie z roli rozśpiewanego gangstera Jake’a Fratelliego w Goonies Richarda Donnera jest również klasycznie wykształconym wokalistą, któremu kiedyś wróżono wielką karierę operową. Jego debiutancki album, nagrany z orkiestrą Davi Sings Sinatra – On The Road To Romance (2011), trafił na szóstą pozycję jazzowej listy przebojów Billboardu i zdobył bardzo przychylne recenzje. „Jest wielu naśladowców Sinatry, ale to, co robi Davi, to zupełnie inna sprawa. Hołd? Tak, w rzeczy samej; ale i dużo więcej” – chwalił krytyk Don Heckman.

Johnny Depp

Aktor znany z rock’n’rollowego trybu życia od dawna udziela się również na scenie muzycznej. Był członkiem glam metalowej kapeli Rock City Angels, wywijał na gitarze u boku m.in. Oasis, Marilyn Mansona, Vanessy Paradis i Iggy’ego Popa. Przez krótki czas grał w grupie P, która wydała tylko jedną płytę zatytułowaną po prostu P (1995). Ostatnio w The Hollywood Vampires u boku Alice Coopera oraz członków Aerosmith i Guns N’ Roses. Nagrana z Jeffem Beckiem płyta 18 (2022) dowodzi, że Depp jest jednak lepszym aktorem niż muzykiem.

Robert Downey Jr.

Chętnie śpiewa w filmach i serialach, w których występuje (Chaplin Richarda Attenborougha, Za dużo słońca Roberta Downeya Sr., Dwie dziewczyny i chłopak Jamesa Tobacka, Śpiewający detektyw Keitha Gordona, Kiss Kiss Bang Bang Shane’a Blacka, Ally McBeal), ale i poza nim, albowiem w dorobku ma również solowy album studyjny pod tytułem The Futurist (2004). Jego odbiór był raczej chłodny, a sam Downey przyznawał, że energia, którą włożył w nagrywanie, nie została zrekompensowana, toteż ciągu dalszego prawdopodobnie nie będzie.

Clint Eastwood

Znawca i koneser jazzu, bluesa, country oraz muzyki klasycznej. Posiadacz imponującej kolekcji płytowej i wielbiciel twórczości Charliego Parkera, Theloniousa Monka i Dave’a Brubecka. Jeszcze u progu kariery wydał album Cowboy Favorites (1962) z piosenkami w stylu country, ale furory na estradzie nie zrobił. Od tamtej pory pisze głównie soundtracki do wyreżyserowanych przez siebie filmów, m.in. Rzeka tajemnic, Za wszelką cenę, Grace odeszła i Medium. Jego syn Kyle Eastwood jest basistą jazzowym i kompozytorem muzyki filmowej.

Maciej Kaczmarski

Maciej Kaczmarski

Autor książek „Bóg w sprayu. Filozofia według Philipa K. Dicka” (2012) i „SoundLab. Rozmowy” (2017) oraz opowiadań zamieszczanych w magazynach literackich „Czas Kultury” i „Akcent”. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Trans/wizji” i „Gazety Magnetofonowej” oraz na portalach Czaskultury.pl i Dwutygodnik.com.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA