Sequele

SEQUELE – W krzywym zwierciadle: wakacje

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: W Krzywym Zwierciadle: Wakacje
ROK PRODUKCJI: 1983
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Harold RamisWYSTĄPILI:
Chevy Chase
Beverly D’Angelo
Randy Quaid
Imogene Coca
Anthony Michael Hall
Dana Barron

Griswaldowie, za sprawą pomysłu głowy rodziny, Clarka, wyruszają w podróż przez niemal całe Stany Zjednoczone do parku rozrywki, równie popularnego jak Disneyland, Wolly Worldu. Podróż jest dość męcząca, bo poruszają się samochodem. Pakują się w niespotykaną ilość kłopotów np. gubią się na pustyni. Po drodze odwiedzają rodzinę: babcię i bardzo skromnie żyjącego brata 🙂 Na końcu drogi czeka ich niesamowita niespodzianka. Znakomity scenariusz i aktorstwo, rewelacyjny humor. To jeden z najlepszych filmów Chevy Chase’a. Zwariowany, szaleńczy. Po prostu komedia jakich mało.

TYTUŁ POLSKI: W Krzywym Zwierciadle: Europejskie Wakacje
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Amy HeckerlingWYSTĄPILI:
Chevy Chase
Beverly D’Angelo
Randy Quaid
Dana Hill
Jason Lively
John Astin

Dzięki telewizyjnemu konkursowi rodzina Griswaldów znów wyjeżdża na wakacje. Tym razem areną ich poczynań jest Europa. Odwiedzają Francję, Anglię, Niemcy, Włochy. Zadziwiająca łatwość wpadania w kłopoty wywołuje całą masę zabawnych sytuacji. Bardzo udana kontynuacja, jedynie odrobinę ustępuje filmowi Harolda Ramisa. Zderzenie kultur europejskiej i amerykańskiej było strzałem w dziesiątkę. Kolejne niezapomniane gagi i znów dobre aktorstwo to główne atuty tego filmu.

TYTUŁ POLSKI: W Krzywym Zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jeremiah S. ChechikWYSTĄPILI:
Chevy Chase
Beverly D’Angelo
Randy Quaid
Juliette Lewis
Johnny Galecki
John Randolph

Tym razem znajoma rodzinka nigdzie nie wyjeżdża. Postanawia urządzić święta Bożego Narodzenia we własnym domu. Zaproszona jest niemal cała rodzina. Clark przygotowuje się do tego zjazdu bardzo sumiennie, przygotowując m.in. ogromną ilość lampek przeznaczoną na przystrojenie domu. Spodziewa się również gratyfikacji w pracy w postaci podwyżki. Kapitalna przedświąteczna jazda bez trzymanki, zadziwiająco dobra i świeża, trzymająca poziom poprzednich „Wakacji”. Stała ekipa aktorska znów zapewniła zabawę na najwyższym poziomie.

TYTUŁ POLSKI: W Krzywym Zwierciadle: Wakacje w Vegas
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Stephen KesslerWYSTĄPILI:
Chevy Chase
Beverly D’Angelo
Randy Quaid
Ethan Embry
Marisol Nichols
Miriam Flynn

Clark z rodziną postanawia się dobrze zabawić. Kolejnym celem ich podróży jest Las Vegas. Po przyjeździe na miejsce „głowa rodziny” gra jak w amoku, przegrywając z miejsca niemal wszystkie oszczędności. Rozgoryczona postawą męża żona wdaje się w niewinny romans z pewną gwiazdą. Na własną rękę próbuje się dorobić synek i wychodzi mu to całkiem nieźle. Ostatnia jak na razie część przygód przesympatycznej rodzinki zadziwia. Jest zwyczajnie słaba. Właściwie to nawet kiepska. Humor czerstwy i mam wrażenie, że w zupełnie innym klimacie, niż poprzednie części. Wielki zawód i nieporozumienie. Aktorzy też się nie popisali.

PEŁNY TYTUŁ: NATIONAL LAMPOON’S CHRISTMAS VACATION 2: COUSIN EDDIE’S ISLAND ADVENTURE

TYTUŁ POLSKI: W Krzywym Zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju 2: Wyspiarska Przygoda Kuzyna Eddiego
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Nick MarckWYSTĄPILI:
Randy Quaid
Miriam Flynn
Dana Barron
Sung Hi Lee
Jake Thomas

Eddie Johnson tuż przed Świętami Bożego Narodzenia zostaje wyrzucony z pracy. W ramach zadośćuczynienia oraz zwykłego rachunku ekonomicznego pracodawcy zostaje wysłany wraz z całą rodzinką (do której dołącza kuzynka Abbie Griswald) na Hawaje. Niemal natychmiast po przylocie na miejsce wszyscy ładują się w niezłe tarapaty, rozbijając się łodzią na małej bezludnej wysepce. Niestety, brak słów, żeby opisać, co zrobiono ze świetnym cyklem. Próbując zdyskontować sukces trzeciego filmu, zrealizowano koszmarny, dramatyczny i tragiczny pseudofilm aspirujący do miana komedii. Najwyraźniej wyrażono nadzieję, że zatrudnienie, skądinąd niezłego aktora komediowego, Randy Quaida załatwi sprawę. Facet nie odnalazł się w scenariuszu pełnym żałosnych zagrywek i żartów. Był cieniem swojego cienia. Szczerze odradzam wszystkim, jedna z gorszych komedii ostatnich lat, jaką miałem nieprzyjemność oglądać.

CIEKAWOSTKI:

 • Czwarta część, mimo że jest kolejną częścią Wakacji nie ma w tytule tego charakterystycznego logo.
 • Za każdym razem dzieci Griswaldów grali inni aktorzy.
 • W drugiej części w świetnym epizodzie rowerzysty pojawił się jeden z twórców grupy Monty Pythona – Eric Idle. Powtórzył tę rolę w 5 części cyklu o rodzinie Griswaldów.
 • Chevy Chase, Beverly D’Angelo, Randy Quaid oraz Miriam Flynn zagrali w czterech częściach cyklu. Pierwsza dwójka (Griswaldowie) w częściach 1-4, natomiast kolejna para (Johnsonowie) w częściach 1,3,4,5).
 • Po 20 latach do roli Audrey Griswald z pierwszej części powróciła Dana Barron, ponownie wcielając się w tę postać w filmie National Lampoon’s Christmas Vacation 2: Cousin Eddie’s Island Adventure.
 • Pierwsza i trzecia część oparta jest na opowiadaniach Johna Hughesa publikowanych w magazynie „National Lampoon’s”.
 • „National Lampoon’s” to seria zarówno czasopism jak i już ponad 30 filmów, często niestety nie najwyższych lotów, nie powiązanych ze sobą fabularnie.
 • Po wspólnym występie w drugiej części Chevy Chase i Eric Idle napisali scenariusz filmu „National Lampoon’s Australian Vacation”, który jednak nigdy nie został zrealizowany.
 • W drugiej części Clark i Rusty noszą koszulki „Walley World” czyli miejsca docelowego w National Lampoon’s Vacation.
 • Chevy Chase i Beverly D’Angelo użyczyli swych głosów postaciom z „wakacyjnego” cyklu w serialu animowanym Family Guy (odcinek z 2007 roku pt. Blue Harvest).
 • W 2010 roku pojawił się krótki film Hotel Hell Vacation, w którym Chevy Chase i Beverly D’Angelo wcielili się w role z cyklu filmów wakacyjnych. 14-minutowa produkcja dostępna jest na stronie firmy HomeAway.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Twórcy zapowiadają kolejną część. Tym razem głównymi bohaterami będą dorosłe już dzieci Clarka i Ellen i to wokół nich będzie skupiać się akcja. Chevy Chase i Beverly D’Angelo pojawią się w rolach drugoplanowych. Jako dziadkowie. Co więcej, zapowiadany jest też remake pierwszego filmu, a w rolach Griswoldów wystąpią Ben Stiller i Christine Taylor.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane