search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE UNIVERSAL SOLDIER

Tomasz Urbański

26 listopada 2012

REKLAMA

JCVD, Dolph i kilku innych żołnierzy w uniwersalnych przygodach .

UNIVERSAL SOLDIER

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ
ROK PRODUKCJI: 1992
REŻYSERIA: Roland Emmerich

WYSTĄPILI:
Jean-Claude Van Damme
Dolph Lundgren
Ally Walker
Ed O'Ross
Jerry Orbach

Dwaj świetni żołnierze, Andrew Scott i Luke Deveroux podczas misji w Wietnamie toczą morderczy pojedynek, który dla obu kończy się śmiercią. Za sprawą ściśle tajnego projektu wojskowego, zostają przywróceni do życia jako superludzie. Za sprawą laboratoryjnych "sztuczek" zostaje im wykasowana pamięć, a jednocześnie zyskują na sile i odporności. Bez wspomnień, bez uczuć, bez odruchów ludzkich są zaprogramowani do wykonywania niebezpiecznych misji. Jedną z nich jest odbicie zakładników. Podczas niej zarówno u GR 44 (dawniej Luc), jak i GR 13 (dawniej Andrew) budzą się wspomnienia, a jednocześnie antagonizmy. Obydwaj buntując się dezerterują i rozpoczynają morderczy pojedynek. Tymczasem śledztwo dotyczące tajnego projektu prowadzi dziennikarka Veronica Roberts. "Uniwersalny Żołnierz" to zręcznie opowiedziana prosta historia z kilkoma świetnie zrealizowanymi scenami akcji, które mimo upływu lat wciąż mogą się podobać. Na dodatek aktorzy, Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren zostali świetnie dobrani do swoich ról, które okazały się wymarzone dla nich, bo trzeba jasno powiedzieć, że dialogi i sceny dramatyczne nie są ich najmocniejszą stroną. Fizjonomia i sprawność to ich największy atut, tutaj świetnie wykorzystany. Dzięki temu to jeden z najlepszych filmów w filmografiach obu panów. Poza tym dzieje się sporo, akcji jest wystarczająco dużo i może jedynie "liźnięcie" tematu "zabaw w Pana Boga" trochę rozczarowuje.

https://www.youtube.com/watch?v=V0UOydoNHtc

UNIVERSAL SOLDIER II: BROTHERS IN ARMS

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ II: ŻOŁNIERZE BRONI
ROK PRODUKCJI: 1998
REŻYSERIA: Jeff Woolnough

WYSTĄPILI:
Matt Battaglia
Gary Busey
Jeff Wincott
Chandra West
Andrew Jackson

Ocalały z tajnego projektu Luc Deveroux, wraz ze swoją przyjaciółką Veronicą Roberts ponownie staje w szranki z twórcami uniwersalnych żołnierzy, kiedy po obcięciu budżetu przez rząd zostają oni przejęci przez dyrektora CIA i użyci do przemycania diamentów (!). Luc w trakcie śledztwa przypadkowo natrafia na swego brata Erica, który należy do armii superludzi. Z całkiem dobrego oryginału pozostały wspomnienia. Film s-f wyprodukowany na potrzeby telewizji nie mógł się udać. Skrajnie debilny scenariusz, aktorzy znani z B-klasowych produkcyjniaków (a wśród nich przebrzmiała gwiazdka Burt Reynolds) nie potrafią wypowiedzieć przekonująco ani jednej kwestii, reżyser najprawdopodobniej śpiący na swoim krzesełku (choć w sumie co można zrobić z takim scenariuszem) oraz sprawy techniczne czyli muzyka, scenografia i efekty wizualne dopełniają czarę goryczy. Ten film to żenujące nic.


 

UNIVERSAL SOLDIER III: UNFINISHED BUSINESS

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ III: NIEWYRÓWNANE RACHUNKI
ROK PRODUKCJI:
1998
REŻYSERIA: Jeff Woolnough

WYSTĄPILI:
Matt Battaglia
Chandra West
Roger Periard
Richard McMillan
Burt Reynolds

Obsesją Mentora nadzorującego działania programu "Unisol" jest kreacja perfekcyjnej maszyny – GR 87, stworzonej na bazie człowieka. Wraz z doktorem Walkerem planuje on ukraść złoto wartości miliarda dolarów, które potrzebne jest, aby sfinansować projekt. Ponownie do akcji wkracza Luc Deveroux, były uniwersalny żołnierz (GR 44), który wraz z Veronicą Roberts stara się zapobiec planom przewodzącego programowi "Unisol". Film prezentuje dokładnie ten sam poziom, co swój poprzednik z prostego powodu – oba były kręcone w tym samym czasie i za jakość odpowiadają ci sami ludzie. Jest nieznośnie w każdej minucie, zawodzi wszystko – myślę, że wrażenia z drugiej części wystarczą za obraz trzeciego filmu cyklu.

 

UNIVERSAL SOLDIER: THE RETURN

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ: POWRÓT
ROK PRODUKCJI:
1999
REŻYSERIA: Mic Rodgers

WYSTĄPILI:
Jean-Claude Van Damme
Michael Jai White
Heidi Schanz
Xander Berkeley
Justin Lazard

Luc Deveroux odzyskawszy człowieczeństwo, a tym samym możliwość drugiego istnienia, pracuje dla organizacji zajmującej się "produkcją" uniwersalnych żołnierzy. Doradza w kwestiach technicznych przy produkcji najnowszego modelu. Na najwyższych szczeblach wojskowych zapada decyzja o zamknięciu projektu "Unisol". Przy likwidacji nadzorującego całość komputera S.E.T.H., maszyna umieszczona w ciele mężczyzny buntuje się. Żaden z najlepszych uniwersalnych żołnierzy nie jest w stanie podjąć walki…. Oprócz jednego – będącego w stanie spoczynku Luca Deveroux. Film jest zaskakujący, ponieważ to kinowa produkcja, a jakością nie odstaje od niesławnych dzieł pana Jeffa Woolnougha. Na dodatek ignoruje fabułę części drugiej i trzeciej, będąc bezpośrednią kontynuacją oryginału. Po raz kolejny obraz udowadnia, że jeśli trzeba coś zagrać to "mięśniak z Belgii" jest bezradny. Czarny charakter w filmie jest czarny, bo taki jest kolor jego skóry i chyba tylko dlatego. To, co może się zazwyczaj podobać w filmach Van Damme'a to sceny walk, niestety w tym nie, bo choreografia jest mizerna, a montażysta sprawę zawalił kompletnie. O scenariuszu nawet nie będę wspominał, bo i po co? Odradzam.

 

UNIVERSAL SOLDIER: REGENERATION

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ: REGENERACJA
ROK PRODUKCJI:
2009
REŻYSERIA: John Hyams

WYSTĄPILI:
Jean-Claude Van Damme
Dolph Lundgren
Andrei Arlovski
Mike Pyle
Garry Cooper

Byłą elektrownię atomową w Czarnobylu zajmują bojówki palasańskie, których celem jest wymuszenie na Rosji uznania niepodległości ich kraju. Grożą władzom rosyjskim wysadzeniem reaktorów i zabiciem dzieci premiera mocarstwa. Na miejscu melduje się grupa amerykańskich sił specjalnych, z czterema Uniwersalnym Żołnierzami. Jak się okazuje, Pasalańczycy również są w posiadaniu takich żołnierzy – tyle, że lepszych i nowszych modeli. Nieudana likwidacja bojowników zmusza władze amerykańskie i rosyjskie do radykalniejszego rozwiązania. Do powrotu do "służby" zmuszają najlepszego UniSola, Luca Deveraux, który z trudnościami przechodzi proces "uczłowieczania". Nie było tak źle, jak niektórzy by chcieli, ale to wynika być może z mojej dużej tolerancji dla tego rodzaju "produkcji". Film właściwie jest przedstawicielem osobnego podgatunku w kinie – "Made In Romania Action". Główną atrakcją to spotkanie dwóch tuzów z pierwszej części czyli Van Damme'a i Lundgrena, którzy całkiem nieźle się okładają. Choćby dlatego warto na tę produkcję rzucić okiem. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie może tu być mowy o ich talencie aktorskim. Poza tym klasyczna scenografia w produkcjach niskobudżetowych (czyli opuszczone, fabryczne klimaty – w tym wypadku elektrownia w Czarnobylu) "muszą robić" za klimat.

https://www.youtube.com/watch?v=fCs3BpfTStc

 

UNIVERSAL SOLDIER: DAY OF RECKONING

TYTUŁ POLSKI: UNIWERSALNY ŻOŁNIERZ: DZIEŃ PORACHUNKÓW
ROK PRODUKCJI:
2012
REŻYSERIA: John Hyams

WYSTĄPILI:
Scott Adkins
Jean-Claude Van Damme
Dolph Lundgren
Andrei Arlovski
Kristopher Van Varenberg
 

John był świadkiem brutalnyego morderstwa córki i żony. Sam przeżył. Po dziewięciu miesiącach od wydarzenia wybudza się ze śpiączki. Dowiaduje się, że winnym tego jest Luc Deveraux. Po wyjściu ze szpitala, na własną rękę próbuje odnaleźć sprawcę. W ślad za nim wyrusza bezwzględny Magnus. Okazuje się, że Deveraux wraz z Andrew Scottem stoją na czele armii byłych Uniwersalnych Żołnierzy, buntujących się przeciwko rządowi. Podczas poszukiwań John doświadcza wielu niepokojących wizji.
Kolejny film z cyklu to naprawdę mocne uderzenie. Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że ma pewne ambicje. Nie zagłębia się na szczęście w nich zbyt daleko, oferując solidną i konkretną rozwałkę, bardzo brutalną, krwawą i świetnie sfilmowaną. Pojedynki z długim, intensywnym finałem robią spore wrażenie. Pełen profesjonalizm, wyższa półka kina klasy B. Scott Adkins w głównej roli spisuje się nad wyraz dobrze, dość powiedzieć, że nie ma się czego wstydzić nawet w scenach dramatycznych. Główne gwiazdy cyklu czyli Van Damme i Lundgren pojawiają się gościnnie, ustępując miejsca młodszemu aktorowi. Przy tym ich role zapadają w pamięci (szczególnie nietypowa JCVD). Film trochę w części środkowej się dłuży, ale w ostatecznym rozrachunku jest godny polecenia. Zaskakuje kurs obrany przez twórców. Szósta odsłona ignoruje właściwie wszystkie poprzednie sequele w kwestii fabularnej. Ciężko wyczuć dlaczego tak jest. Wygląda na to, że to czwarte rozwinięcie cyklu zapoczątkowanego oryginałem z 1992 roku. Poza trójką aktorów z "Redemption" nie kontynuuje wątków poprzednika.

https://www.youtube.com/watch?v=WfTOqOcliv0

 

CIEKAWOSTKI:

 • Jednym z uniwersalnych żołnierzy w filmie Rolanda Emmericha był najmłodszy syn Chucka Norrisa – Eric Norris.

 • W pierwszej części w retrospekcjach pojawił się syn Jean-Claude'a Van Damme'a, Kristopher Van Varenberg, w częściach 5 i 6 zagrał MIlesa.

 • Części 2 i 3 zostały wyprodukowane dla telewizji.

 • W telewizyjnych sequelach Luca zagrał Matt Battaglia, a Chandra West zastąpiła Ally Walker w roli dziennikarki Veroniki.

 • Jean-Claude Van Damme zagrał w "Universal Soldier: The Return", aby zatrzeć złe wrażenie po poprzednich dwóch produkcjach. Właściwie to w ogóle ich nie uznawał, ignorując wątki, które tam się pojawiły i traktując swój film (był też producentem) jako właściwą drugą część.

 • Kod dla komputera S.E.T.H. jest także kodem rejestrującym statku "Enterprise" ze "Star Treka" – NCC1701.

 • Utwór promujący czwartą część cyklu to "Crush 'Em" zespołu Megadeth.

 • W piątym filmie po raz pierwszy wspólnie zagrały gwiazdy pierwszej części Jean-Claude Van Damme i Dolph Lundgren. Kontynuowali swoją współpracę także przy szóstym filmie. Panowie spotkali się także w tym czasie na planie sequela The Expendables 2.

 • Pierwotnie piąty odcinek miał nosić tytuł "Universal Soldier: A New Beginning" lub "Universal Soldier: The Next Generation".

 • "Universal Soldier: Regeneration" wyreżyserował John Hyams (również szóstą), syn Petera Hyamsa, który w tej produkcji zajął się zdjęciami. Peter Hyams reżyserował wcześniejsze produkcje Van Damme'a "TimeCop" i "Sudden Death". John natomiast zrealizował z JCVD "Dragon Eyes".

 • "Universal Soldier: Day Of Reckoning" roboczo nosił podtytuł "A New Dimension" i miał być kręcony w 3D.

 • W szóstym filmie z serii pojawił się Roy Jones Jr., wielokrotny mistrz świata w boksie, natomiast w filmach nr 5 i 6 zagrał Andrei "Pit Bull" Arlovsky, białoruska gwiazda światowego MMA.

 • Ostatni (jak dotąd) film swoją premierę miał najpierw w systemie VOD (wideo na życzenie), a dopiero miesiąc później w (wybranych) kinach.
   

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Dobra passa ostatnich części pozwala wierzyć, że kolejni niskobudżetowi uniwersalni żołnierze pojawią się na ekranach. Prawdopodobnie w okolicach 2014 roku.

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA