search
REKLAMA
Artykuł

RICK I MORTY w pigułce. WSZYSTKO, co musisz wiedzieć o słynnym serialu!

Jan Dąbrowski

17 listopada 2019

REKLAMA

Kiedy Dan Harmon i Justin Roiland spotkali się pierwszy raz ponad dziesięć lat temu, nikt nie podejrzewał, jak szalone i zabawne będą konsekwencje. Obaj panowie mieli dryg do krótkich form, specyficzne poczucie humoru i zamiłowanie do blendowania popkultury. Harmon dał nam Community – serial o szkole dla niezbyt utalentowanej młodzieży. Nie zabrakło sympatycznych bohaterów (w tym stary, ale jary Chevy Chase i Donald Glover na początku kariery), którzy z każdym odcinkiem mieli coraz dziwniejsze przygody. Za to Roiland pracował przy dubbingu i animacjach, często odrzucanych przez dość wulgarne i dosadne żarty oraz zupełne olewanie poprawności politycznej. Zrealizował House of Cosbys, krótki serial animowany, w którym bohater, Michael – wielki fan Billa Cosby’ego – znajduje jego włos i spędza dziesięć lat na klonowaniu kolejnych rodzajów Cosbych (różni Cosby, różni Rickowie… przypadek?). Wszyscy mieszkają w jednym domu i mają baardzo dziwne przygody.

Community i House of Cosbys trafiło do blendera. Zmieszało się z Powrotem do przyszłości i parodiującą go, bardzo kontrowersyjną animacją The Real Animated Adventures of Doc and Mharti, skąd zaczerpnięto wygląd postaci. Dodano do tego pilot serialu Dog World, z którego pochodzi muzyka w czołówce Ricka i Morty’ego. Efekt końcowy to bardzo skoncentrowany, pomysłowy i potencjalnie niewyczerpany materiał do kolejnych sezonów. Na razie w ramach przypomnienia przed nowymi odcinkami zapraszamy na Ricka i Morty’ego w pigułce!

Rick i Morty – pierwszy sezon

101: Pilot

rick i morty pilot

Pijany dziadek wynalazca Rick wyrywa swojego wnuczka Morty’ego ze snu i zabiera na wspólny przelot samodzielnie zmontowanym z byle czego statkiem. Potem namawia go, by opuścił szkołę i przeszedł z nim przez portal do wymiaru 35-C po jakieś kosmiczne nasiona. W tym czasie rodzice Morty’ego – Beth i Jerry Smithowie – dowiadują się, że ich synek prawie w ogóle nie chodzi do szkoły. Okazuje się, że cały ten czas chłopak pomagał dziadkowi w jego przygodach rodem z rasowego filmu science fiction. Kiedy Rick i Morty zdobywają nasiona, kończy się ładunek w pistolecie portalowym. Oznacza to, że powrót bohaterów do swojego świata (C-137) zaczyna być problemem. Jedyna możliwość to przejście przez międzywymiarową odprawę celną, więc meganasiona trzeba schować w skrytce, którą okazuje się odbyt Morty’ego. Niestety celnicy są na to gotowi, więc dziadek z wnuczkiem muszą wiać gdzie pieprz rośnie.

Już po tym opisie widać, że Rick i Morty to będzie prawdziwa jazda bez trzymanki, a zabawa dopiero się zaczyna. W dalszej części odcinka twórcy – Dan Harmon (Community) i Justin Roiland (House of Cosbys) – uchylają rąbka tajemnicy na temat ogromu multiwersum, w którym osadzona jest akcja serialu. Uciekając przed celnikami, Rick i Morty przebiegają przez cały kosmiczny terminal, mijając mnóstwo przedziwnych stworzeń. Na jednym krótkim ujęciu (zdjęcie powyżej) widać ich kształty i można pobawić się w odnajdywanie mniej lub bardziej znanych postaci z filmów i seriali.

Ponadto w tym i kilku innych odcinkach można wypatrzyć osoby znane z popkultury – jak aktorkę Amandę Seyfried i Sama Bernsa, aktywistę i coacha chorującego na progerię i działającego na rzecz większej świadomości na jej temat (zmarł w 2014 roku).

102: Lawnmover Dog

jerry i summer snuffles

Tytuł nawiązuje do filmu Kosiarz umysłów (ang. Lawnmover Man), gdzie naukowiec, eksperymentując z niepełnosprawnym intelektualnie ogrodnikiem, robi z niego półboga, który potem odwraca się przeciwko swojemu stwórcy.

Na początek wyjaśnienie. Justin Roiland, nim rozpoczął współpracę z Danem Harmonem, zrealizował sporo animacji, w tym kilkunastominutowy Dog World. To czarno-biała animacja o trójce rodzeństwa – Sally, Peterze i Edmundzie – które podczas pikniku zostało przeniesione przez portal do innego świata, gdzie rządzą inteligentne psy, a ludzie są ich pupilami. Rodzeństwo zostaje adoptowane przez psią rodzinę Doggersonów, poznają ich świat, ale szukają też drogi do domu. Z Dog World do Ricka i Morty’ego trafiło kilka rzeczy: powiedzonko „Nie znasz mnie!” pani Pancakes, nazwa karmy dla psów „Bobbish”, która pojawia się również w odcinku kablówkowym, oraz… melodyjka obecna w czołówce Ricka i Morty’ego. Dużo nawiązań kryje się też w imionach. Kiedy Rick przejęzycza się, pytając o imię psa, zamiast Snuffles nazywa go Ruffles, a to imię udomowionego człowieka Doggersonów, bohaterów Dog World. Kiedy pies Smithów ewoluuje, oznajmia, że Snuffles to było jego niewolnicze imię i teraz wabi się Snowball. Tak nazywała się jedna ze świń w Folwarku zwierzęcym George’a Orwella. Za to głowa rodziny Smithów, czyli Jerry, odziedziczył swoje imię po… jednym z psów Justina Roilanda.

Ponadto drugi odcinek ma dwa wątki. W pierwszym Rick i Morty próbują zaszczepić incepcję panu Goldenfoldowi, by dawał chłopcu piątki z matematyki, dzięki czemu będą mieli więcej czasu na wspólne przygody. To zmyślne nawiązanie do Incepcji Christophera Nolana, a jednocześnie na każdym z pięciu poziomów snu, na które schodzą bohaterowie, są kolejne popkulturowe nawiązania:

  • sen pana Goldenfolda: podróż samolotem, w którym stewardessą jest jego ulubiona postać z serialu, pani Placuszek (Ms. Pancakes); podczas próby przejęcia lotu Rick i Morty dowiadują się, że Goldenfold potrafi świadomie śnić, muszą więc zejść na głębszy poziom;

  • sen pani Placuszek: sadomasochistyczna, międzygatunkowa orgia postaci w maskach (nawiązanie do Oczu szeroko zamkniętych Kubricka); tam bohaterowie dowiadują się, że pan Goldenfold skrywa pociąg do nieletniej Summer, która w jego świadomości jest półnagą striptizerką;

  • sen centaura ze sceny orgii: mroczna kotłownia/piwnica, gdzie mała dziewczynka skacze na skakance, śpiewając ponurą wyliczankę, a na Ricka i Morty’ego zaczyna polować Straszny Terry, który wygląda jak Freddy Krueger z mieczami zamiast noży na dłoni;

  • sen małej dziewczynki z kotłowni, który jest takim samym snem jak poprzedni;

  • sen Strasznego Terry’ego, który ma koszmar o tym, że kompromituje się w szkole.

Dopiero na piątym poziomie snu Rickowi i Morty’emu udaje się zaszczepić incepcję głęboko w świadomości Goldenfolda, a ten po przebudzeniu deklaruje, że sam podjął decyzję o wystawieniu Morty’emu szóstki z matematyki. W tej scenie widać też, że nad kanapą nauczyciela wisi duże zdjęcie Murzynki w bikini, z fryzurą afro i z etniczną biżuterią. Identyczne zdjęcie wisiało w sypialni pana Hallorana, kucharza ze Lśnienia Stanleya Kubricka.

W drugim wątku Jerry chce, by Rick jakoś sprawił, żeby ich pies Snuffles był trochę mądrzejszy i np. nie brudził dywanu. Szczeniak dostaje na głowę hełm zwiększający możliwości mózgu, ale z czasem uczy się wzmacniać jego działanie i obraca się przeciwko rodzinie Smithów. To nawiązanie do wspomnianego Kosiarza umysłów z Piercem Brosnanem i Jeffem Faheyem, Skutki są opłakane, bo psy zdobywają władzę nad światem. Interweniuje Rick, który zaszczepia Snufflesowi incepcję i sprawia, że superinteligentne psy przenoszą się do innego wymiaru.

Avatar

Jan Dąbrowski

Samozwańczy cronenbergolog, bloger, redaktor, miłośnik dobrej kawy i owadów.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA