search
REKLAMA
Zestawienie

NAJDZIWNIEJSZE rzeczy, jakie wydarzyły się na planie Z ARCHIWUM X

Na planie Z Archiwum X niejednokrotnie doszło do dziwnych zdarzeń, niekoniecznie związanych z pojawieniem się obcych, jednak mimo wszystko niepokojących.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

20 maja 2021

Z archiwum X
REKLAMA

Od czasu premiery w 1993 roku serial Z Archiwum X gościł na ekranach telewizorów przez 11 kolejnych sezonów. Fabuła produkcji skupiała się na zjawiskach paranormalnych oraz wszelkiego rodzaju niewyjaśnionych sprawach. Nic dziwnego, skoro jej powstanie zainspirowało przeprowadzone w 1991 roku badanie, zgodnie z którym prawie 4 miliony Amerykanów miało kontakt z pozaziemskimi formami życia. Mimo iż samo twórcy są sceptyczni, jeżeli chodzi o tego typu rzeczy, to kilka razy na planie doszło do dziwnych zdarzeń, niekoniecznie związanych z pojawieniem się obcych, jednak mimo wszystko niepokojących.

Groźne wypadki

x files 7

Okazuje się, iż najczęściej wśród dziwnych zdarzeń wymienia się groźne wypadki, które w teorii nie miały prawa mieć miejsca. Przykładowo w 12. odcinku pierwszego sezonu David Duchovny, wcielający się w Foxa Muldera, naprawdę został poparzony w trakcie kręcenia jednej ze scen. Finalnie została ona włączona do epizodu. Widzowie mają więc możliwość zobaczenia dokładnego momentu, który sprawił, że aktor po dziś dzień nosi blizny po tamtym wydarzeniu. Nikt jednak nie wie, co tamtego dnia poszło nie tak.

Do kolejnego dziwnego incydentu doszło w 2000 roku, w trakcie kręcenia jednego z odcinków ósmego sezonu. Jak podaje BBC, ekipa przygotowywała klatkę schodową do jednej ze scen, dziejącej się w czasie ulewnego deszczu. Nagle na skutek nieszczęśliwego splotu wydarzeń sześciu członków ekipy zostało porażonych prądem o wysokim napięciu. Niestety jedna osoba zmarła, podczas gdy pięć kolejnych trafiło z obrażeniami do szpitala. Na szczęście szybko zostali wypuszczeni do domu. Przyczyna wypadku nadal nie została do końca wyjaśniona.

Tajemnicze zdjęcia

x files 1

W trakcie kręcenia poszczególnych sezonów fani serialu zauważyli, że w sieci zaczęły pojawiać się dość niecodzienne zdjęcia z planu filmowego. Polaroidy przedstawiające głównych bohaterów Z Archiwum X przedstawiały zarówno poszczególne sceny serialu, jak i aktorów na planie. Przez dłuższy okres nikt tak naprawdę nie wiedział, o co w tym wszystkim chodzi. W końcu głos postanowili zabrać sami twórcy, którzy wyjaśnili, że tajemnicze polaroidy wykorzystywane są przez ekipę zajmującą się charakteryzacją na planie. Dzięki temu możliwe było uniknięcie ewentualnych nieścisłości w wyglądzie bohaterów pomiędzy poszczególnymi scenami.

Były palacz wraca do nałogu

x files 2

Aktor William B. Davis, wcielający się w kultową już rolę „Palacza”, początkowo miał być wyłącznie postacią trzeciego planu, która nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Nikt nie spodziewał się, że z czasem stanie się on głównym antagonistą głównych bohaterów. Gdy rola trafiła do aktora, nikt z członków ekipy nie wiedział o tym, że ten porzucił nikotynowy nałóg. Dlatego początkowo palił on na planie prawdziwe papierosy, którymi intensywnie się zaciągał, by uzyskać odpowiedni efekt. Skrzętnie ukrywana przez niego tajemnica sprawiła, że był o krok od powrotu do uzależnienia po 20 latach bez palenia. Odkąd jednak sprawa wyszła na jaw, w poszczególnych scenach zaciągał się ziołowymi papierosami, które były tak obrzydliwe w smaku, że Davis całkowicie przestał myśleć o nikotynie.

Dzikie zwierzęta

x files 3

Nie jest niczym niezwykłym, że twórcy filmowi decydują się na wykorzystanie w swoich produkcjach żywych zwierząt. Nikt jednak nie wie, dlaczego w dziewiątym odcinku siódmego sezonu Z archiwum X postanowiono nakręcić sceny z udziałem jadowitych grzechotników. Reżyser zdecydował się na ograniczone użycie efektów specjalnych, przez co aktorzy wraz z ekipą musieli mierzyć się na planie z prawie 30 grzechotnikami, które w każdej chwili mogły kogoś ugryźć i doprowadzić do tragedii. Równie mocno niepokoiła aktorów obecność ratowników medycznych oraz profesjonalnych zaklinaczy węży, uświadamiając im, że igrają ze śmiercią.

Niepokojący odcinek

x files 5

Odcinek czwartego sezonu zatytułowany Home okazał się trudny nie tylko dla widzów, którzy już w jego pierwszych minutach oglądali, jak dziecko zostaje zakopane żywcem. Początkowo producenci odrzucili go i zabronili jego realizacji. Kiedy jednak zdecydowano się go nakręcić, ekipa w trakcie zdjęć cały czas czuła się nieswojo. Sam reżyser do dziś uważa scenę otwierającą za najgorszą do nakręcenia w całej jego karierze. A trzeba pamiętać, że scenariusz odcinka początkowo nie wywarł na nim większego wrażenia. Reżyser był wręcz nim zachwycony.

Jak podają liczne źródła, był to pierwszy odcinek serialu telewizyjnego, który otrzymał oznaczenie „tylko dla osób dorosłych”. Widać atmosfera niepokoju udzieliła się nie tylko ekipie kręcącej serial. Home został wyświetlony przez Foxa tylko dwa razy, zanim został zakazany. Pierwszy raz w momencie premiery, zaś drugi raz w 1999 roku, kiedy wyemitowano go jako specjalny odcinek halloweenowy.

BONUS

Fan na planie 

x files 6

To wydarzenie nie miało miejsca na planie serialu, ale filmu Z Archiwum X: Pokonać przyszłość z 1998 roku. Jego akcja rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z piątego i szóstego sezonu. Zgodnie z informacjami podanymi przez Den of Geek jeden z fanów postanowił zrobić wszystko, by znaleźć się bliżej osób tworzących serial. Kiedy okazało się, że ekipa kręci sceny niedaleko Bakersfield, ten przeczołgał się po sąsiednim polu kukurydzy, pokonując odcinek prawie 2 kilometrów. Nie tylko udało mu się zakraść na plan filmowy, ale również uwiecznić całą przygodę za pomocą kamery wideo. Nikt nigdy nie dowiedziałby się o jego wyczynie, gdyby nagrany materiał nie pojawił się w lokalnych wiadomościach następnego dnia.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA