search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy kultowej komedii AMERICAN PIE?

“American Pie” jest dziś bez wątpienia jednym z najpopularniejszych filmów o młodzieży.

Łukasz Budnik

8 września 2021

REKLAMA

Dziś w cyklu “Kiedyś/dziś” sprawdzamy, jak potoczyły się losy aktorów z kultowej komedii dla młodzieży – American Pie (u nas funkcjonującej także jako American Pie, czyli sprawa dowCipna). 

Reżyserski debiut Paula Weitza z 1999 roku opowiada o grupie nastolatków, którzy zawierają pakt i postanawiają, że przestaną być prawiczkami najpóźniej na balu maturalnym. Film okazał się komercyjnym sukcesem i doczekał trzech oficjalnych sequeli (ostatni trafił na ekrany w 2012 roku) oraz kilku spin-offów. Choć krytycy nie oceniali go jednoznacznie pozytywnie, American Pie dorobiło się kultowego statusu i jest dziś jednym z najpopularniejszych filmów o młodzieży.

Jak zatem zmienili się członkowie obsady?

Jason Biggs jako Jim Levenstein

Biggs pojawił się w trzech oficjalnych kontynuacjach, a poza tym zaliczył występy m.in. u Kevina Smitha (Jay i Cichy Bob kontratakują, Dziewczyna z Jersey), jak również w Frajerze i Twardej lasce. W późniejszych latach mogliśmy go oglądać w Orange is the New Black.

Chris Klein jako Chris Oz Ostreicher

Klein oprócz serii American Pie ma na koncie występy m.in. w Miejscu na Ziemi, Odmiennych stanach moralności, Szalonym weekendzie oraz serialach Wilfred i Flash.

Thomas Ian Nicholas jako Kevin Myers

Nicholas trudni się nie tylko aktorstwem (w swoim portfolio ma m.in. rolę Walta Disneya w koszmarnie przyjętym filmie Walt Before Mickey), ale także muzyką; wydał już kilka albumów. Na ekranie pojawia się zarówno w filmach, jak i serialach.

Mena Suvari jako Heather

W 1999 roku Suvari wystąpiła także w American Beauty. W kolejnych latach mogliśmy oglądając ją w sequelach American Pie oraz w takich filmach jak Z ust do ust oraz Domino i serialach, wśród których znalazły się Sześć stóp pod ziemią i American Horror Story: Apokalipsa.

Alyson Hannigan jako Michelle Flaherty

Hannigan jest doskonale znana fanom seriali z roli Lily w sitcomie Jak poznałem waszą matkę, w którym występowała w latach 2005–2014. Pojawiała się też w kolejnych filmach z serii American Pie oraz serialu Buffy – postrach wampirów i jego spin-offie.

Eddie Kaye Thomas jako Paul Finch

Thomas najbardziej znany jest z roli Paula, choć w swojej karierze pojawił się w kilkunastu innych filmach i serialach. Zagrał m.in. w serii o przygodach Harolda i Kumara, Dopóki śmierć nas nie rozłączy, Jak to się robi w Ameryce i Skorpionie.

Tara Reid jako Vicky Lathum

Oprócz filmów z serii, Reid zagrała między innymi w serialu Scrubs (u nas znanym jako Hoży doktorzy), Gościach w Ameryce, Wiecznym studencie oraz kultowym Rekinado.

Seann William Scott jako Steve Stifler

Rok po występie w American Pie, Scott zagrał w pierwszej części cyklu Oszukać przeznaczenie, Stary, gdzie moja bryka oraz Ostrej jeździe. W kolejnych latach pojawiał się w sequelach American Pie, a także wystąpił w Diukach hazardu, Jackass 3D czy Fujarach na tropie.

Natasha Lyonne jako Jessica

Lyonne na wielkim ekranie pojawiała się m.in. w Kate i Leopold, Blade: Mrocznej trójcy i niedawno w Ad Astrze. Popularność przyniosły jej seriale Orange is the New Black i Russian Doll.

Chris Owen jako Chuck Sherman

Owen jest jednym z dwóch aktorów, którzy pojawiali się nie tylko w filmach z głównej serii, lecz także w spin-offach. Poza tym występował w produkcjach przeznaczonych bezpośrednio na nośniki, a w 2018 roku wystąpił w jednej z części Rekinado.

Shannon Elizabeth jako Nadia

Oprócz serii American Pie, Elizabeth występowała m.in. w Strasznym filmie oraz Jay i Cichy Bob kontratakują. Pojawiała się także w rozmaitych horrorach.

Jennifer Coolidge jako matka Stiflera

Popularna aktorka, która grała jeszcze w obu częściach Legalnej blondynki, Lidze złamanych serc, serialu Joey będącym spin-offem Przyjaciół, Dwóch spłukanych dziewczynach oraz Tajemnicach Amy i kilkudziesięciu innych produkcjach. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w nowej produkcji HBO zatytułowanej Biały lotos oraz w Obiecującej. Młodej. Kobiecie.

Eugene Levy jako ojciec Jima

Levy to kolejny aktor, który zaliczał występy także w spin-offach głównej serii. Ma na koncie role w kilkudziesięciu produkcjach, a dziś możemy go kojarzy z serialem Schitt’s Creek, który współtworzył wraz ze swoim synem Danem Levym.

Zdjęcia: The Hollywood Reporter

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA