search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – American Pie

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: American Pie, Czyli Sprawa DowCipna
ROK PRODUKCJI: 1999
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Monolith
REŻYSERIA: Paul i Chris Weitz
WYSTĄPILI:

Jason Biggs
Chris Klein
Shannon Elizabeth
Mena Suvari
Thomas Ian Nicholas
Alyson Hannigan

Czwórka przyjaciół: Jim, Kevin, Finch i Oz podczas imprezki postanawiają stracić dziewictwo przed pójściem do college’u. Żeby w jakiś sposób “zmotywować się” robią z tego wyścigi – kto pierwszy ten lepszy. Dodatkowym ułatwieniem dla Jimiego jest Nadia, uczennica z zagranicznej wymiany międzyszkolnej, która zamieszkuje u niego w domu. Pomocą i dobrą radą służy mu też troskliwy ojciec, a we wszystko miesza się nieobliczalny Stifler. Ogromny przebój z 1999 roku to odświeżenie nieco zapomnianych komedii młodzieżowych z mocnym akcentem erotycznym (pamiętacie “Lody Na Patyku” czy “Porky’s”?). Jak przystało na lata 90-te akcenty te zostały jeszcze bardziej uwypuklone i są dosadniejsze. Niemniej zabawa przy oglądaniu jest przednia, oczywiście nie dla każdego. Lecz kto lubi taki humor nie będzie zawiedziony, wręcz przeciwnie.

ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: James B. Rogers
WYSTĄPILI:

Jason Biggs
Chris Klein
Shannon Elizabeth
Seann William Scott
Mena Suvari
Thomas Ian Nicholas
Tara Reid

Po roku studiów, przyjaciele ponownie spotykają się w wakacje na gigantycznej imprezie. Jim znów nie może sobie poradzić z problemami natury erotycznej, Stifler ponownie robi za największego pajaca. Oz i Heather mają nie mały orzech do zgryzienia z powodu studiów we Francji. Finch próbuje tajnych praktyk z japońską Tantrą i znów ma ochotę na mamę Stiflera. Druga część szarlotkowej trylogii okazuje się najlepszą. To co śmieszyło w pierwszej części został zwielokrotnione, ta sama ogromna obsada nie zawiodła. Humor odrobinę odważniejszy i dłuższe histeryczne napady śmiechu dowodzą, że druga część wcale nie musi być gorsza.

TYTUŁ POLSKI: American Pie: Wesele
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Jesse Dylan
WYSTĄPILI:

Jason Biggs
Seann William Scott
Thomas Ian Nicholas
Alyson Hannigan
Eddie Kaye Thomas
January Jones

Jim i Michelle po kilkuletniej bliższej znajomości zaręczają się. Co oznacza, że zaczynają się przygotowania do ich… ślubu. Poszukiwania sukienki dla panny młodej, wieczór kawalerski, poznanie się rodzin oraz wybór gości to problemy z jakimi muszą się bohaterowie uporać. Nie zaproszony na wesele Stifler nie daje za wygraną. Finałowa część trylogii odrobinę rozczarowuje. Niby jest podobnie, ale obsada z poprzednich części znacznie się uszczupliła, wprowadzone elementy “cukierkowate” wypadają na niekorzyść i Stifler jakby już mniej śmieszny (a scena z truflami to prawdziwy “rarytas”:). Film swoje zarobił i cieszył się sporą popularnością.

TYTUŁ POLSKI: American Pie: Wakacje
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Universal
REŻYSERIA: Steve Rash
WYSTĄPILI:

Tad Hilgenbrink
Jason Earles
Arielle Kebbel
Eugene Levy
Jun Hee Lee
Matt Barr
Chris Owen

Matt Stiffler marzy o sławie swojego starszego brata i pragnie zostać cenionym producentem filmów porno. Nadarza się wspaniała okazja, by choć częściowo nabrać doświadczenia, gdy po wyrzuceniu ze szkoły, Matt zmuszony został do wyjazdu na obóz muzyczny. Okablowując przede wszystkim łazienki płci pięknej zaczyna okres zdjęciowy. Jednak sam pada ofiarą strzały amora, i zakochuje się w jednej z dziewcząt. Te traumatyczne przeżycie zmienia go całkowicie i z projektu chce się wycofać. Okrojony budżet, brak “podstawowej” obsady, brak świeżych pomysłów to tylko niektóre wady czwartej części cyklu. W filmie pojawiają się dwie postaci z poprzednich części: pan Levenstein w roli instruktora w campusie oraz jako pedagog (!!!) Sherminator. Jednak i to filmu nie ratuje. Dla wybrednych pojawiła się wersja “unrated”.

REKLAMA