search
REKLAMA
Wpadki

Rażące dziury fabularne w serialu JAK POZNAŁEM WASZĄ MATKĘ

Łukasz Budnik

25 marca 2021

REKLAMA

Specyfiką Jak poznałem waszą matkę jest to, że fabuła niemal w całości jest retrospekcją i opowieścią głównego bohatera. Stąd być może trudno mówić o dziurach fabularnych w serialu – zawsze bowiem można sobie wytłumaczyć, że nieścisłości wynikają z przeinaczenia pewnych faktów przez narratora. Załóżmy jednak, że twórcy dla realizmu nie wpisali błędów celowo w scenariusz i przyjrzyjmy się wybranym dziurom fabularnym.

Oto 10 przykładów, które fani zauważyli w czasie trwania kolejnych sezonów serialu.

Dzień świętego Patryka

W dwunastym odcinku trzeciego sezonu Ted i Barney samotnie udają się na imprezę organizowaną z okazji Dnia Świętego Patryka – akcja odcinka przypada na 17 marca 2008 roku. Kilka sezonów później dowiadujemy się, że na tej samej imprezie była także Tracy – tytułowa matka. Problem w tym, że według niej, obchody Dnia Świętego Patryka przypadły w tamtym roku na kwiecień.

Ślub

Podobny błąd w dacie można odnotować w przypadku ślubu Barneya i Robin, o którego przygotowaniach opowiada niemal w całości finałowy sezon serialu. W ósmym sezonie dowiadujemy się, że ceremonia ma się odbyć 25 maja 2013 roku, jednak odliczanie rozpoczęte w sezonie dziewiątym wskazuje na to, że ślub miał miejsce dzień później – 26 maja.

Alergia na psy

W jednym z odcinków Lily poszukuje miejsca, w którym mogłaby tymczasowo zamieszkać. Mieszkanie Robin się do tego nie nadaje, ta bowiem mieszka z psami, na które Lily ma alergię. Co ciekawe, zaledwie kilka odcinków wcześniej przyjaciółki spędzają czas w mieszkaniu Robin i nie wygląda na to, by Lily miała jakakolwiek dolegliwości w związku z obecnością psów.

Bójki Marshalla

W jednym z pierwszych odcinków serialu Marshall przyznaje, że nie miał w życiu okazji się bić. Nie mamy powodu, żeby mu nie wierzyć – przynajmniej do czasu czwartego sezonu, gdy bohater opowiada swoim przyjaciołom o tym, jak wielokrotnie wdawał się w bójki z braćmi (mając coś w stylu własnego Fight Clubu). Widzimy to zresztą nawet w retrospekcji opatrzonej piosenką „Murder Train”.

Barney i samochody

W siedemnastym odcinku drugiego sezonu okazuje się, że Barney nie umie jeździć samochodem i wzbudza w nim to strach. Tymczasem bohater prowadzi w auto w kilku innych odcinkach – część z nich ma miejsce później, więc można założyć, że do tego czasu się przełamał i zrobił prawo jazdy. Niektóre sceny umiejscowione są jednak chronologicznie wcześniej, więc tworzy to pewną niekonsekwencję.

Zdjęcia Barneya

W jednym z odcinków piątego sezonu twórcy wprowadzili zabawny wątek i pokazali, że zrobienie Barneyowi niekorzystnego zdjęcia jest niemożliwe. Niestety, przeczy temu nie tylko jeden z wcześniejszych odcinków, w którym taką nieudaną fotografię robi Stinsonowi Lily, lecz także sama czołówka serialu, w której widzimy zdjęcie Barneya będącego daleko od stania w eleganckiej pozie.

Pierwszy raz Barneya

W drugim sezonie Barney opowiada o tym, że pierwszy raz uprawiał seks z Rhondą, koleżanką swojej mamy, a po fakcie jego pościel przez dwa tygodnie pachniała jak papierosy mentolowe. Już w kolejnej serii, gdy wracamy do tego momentu za pomocą retrospekcji, dowiadujemy się, że sytuacja zdarzyła się nie u niego, lecz w domu Rhondy, zatem uwaga Barneya o zapachu jego pościeli wydaje się nieuzasadniona (chyba że przesiąkł zapachem dymu tak mocno, że przeniósł to do własnego domu).

Gry zespołowe

W pierwszym sezonie Robin wspomina, że nigdy nie próbowała swoich sił w sportach zespołowych i grała jedynie w tenisa. Tymczasem z kolejnych odcinków dowiadujemy się, że była także w drużynie hokejowej, a nawet została przyłapana przez ojca na pocałunku z jednym z kolegów z zespołu.

Wiek Penny

Kłopotliwa jest kwestia roku urodzenia córki Teda i Tracy, Penny. Z odcinków takich jak „Trilogy Time” oraz „Lobster Crawl” wynika, że urodziła się w 2015 roku. Tymczasem w piętnastym odcinku dziewiątego sezonu, gdy widzimy chwile przed narodzinami Luke’a, Penny wygląda na młodszą, niż wynikałoby to z dat. Powodem takiej nieścisłości może być fakt, że w roli dziewczynki jeden z twórców serialu – Carter Bays – obsadził własne dziecko. W “Trilogy Time” zaobserwujemy zresztą jeszcze jedną nieścisłość – w jednej ze scen Ted ma na palcu obrączkę, choć chronologicznie dzieje się ona jeszcze przed jego ślubem.

Natalie

Natalie to jedna z byłych Teda, z którą bohater chodził dwa razy i dwa razy zerwał z nią w dzień jej urodzin. Z serialu wynika, że działo się to w październiku 2002 oraz 2005 roku. Kilka sezonów później widzimy retrospekcję, w której Marshall rozmawia z Natalie po jednym z rozstań – dzieje się to w lutym 2002, zatem wydarzenie nie pasuje do ustalonej wcześniej chronologii.

Zauważyliście inne dziury fabularne w tym popularnym sitcomie?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA