search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy KOSZMARU Z ULICY WIĄZÓW, kultowego horroru?

Łukasz Budnik

30 października 2020

REKLAMA

W cyklu „Kiedyś/dziś” często sprawdzamy, co słychać u gwiazd słynnych produkcji z lat 80. i 90. W związku z okresem Halloween tym razem postawiliśmy na kultowy horror Wesa Cravena, który dał światu niezapomnianą postać Freddy’ego Kruegera – Koszmar z ulicy Wiązów.

Film Cravena okazał się olbrzymim sukcesem – zrealizowany za niecałe 2 miliony dolarów zarobił ich ponad 50 milionów, zebrał świetne recenzje i dał początek całej serii, na którą składa się między innymi sześć kontynuacji oraz crossover z Piątkiem, trzynastego. Jest uznawany za jeden z najlepszych horrorów w historii. Jak potoczyły się losy jego obsady?

Heather Langenkamp – Nancy Thompson

Rola Nancy przyniosła Heather Langenkamp renomę jednej z najsłynniejszych „final girls” w historii horroru. Aktorka powtórzyła swój występ w trzeciej wersji cyklu, a w 1994 roku pojawiła się także w Nowym koszmarze Wesa Cravena, gdzie zagrała fikcyjną wersję samej siebie. Brała też udział przy produkcji dokumenty o całej serii – była tam narratorką. Poza Koszmarem oglądaliśmy ją m.in. w sitcomie Just The Ten Of Us. Wraz z mężem prowadzi AFX Studio, firmę której domeną jest charakteryzacja.

Johnny Depp – Glen Lantz

Deppa dziś nikomu przedstawiać nie trzeba – choć w ostatnich latach to jego prywatne problemy przysłoniły nieco karierę aktorską (rozpoczętą właśnie Koszmarem), to ma na koncie wiele świetnych i pamiętnych ról, w tym w kilku filmach Tima Burtona oraz oczywiście w Piratach z Karaibów, gdzie wykreował jedną z najsłynniejszych postaci popkultury – Jacka Sparrowa.

Robert Englund – Freddy Krueger

Żadną przesadą nie jest stwierdzenie, że Englund wykreował jedną z najsłynniejszych postaci w historii kina. Choć aktor miał już na koncie inne role, to właśnie występ w Koszmarze przyniósł mu największą popularność. Rolę Freddy’ego powtarzał jeszcze kilkakrotnie w filmach i serialach telewizyjnych. Zaliczył też szereg gościnnych występów w innych rolach, także głosowych.

Ronee Blakley – Marge Thompson

Blakley rozpoczęła swoją karierę jako piosenkarka, a w filmie pojawiła się w 1975 roku (konkretnie w Nashville, za który była nawet nominowana do Oscara). Po występie w roli matki Nancy – być może niespodziewanie – przyhamowała swoją aktorską karierę. Wystąpiła jeszcze np. w Kochać i być kochanym, jednak ostatnią rolę w filmie kinowym zaliczyła w Murder by Numbers z 1990 roku. Później znów zajmowała się muzyką, a w 2012 wyreżyserowała swój debiutancki projekt Of One Blood.

Amanda Wyss – Tina Gray

Wyss wcieliła się w pierwszą ekranową ofiarę Kruegera. Po Koszmarze zagrała jeszcze w takich produkcjach jak serialowa wersja Nieśmiertelnego, kultowa Shakma oraz Czarodziejki. Gościnnie pojawiła się także w jednym z odcinków Dextera. W 2018 roku wzięła udział w realizacji dokumentu poświęconego Wesowi Cravenowi.

Lin Shaye – Nauczycielka

Shaye, która w Koszmarze pojawiła się epizodycznie jako nauczycielka Nancy, dziś jest jedną z rozpoznawalnych twarzy kina grozy, dzięki rolom w dwóch częściach Critters, Drodze śmierci, Ouiji oraz przede wszystkim w serii Naznaczony. Grała też w komediach które wyszły spod ręki braci Farrelly.

Jsu Garcia (Nick Corri) – Rod Lane

Garcia, który w Koszmarze pojawił się pod nazwiskiem Nick Corri, zaliczył w filmie Cravena swój debiut. Później pojawił się w szeregu filmów i seriali, w tym w Wampirze z Brooklynu, Predatorze 2, Traffic oraz Na własną rękę. Prowadzi swoją firmę produkcyjną.

Charles Fleischer – Dr King

Trzy lata po Koszmarze z ulicy Wiązów Fleischer wziął udział w tworzeniu innego słynnego filmu – Kto wrobił królika Rogera?. gdzie użyczył głosu tytułowego bohaterowie. Inne filmy, w których go słyszeliśmy, to Ekspres polarny oraz Rango. Osobiście pojawiał się z kolei w takich produkcjach jak Powrót do przyszłości 2 oraz Zodiak Davida Finchera.

John Saxon – Donald Thompson

Gdy Saxon dołączył do obsady Koszmaru, miał już na koncie kilka ról w uznanych filmach, m.in. Wejściu smoka oraz Appaloosie. Po występie w pierwszej części serii zagrał chociażby w serialu Napisała: Morderstwo, a rolę Donalda Thompsona powtórzył jeszcze w trzeciej części cyklu. Podobnie jak Langenkamp, wystąpił też w Nowym koszmarze. Pod koniec lipca tego roku zmarł na zapalenie płuc.

Zdjęcia w tekście: Looper

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA