search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wygląda dziś obsada 300, kultowego filmu ZACKA SNYDERA?

Jak potoczyły się losy aktorów z “300” Zacka Snydera?

Łukasz Budnik

29 maja 2021

REKLAMA

Na Netfliksie można oglądać nowy film Zacka Snydera – Armię umarłych a my w cyklu „Kiedyś/dziś” wracamy do 300, kultowej wśród niektórych widzów adaptacji komiksu Franka Millera. To opowieść o bitwie pod Termopilami, gdzie tytułowych 300 Spartan pod wodzą króla Leonidasa walczyło z Persami.

Snyder zrealizował film w konsultacji z samym Millerem. Produkcja została stworzona w studiu, na tle niebieskich ekranów, a w postprodukcji kadry zostały upodobnione do tych z komiksu – niektóre ujęcia to żywcem przeniesione na ekran ilustracja z rysunkowego oryginału. Film nie uniknął głosów krytyki, jednak zaskarbił sobie duże grono sympatyków, a scena z „This is Sparta!” weszła już właściwie do historii popkultury. W 2014 roku na ekrany kin trafiło widowisko 300: Początek imperium, opisywane jako sequel, choć w rzeczywistości opowiadające także o wydarzeniach sprzed akcji filmu Snydera. Drugiego filmu nie reżyserował już Snyder, ograniczając się do współtworzenia scenariusza.

Poniżej sprawdzamy, jak potoczyły się kariery członków obsady.

Gerard Butler – Król Leonidas

Rola Leonidasa jest bez wątpienia najsłynniejszą w karierze Butlera, choć ten od lat regularnie grywa w kolejnych filmach (w żadnym innym nie krzyczy jednak „This is Sparta!”). Ma na koncie znane i lubiane P.S. Kocham cię, komedię romantyczną Brzydka prawda oraz kilka filmów akcji, w tym Olimp w ogniu oraz Londyn w ogniu. Zagrał także w bardzo źle przyjętych Bogach Egiptu.

Lena Headey – Królowa Gorgo

Dziś Headey jest na całym świecie znana przede wszystkim jak królowa Cersei Lannister z Gry o tron jej znakomita rola spotkała się z powszechnym uznaniem. Aktorka pojawiła się także w kultowym już filmie Dredd z 2012 roku, Nocy oczyszczenia i Na ringu z rodziną, a już wkrótce zobaczymy ją na ekranie w Gunpowder Milkshake. Rolę Gorgo powtórzyła w 300: Początku imperium. W latach 2007-2008 grała główną rolę w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor.

David Wenham – Dilios

Gdy debiutowało 300, Wenham miał na koncie już kilkanaście ról, w tym Faramira w trylogii Władca Pierścieni. Rolę Diliosa powtórzył we wspomnianym 300: Początku imperium, a poza tym wystąpił w takich filmach i serialach, jak Lion. Droga do domu, Australia, Public Enemies, piąta część Piratów z Karaibów oraz Iron Fist.

Dominic West – Theron

West znany jest doskonale znany fanom m.in. z serialu Prawo ulicy emitowanego w latach 2002-2008. Po występie 300 zagrał w takich produkcjach, jak kiepsko przyjęta adaptacja komiksu pt. Punisher: Strefa wojny, John Carter, The Square oraz Tomb Raider.

Vincent Regan – Kapitan

Regana w latach po 300 oglądaliśmy m.in. w Ghost Riderze 2, Starciu Tytanów oraz Królewnie Śnieżce i Łowcy. Aktor regularnie pojawia się też na małym ekranie, a poza występami pracuje także jako reżyser i scenarzysta.

Michael Fassbender – Stelios

Nie wszyscy pamiętają, że Fassbender pojawił się w 300, ale zapewne większość zna jego kolejne dokonania, w tym uznane role w Bękartach wojny, Głodzie czy Wstydzie. Aktor wcielał się także w Magneto w kilku częściach serii X-Men. W ostatnich latach jego kariera trochę przyhamowała, a Fassbender niefortunnie dobierał role, ale w planach ma występ u Davida Finchera – może ten pozwoli mu wrócić na dobre tory.

Rodrigo Santoro – Kserkses I

Santoro powtórzył rolę Kserksesa w sequelu, a ponadto – w czasach po 300 – występował w takich filmach, jak I Love You Phillip Morris, Jak urodzić i nie zwariować, Likwidator i współczesna wersja Ben-Hura, gdzie wcielił się w Jezusa Chrystusa. Na małym ekranie mogliśmy go oglądać w serialu Westworld.

Andrew Tiernan – Efialtes z Trachis

Tiernan także powtórzył swoją rolę w Początku imperium, a poza tym pojawiał się na ekranie w serialach (m.in. Doktorze Who) i próbował swoich sił w reżyserii.

Andrew Pleavin – Daxos

Pleavin to kolejna osoba, która powtórzyła swoją rolę w sequelu z 2014 roku. Z Gerardem Butlerem spotkał się z kolei ponownie na planie Londynu w ogniu. Grał także w American Assassin oraz Incepcji.

Tom Wisdom – Astinos

Wisdom po 300 grał jeszcze między innymi w Radiu na fali i serialach Hannibal oraz Kości. Występuje także na deskach teatru.

Peter Mensah – perski posłaniec

Istotny element kultowej sceny z „This is Sparta!”, Peter Mensah w dalszych latach kariery pojawiał się zarówno na wielkich, jak i na małych ekranach. Wystąpił choćby w serialach Spartakus, Czysta krewAgenci T.A.R.C.Z.Y. oraz w filmach Incredible Hulk i kierowanym bezpośrednio na nośniki The Scorpion King: Book of Souls. W tym roku zobaczymy go w Snake Eyes.

Stephen McHattie

McHattie spotkał się ze Snyderem jeszcze na planie Watchmen. Strażników, gdzie zagrał Hollisa Masona, oryginalnego Nocnego Puchacza. Poza tym wystąpił jeszcze w kilkunastu innych produkcjach, w tym w serialu Haven i filmie Tam gdzieś musi być niebo.

Kelly Craig – wyrocznia

300 było jedną z zaledwie kilku filmowych ról Kelly Craig, która pracuje także jako modelka. Grała jeszcze w Oku na Julię, serialu Dziewczyny nad wyraz oraz krótkometrażowym I Want To Be Like You.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA