search
REKLAMA
Ranking

ZEMSTA JEST ROZKOSZĄ… BOGIŃ. Kobiety, z którymi lepiej nie zadzierać

Maja Budka

19 stycznia 2018

A
REKLAMA

DZIEWCZYNA Z FABRYKI ZAPAŁEK (1990)

Mission

Iiris nie jest szczególnie ładna, nie wyróżnia się z tłumu i nie jest  z dobrego domu. Iiris jest prostą kobietą. Pracuje w fabryce zapałek, mieszka z bezrobotnymi rodzicami, których utrzymuje. Monotonię swojego życia przełamuje potańcówkami w miejscowym klubie, w którym ma nadzieję poznać mężczyznę. Kiedy w końcu spotyka Aarne, który wydaje się odwzajemniać jej uczucia, ten bierze ją za prostytutkę i spędza z nią noc. Nie pozostawiając złudzeń, porzuca kobietę, która okazuje się być w ciąży. Gdy wszyscy odwracają się od Iiris, zemsta staje się koniecznością. Porzuca słabość i postanawia ukarać wszystkich, którzy ją zawiedli. Kupuje truciznę na szczury, rozcieńcza ją z wodą i wlewa do małej, podręcznej butelki. Aki Kaurismäki, fiński reżyser, twórca m. in. Człowieka bez przeszłości, ukazuje samotną, pogrążoną w nieszczęściu kobietę oraz jej gorzkie dążenie do sprawiedliwości, które jest wynikiem narastającej od lat bezradności. Dziewczyna z fabryki zapałek, ostatni film trylogii proletariackiej, skąpany jest w charakterystycznej dla reżysera, zimnej i minimalistycznej stylistyce, a zemsta w nim ukazana jest cicha, beznamiętna i bezkrwawa, ale skuteczna.

WIDMO (1955)

hulk

Żonę i kochankę Michela, sadystycznego kobieciarza, dyrektora podparyskiej szkoły z internatem, łączy jeden wspólny cel. Zemsta. Christina musi znosić ciągłe upokorzenia ze strony partnera oraz tolerować jego liczne kochanki. Jedną z nich jest Nicole, nauczycielka, którą mężczyzna wykorzystuje i porzuca. Wspólna nienawiść jednoczy obce sobie kobiety, które postanawiając razem zaplanować morderstwo. Podtapiają niewiernego Michela w wannie, a następnie wrzucają ciało do szkolnego basenu, pozorując samobójstwo. Napięcie między mścicielkami nieoczekiwanie rośnie, gdy następnego dnia zwłoki mężczyzny znikają. W finale filmu ścierają się nieoczekiwane zwroty akcji rodem z najlepszych thrillerów. Widmo Henri-Georgesa Clouzota to niekonwencjonalne dzieło o różnych obliczach zemsty, przywodzące na myśl wirtuozerię Alfreda Hitchcocka, mistrza suspensu. Jest obrazem zbrodni, która skrywa w sobie niejedną tajemnicę, a winowajcę bezlitośnie prześladuje do końca jego dni.

GRA WSTĘPNA (1999)

spider man

Asami Yamazaki jest kobietą bez przeszłości. Mieszka w pustym mieszkaniu, w którym znajduje się jedynie telefon oraz czarny worek. Trafia na upozorowane przesłuchanie, na którym Shigeharu Aoyama, podstarzały wdowiec, ma wybrać sobie partnerkę.

Natychmiast zostaje urzeczony urodą tajemniczej Asami, a brak jakichkolwiek informacji o jej przeszłości nie zniechęca go do obsadzenia jej w roli swojej nowej życiowej partnerki. Po kilku pierwszych spotkaniach mężczyzna utwierdza się w swoim zauroczeniu. Szybko jednak stanie się ofiarą swojej ukochanej. Reżyser Takashi Miike serwuje widzom dwunastominutową, zjawiskową scenę tortur. Asami wstrzykuje Aoyamie środek paraliżujący, który dodatkowo pobudza układ nerwowy. Następnie wbija ofierze igły w oczy oraz odcina lewą stopę drutem fortepianowym, zachowując przy tym dziecięcą radość. Zemsta, w którą wierzy słodka Asami, okazuje się być skutkiem ubocznym jej obłędu i lęku przed porzuceniem. Skłania ją to do realizacji krwawych pomst na mężczyznach, którzy nie potrafią być jej bezgranicznie wierni. Gra wstępna to obraz kobiecego szaleństwa i paranoi, które przeradzają się w mściwe zabawy w salę tortur.

KILL BILL/KILL BILL 2 (2003 i 2004)

doktor strange

Ubrana w żółty kostium, wyposażona w katanę Hattori Hanzo Czarna Mamba tworzy listę pięciu osób, na których śmierć wydała już swój wyrok. Bill oraz jego Drużyna Śmierciożerców niszczą życie Beatrix Kiddo, urządzając krwawy karnawał na próbie jej ślubu. Tarantinowski Anioł Śmierci o licu Umy Thurman rozpoczyna swoją mściwą eskapadę po przebudzeniu z czteroletniej śpiączki. Film ma w sobie wszystko, czym charakteryzuje się wyraziste kino zemsty. Spektakularne walki na miecze, intrygujących bohaterów, kulminacyjny finał. Droga do upragnionej zbrodni jest jednak długa i wyboista. Quentin Tarantino przyozdabia swoją historię świetną ścieżką dźwiękową oraz oryginalnym, przejaskrawionym stylem. Główna bohaterka jest zaś silną, wytrwałą i seksowną wojowniczką z szaleńczym błyskiem w oku. Kill Bill jest historią zemsty, która w rozlewie krwi i walkach na śmierć i życie skrywa swoje wytworne piękno.

Maja Budka

Maja Budka

Oficjalna chuliganka Wong Kar Waia

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA