search
REKLAMA
Ranking

SZYBKA PIĄTKA #117. Najlepsze filmowe pocałunki

REDAKCJA

28 listopada 2019

szybka piatka glowne 3
REKLAMA

28 listopada to według kalendarza świąt nietypowych Dzień Pocałunku. Z tej okazji prezentujemy nasze ulubione sceny pocałunków.

Michalina Peruga

 1. Zakochany kundel – słynna scena ze spaghetti – Scena, w której pyszczki bezpańskiego kundla Trampa i eleganckiej cocker spanielki Lady stykają się przypadkiem podczas jedzenia makaronu spaghetti z jednego talerza, jest jedną z najbardziej kultowych w historii kina. Poza tym to uroczy, zabawny gag w starym, disneyowskim stylu, któremu towarzyszy świetna piosenka.
 2. Złodziej w hotelu – pocałunek Grace Kelly i Cary’ego Granta – Hitchcock zamieścił w tym filmie sporo scen i dialogów o wyraźnym podtekście seksualnym, jednak, jak zawsze, wszystko uchodziło mu na sucho pomimo czujnego oka cenzorów. Szczególne obawy budziła pełna seksualnego napięcia scena rozgrywająca się w zaciemnionym pokoju hotelowym pomiędzy Grace Kelly i Carym Grantem. Grana przez aktorkę postać, bogata Frances, powoli całuje dłoń Johna (Grant), a potem ich twarze zbliżają się do siebie, aby połączyć się w namiętnym pocałunku. W montażu Hitchcock przeplata ze sobą ujęcia całującej się pary i strzelających na dworze fajerwerków, symbolizujących seksualne spełnienie.
 3. Przeminęło z wiatrem – Rhett całujący Scarlett na tle płonącego nieba – Po ucieczce z płonącej Atlanty, na drodze do Tary, Rhett Butler oznajmia Scarlett O’Harze, że opuszcza ją, bo zamierza zaciągnąć się do wojska. Na tle kolorowego, płonącego ognistymi odcieniami pomarańczy i czerwieni nieba Rhett przechyla Scarlett i całuje ją.
 4. Dirty Dancing – powolny taniec Baby i Johnny’ego – Ta scena to “wirujący seks” w pełnej krasie! Baby przychodzi wieczorem do domku Johnny’ego, którego, jak warto podkreślić, zastaje w półnegliżu, bez koszulki. Przeprowadzają krótką, dramatyczną rozmowę o swoich największych lękach, a potem zaczynają powoli tańczyć. Johnny rozbiera Baby, delikatnie muskając jej wargi i… sami wiecie, co było dalej.
 5. Dziennik Bridget Jones – pocałunek w śniegu – Nieustająca w poszukiwaniach prawdziwej miłości Bridget, przekonana, że jej ukochany Mark (Colin Firth) przeczytał w jej dzienniku niepochlebne słowa na swój temat sprzed kilku miesięcy i wyszedł z jej domu obrażony, wybiega na zaśnieżoną ulicę w swetrze, adidasach i majtkach. Scenę poszukiwań zwieńcza piękny pocałunek pośród padających płatków śniegu z Markiem, który wyszedł tylko na chwilę, aby kupić bohaterce nowy dziennik.

Filip Pęziński

 1. Spider-Man – pocałunek w deszczu – Chociaż trudno 17 lat po premierze nazwać film Sama Raimiego czymś większym niż sympatyczną ramotką, to bez wątpienia scena pocałunku w deszczu Mary Jane i odwróconego do góry nogami Spider-Mana to moment niemalże ikoniczny (cytowany zresztą w nagrodzonym Oscarem Spider-Man Uniwersum) i, jak na standardy serii, wręcz erotyczny.
 2. Wszystko gra – pocałunek w polu – Zdecydowanie mój ulubiony film autorstwa Woody’ego Allena i przepełniona erotyzmem scena pierwszego zbliżenia bohaterów granych przez Scarlett Johansson i Jonathana Rhysa Meyersa. Trudno wyobrazić sobie większą ekranową namiętność.
 3. Gwiezdne wojny: Część II – Atak klonów – wjazd na arenę – Jestem ogromnym fanem serii i jednocześnie kompletnie nie znoszę tego filmu. Jest w nim jedna, tylko jedna scena, którą uwielbiam. Anakin i Padme (Natalie Portman urokliwiej nie prezentowała się chyba nigdzie!) wyznają sobie miłość i całują się tuż przed – jak się im wydaje – śmiercią na arenie pełnej potworów. A w tle rozbrzmiewa doskonały miłosny motyw muzyczny autorstwa Johna Williamsa.
 4. Watchmen. Strażnicy – grzyb atomowy – Zack Snyder kradnie kadry komiksowym Strażnikom, ale w wielu wypadkach robi to tak perfekcyjnie, że trudno go winić. Jednym z tych momentów jest zapierająca dech w piersiach sekwencja snu Dana i jego pocałunek z Laurie na tle grzyba atomowego.
 5. Powrót Batmana – jemioła bywa trująca – “Jemioła bywa trująca” zauważa Batman przyciśnięty przez Kobietę-Kota do podłogi, spoglądając na jemiołę. “Pocałunek bywa jeszcze bardziej, jeśli jest szczery”  odpowiada kobieta i namiętnie nawet nie całuje, ale liże mężczyznę. Niezapomniana scena.

Katarzyna Kebernik

 1. Imperium kontratakuje – pocałunek Hana i Lei przed zamrożeniem w karbonicie – “I love you” “I know”. Piękne, mocne, proste. Wzrusza mnie za każdym razem. Moja ulubiona scena z Gwiezdnych wojen.
 2. Przeminęło z wiatrem – oświadczyny Rhetta – Najbardziej ikoniczny pocałunek w historii kina. Scarlett O’Hara niemal omdlewa w ramionach Rhetta Butlera, a on wpija się w jej usta, jakby od tego zależało jego życie. W każdym innym filmie byłoby to kiczowate, ale Przeminęło… to inny kaliber. W końcu Scarlett jest podpita i nie ukrywa, że w Rhetcie najbardziej podobają jej się jego pieniądze (na razie). Brak ckliwej muzyki w tle na plus.
 3. Twin Peaks – pocałunek agenta Coopera i Laury Palmer – Tajemniczy i niepokojący, podszyty tak erotyzmem, jak grozą. Kulminacja gry pomiędzy poszukującym a poszukiwaną. Scena z Czarnej Chaty została niemal jeden do jednego powtórzona w trzecim sezonie serialu, przywołując tym samym wiele wspomnień.
 4. Ból i blaskpocałunek Salvadora i Federico – Piękne pożegnanie dwóch mężczyzn, których przed laty połączyła wielka miłość. Wiedzą, że nie odtworzą już dawnej magii, że ich ścieżki rozeszły się bezpowrotnie, ale przy drzwiach wyjściowych nie mogą się powstrzymać i całują się ten jeden ostatni raz.
 5. Amelia – pocałunek Amelii i Nino – Niesamowicie urocza scena. Dwójka nieśmiałych, niepasujących do świata osób znajduje siebie nawzajem. Ona najpierw z czułością i pewną niewinnością całuje go w różne części twarzy, on się jej odwdzięcza, a kiedy w końcu łączą się ustami, to widzimy to przez firankę.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA