search
REKLAMA
Zestawienie

ŚLEDŹCIE ICH KARIERY. Kultowi twórcy jutra

Filip Pęziński

7 maja 2019

REKLAMA

Donald Glover

O Donaldzie Gloverze i jego twórczości pisałem już sporo i robię to, kiedy tylko mam okazję, bo to twórca wyjątkowy. Amerykanin skończy w tym roku trzydzieści sześć lat, a już w świecie zachodniej popkultury rysuje się jako istny człowiek renesansu. To stand-upowiec, aktor, scenarzysta, producent, reżyser, wokalista, raper, autor tekstów, muzyk i DJ. W całej swojej karierze i w każdym jej przejawie ucieka od nudy, wypalenia, spoczęcia na laurach. Nie tylko jest – jako Childish Gambino – jednym z najbardziej cenionych amerykańskich muzyków i aktorsko coraz mocniej daje o sobie znać w kinie mainstreamowym (Han Solo, Król Lew), ale przede wszystkim stworzył – jako aktor, scenarzysta, reżyser, producent – Atlantę. Jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych seriali na pewno ostatnich lat, a może w ogóle w historii małego ekranu.

Phoebe Waller-Bridge

Phoebe-Waller-Bridge

Phoebe Waller-Bridge dzieli z opisanym wyżej Donaldem Gloverem więcej, niż mogłoby się wydawać. Podobnie jak on nie lubi się nudzić i nie chce dać się w show-biznesie zaszufladkować – jest aktorką, scenarzystką, producentką. Także ona może pochwalić się cenionym, nagradzanym i autorskim serialem na koncie. Brytyjską Fleabag nie tylko wymyśliła, wyprodukowała i napisała, ale też odegrała w niej główną, tytułową rolę. Stworzyła tym samym wciągający, mądry, mocno feministyczny, niezwykle zabawny, ale podszyty nutą smutku i refleksji format, który na razie doczekał się dwóch sezonów. W końcu jako aktorka dubbingowa była w Hanie Solo ekranową partnerką postaci Donalda Glovera – wcieliła się w robota znanego jako L3-37. Waller-Bridge jest także scenarzystą cenionej Obsesji Eve, a przed nią kolejne pisarskie wyzwanie – ma poprawić scenariusz zapowiedzianej na przyszły rok, dwudziestej piątej przygody Jamesa Bonda. Biorąc pod uwagę prokobiece zacięcie jej twórczości, może przyczynić się do istnej rewolucji słynnej marki.

Damien Chazelle

Damien-Chazelle

Karierę zaczął od krótkometrażowego Whiplash, aby następnie rozwinąć tę historię w pełnym metrażu. Jego kolejnym projektem był równie muzyczny – chociaż w zupełnie innym klimacie – La La Land, a w zeszłym roku gwałtownie zerwał z motywem przewodnim swojej twórczości, realizując biograficznego Pierwszego człowieka. To, co jednak łączy wszystkie te produkcje, to znakomite aktorskie duety (kolejno Miles Teller i J.K. Simmons, Emma Stone i Ryan Gosling, Ryan Gosling i Claire Foy), przedstawianie historii bohaterów pełnych, stawianych ponad wszystko pasji oraz prawdziwe, ludzkie emocje. Świat pokochał młodego Amerykanina, który szybko nazwany został autorem kina oscarowego. Jego filmy zebrały w sumie dwadzieścia dwie nominacje do nagród Akademii Filmowej, z czego dziesięć zamieniło się w statuetki. A pamiętać należy, że Chazelle ma zaledwie trzydzieści pięć lat i pokazał światu dopiero trzy filmy pełnometrażowe.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA