Biografie ludzi filmu

DONALD GLOVER. Współczesny da Vinci?

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

Donald Glover to za oceanem jedno z najgorętszych nazwisk tego roku. W maju wyemitowano finał drugiego sezonu jego autorskiej, niezwykle dobrze przyjętej Atlanty, teledysk do This is America okazał się kulturowym fenomenem, premierę miał Han Solo, w którym brawurowo wcielił się w rolę samego Lando Calrissiana, a we wrześniu artysta rusza w Amerykę z This is America Tour.

Skąd wziął się Donald Glover? I jak podbił Amerykę?

A jak Atlanta

Atlanta opowiada o czarnej społeczności tego amerykańskiego miasta, głównie o Alu i jego kuzynie Earnie, którzy jako raper i menadżer próbują rozkręcić karierę tego pierwszego. To serial niezwykle oryginalny, poruszający wiele wątków, problemów, zaskakujący każdym odcinkiem. Humor miesza się tu z dramatem i niezwykle wnikliwymi obserwacjami społecznymi. To także serial bardzo autorski – Glover jest jego pomysłodawcą, producentem, scenarzystą, reżyserem i główną gwiazdą.

B jak Baby Boy

Tuż przed wykonaniem na żywo utworu Baby Boy ze swojej dotychczas ostatniej płyty Glover ogłosił imię swojego syna. Dziecko jego i jego partnerki Michelle nosi imię Legend. Chłopiec urodził się na początku 2016 roku, a w styczniu tego roku na świat przyszedł jego młodszy brat.

C jak Community

Community to serial opowiadający o prawniku, który wraca na studia, kiedy na jaw wychodzi, że nie ma licencji na wykonywanie zawodu. W jedną z postaci występujących w komediowym hicie wcielał się właśnie Glover. To ten serial dał mu rozpoznawalność – widzowie byli zachwyceni jego rolą.

D jak Deadpool

W maju 2017 roku ogłoszono początek produkcji animowanego serialu o Deadpoolu. Donald Glover, wraz z bratem, miał być showrunnerem, producentem i scenarzystą animacji. Z kolei w marcu kolejnego roku odpowiedzialna za serial stacja FX ze względu na kreatywne różnice anulowała pracę nad telewizyjną inkarnacją słynnego antybohatera Marvela.

E jak Edwards Air Force Base

Edwards Air Force Base w Kalifornii jest miejscem, w którym Donald przyszedł na świat. Było to 25 września 1983 roku. Następnie rodzina Gloverów przeniosła się do Stone Mountain w Georgii. Matka aktora była opiekunką do dzieci, a ojciec pracownikiem poczty. Oboje przez czternaście lat prowadzili dom zastępczy.

F jak freestyle

Donald Glover poza karierą w świecie kina i telewizji od lat występuje jako raper Childish Gambino. Co ciekawe, pseudonim zawdzięcza generatorowi ksyw do mającej duży wpływ na Glovera grupy raperów Wu Tang Clan. Jako Gambino wystąpił w niezwykle popularnej audycji HOT97, gdzie zaprezentował imponujący freestyle:

G jak Glassnote Records

Po wydaniu kilku mixtape’ów i epki Gambino podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Glassnote Records. W ramach tej współpracy wydał trzy płyty – Camp (2011), Because of the Internet (2013) i „Awaken, My Love!” (2016). Kolejne, zapowiedziane, ale wciąż niemające daty premiery, wydawnictwo powstaje już we współpracy z Wolf + Rothstein/RCA Records.

H jak Han Solo

Kiedy Glover dowiedział się o planach Disneya na osadzony w świecie Gwiezdnych wojen film o Hanie Solo, natychmiast zgłosił się do swojego agenta, aby ten załatwił mu rolę Lando Calrissiana. Jak już wiemy, zadanie się powiodło i chociaż film zebrał mieszane recenzje i okazał się finansową porażką, to wszyscy zgodnie chwalą rolę Glovera, a Kathleen Kennedy, prezes Lucasfilm, przyznała, że chętnie zobaczyłaby solowy film o Lando.

I jak Internet

W programie Jimmy’ego Kimmela aktor tłumaczył, że unika wizyt w Internecie i czytania opinii na temat swojej twórczości, bo jako osoba bardzo wrażliwa nie potrafi znieść krytyki. „Widzisz jeden negatywny komentarz i się załamujesz?” – dopytywał prowadzący. „Bardziej widzę jeden zły komentarz i mam ochotę dorwać tę osobę” – żartował Glover.

Ostatnio dodane