search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Anakonda

REDAKCJA

1 stycznia 2012

REKLAMA

Autorami tekstu są Dawid Karpiński i Tomasz Urbański.

TYTUŁ POLSKI: Anakonda
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Syrena EG
REŻYSERIA: Luis Llosa

WYSTĄPILI:
Jennifer Lopez
Ice Cube
Jon Voight
Eric Stoltz
Owen Wilson
Kari Wuhrer

Ekipa naukowców wyrusza barką w głąb amazońskiej dżungli, aby zrobić reportaż na temat słabo poznanego plemienia. Po drodze antropolodzy zabierają podejrzanego rozbitka. Wkrótce będą musieli zmierzyć się z wężem olbrzymem. Niezbyt skomplikowana fabuła nie przeszkodziła w osiągnięciu komercyjnego sukcesu. Z pewnością widzów przyciągnęła ponadprzeciętna obsada z rewelacyjnym Johnem Voightem na czele. Żarłoczne monstrum wygląda sugestywnie, choć w kilku scenach przesadzono z dynamiką ruchów gada, którego same rozmiary i apetyt zupełnie wystarczają do przestraszenia widza. Niestety zakończenie jest przewidywalne.

TYTUŁ POLSKI: Anakondy: Polowanie Na Krwawą Orchideę
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: UIP, Imperial
REŻYSERIA: Dwight H. Little

WYSTĄPILI:
Johnny Messner
Kadee Strickland
Matthew Marsden
Nicholas Gonzalez
Eugene Byrd
Karl Yune

Kolejna ekspedycja młodych i ambitnych naukowców zapuszcza się w pierwotne rejony. Tym razem grupa wyrusza na Borneo w poszukiwaniu tytułowej Krwawej orchidei. Odnalezienie bardzo rzadkiego kwiatu umożliwi produkcję cudownego leku przedłużającego życie. Tak więc dla wyższej idei kilku dodatkowych zer na koncie, bohaterowie pchają się wprost na terytorium olbrzymich anakond. Mimo głupawego tytułu i braku jakichkolwiek znanych nazwisk, film nie jest zły. Szkoda, że obraz nie sprawdza się jako horror. Są sceny, które w założeniu miały straszyć, ale nie dość, że podobne widzieliśmy już setki razy, to na dokładkę średnie efekty specjalne nie pozwoliły wczuć się w akcję. Jednakże film całkiem nieźle sprawuje się jako kino przygodowe i jeśli tak go potraktować, otrzymamy całkiem przyzwoitego przedstawiciela tego gatunku.

TYTUŁ POLSKI: Anakonda 3: Potomstwo
ROK PRODUKCJI: 2008
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Don E. FauntLeRoy

WYSTĄPILI:
David Hasselhoff
John Rhys-Davies
Crystal Allen
Anthony Green
Patrick Regis
Vasile Albinet
Serban Celea

Trzecia część kontynuuje wątek cudownego lekarstwa, do jego opracowania potrzebne są substancje, które złośliwa matka natura umieściła w ciele gigantycznej anakondy. Żeby było ciekawiej, nie oglądamy kolejnej wyprawy w głąb dżungli. Postanowiono w Stanach stworzyć laboratorium w którym hodowany wąż gigant będzie do dyspozycji naukowców. Dodatkowo gad faszerowany jest farmaceutykami które zwiększają jego rozmiary, nietrudno się domyślić że kreatura wkrótce ucieka. W ślad za nią wysłana zostaje banda najemników. Nie ma co się oszukiwać, to produkcja czysto telewizyjna. W jedną z głównych ról wcielił się sam David Hasselhoff, co daje pewne pojęcie o poziomie filmu. Scenariusz jest przewidywalny, chociaż muszę przyznać, że umieszczenie akcji w USA było niezłym pomysłem. Efekty są niestety tragiczne, wygenerowane komputerowo węże za bardzo odróżniają się od tła i ogólnie są kiepsko wykonane. Chyba każdy miał styczność z tego typu filmem, realizowanym jak najmniejszym kosztem. Mimo wszystko można się całkiem nieźle uśmiać, szczególnie na widok talentu Davida, który nie wiedzieć czemu w większości scen permanentnie się uśmiecha :).

TYTUŁ POLSKI: Anakondy: Krwawe ślady
ROK PRODUKCJI: 2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / CinePix
REŻYSERIA: Don E. FauntLeRoy

WYSTĄPILI:
Crystal Allen
John Rhys-Davies
Linden Ashby
Danny Midwinter
Vasile Albinet
Marcello Cobzarju
Elias Ferkin

W końcu udało się doprowadzić badania do końca i otrzymać upragnione serum. A dokonano tego nie byle gdzie, bo w rumuńskiej części Karpat. Kontakt z jednoosobową placówką urywa się a przyczyną takiego stanu rzeczy jest gigantyczny wąż. Znanemu z poprzedniej części Murdochowi bardzo się spieszy, dlatego na miejsce wysyła uzbrojoną po zęby ekipę, aby odzyskała wyprodukowane dawki pożądanej substancji. Szybko będą musieli (i nie tylko oni) skonfrontować swoje umiejętności bojowe w starciu z przerośniętym gadem. Czwarta Anakonda to film tragiczny. Już nawet nie chodzi o żenująco niski poziom efektów specjalnych, jest to produkcja straight to dvd więc należało się tego spodziewać. Jednak trzecia część pokazała, że mimo tych istotnych wad można chcieć obejrzeć film do końca, tu tego nie ma. Jest za to nuda, wąż wyglądem nawet nie przypominający anakondy i co najgorsze, rumuńskie lasy wyglądają dokładnie tak jak nasze, przez co czwarta Anakonda sprawia wrażenie, jakby ktoś wybrał się do lasu z kamerą i zrobił z siebie głupka.

 

CIEKAWOSTKI:

 • Spora część ekipy panicznie bała się węży, co ciągle zakłócało proces produkcji.
 • Czasem w animatronicznej anakondzie następowało krótkie spięcie, ale część ujęć z nią i tak przedostała się do filmu.
 • Trailer Anakondy ujrzał światło dzienne zanim skończyły się prace nad efektami specjalnymi, dlatego w jednym z ujęć nie widać jeszcze wykreowanego cyfrowo węża.
 • Pierwsza część, emitowana na kanale Sci-Fi, została wzbogacona o kilka scen.
 • Anaconda jest w Polsce sprzedawana w dwupaku DVD razem z Godzillą Emmericha.
 • Dwa lata po pierwszej części na rynek video trafił film King Kobra – tandetny horror ze zmarłym niedawno Patem Moritą, opowiadający historię ogromnego węża mutanta terroryzującego małe miasteczko. Film miał podtytuł Anaconda 2.
 • Druga część to pierwszy obraz z Hollywood, który miał swoją premierę na Fidżi.
 • Sequel został nominowany do Złotej Maliny w kategorii “najgorszy sequel/remake”, pierwsza część otrzymała aż siedem nominacji, ale obyło się bez statuetki.
 • Na rosyjskich plakatach tytuł drugiej części jest nieco inny: Anakonda 2.
 • Pierwotnie druga część miała nosić tytuł Anaconda 2: Venom.
 • Część trzecia i czwarta produkowane były jednocześnie. Są filmami telewizyjnymi robionymi na zamówienie SciFi Channell. Obie części są ze sobą fabularnie powiązane.
 • Trzeci odcinek funkcjonuje również pod tytułem Anaconda 3: The Offspring.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Twórcy niczego na razie nie zapowiadają, aczkolwiek można się spodziewać, że ponownie chcą nas nieźle pomęczyć.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

#s3gt_translate_tooltip_mini { display: none !important; }

REKLAMA