Najbardziej oczekiwane POLSKIE FILMY 2025 roku
Za nami dwa pierwsze tygodnie stycznia, a w kinach już pojawiło się kilka polskich premier: rodzinna komedia Dalej jazda, kolejna odsłona kontynuacji Pana Kleksa, czyli Kleks i wynalazek Filipa Golarza, a także najnowszy film Patryka Vegi, kiepsko oceniany przez widzów i krytyków Putin. W tym roku czeka nas jednak znacznie więcej – oto najbardziej oczekiwane polskie filmy 2025 roku.
Chopin, Chopin!
Jedna z najważniejszych postaci w polskiej kulturze, a także jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Polaków, od zawsze był obecny w twórczości polskich filmowców. Biografia Chopina i wątki z jego życia były w mniej lub bardziej kompleksowy sposób ujmowane w filmach Aleksandra Forda (Młodość Chopina, 1951), Jerzego Antczaka (Chopin. Pragnienie miłości, 2002) czy Andrzeja Żuławskiego (Błękitna nuta, 1991). Najnowszy film Akson Studio w reżyserii jego założyciela Michała Kwiecińskiego (Filip, 2022) to według plotek jeden z najdroższych polskich filmów. Akcja rozgrywa się w 1835 roku, gdy 25-letni Chopin mieszkał już w Paryżu i był stałym bywalcem arystokratycznych salonów. Postać Chopina zostanie pokazana od nieco innej, mniej podręcznikowej strony – jako głodnego życia i jego uroków urokliwego dandysa, pożądanego przez kobiety i podziwianego przez artystów wybitnego geniusza. W główną rolę wcieli się Eryk Kulm, który zagrał już główną rolę w poprzednim filmie Kwiecińskiego i zyskał sobie nią dużą popularność. Na ekranie towarzyszyć mu będą Maja Ostaszewska (w roli matki Chopina), Karolina Gruszka, Michał Pawlik, Martyna Byczkowska (znana z roli Anieli w serialu 1670) czy Dominika Ostałowska.
Dom dobry sen zły
Ten tytuł już wiele mówi – tak, w 2025 roku Wojciech Smarzowski pokaże swój najnowszy film. Cztery lata po premierze Wesela (2021) reżyser znowu podstawia nam lustro, abyśmy po raz kolejni mogli się przejrzeć w nim, obejrzeć swojego narodowe przywary i nierozwiązane traumy. Dom dobry sen zły tytułem w oczywisty sposób nawiązuje do wcześniejszego filmu reżysera – Domu złego (2009). Choć nie wiadomo czy to efekt zamierzony, wydaje się, że luźnym wątkiem łączącym obydwie produkcje jest przemoc. Zwiastun filmu zapowiada realistyczny, ponury dramat o różnych obliczach przemocy domowej. W główne role wcielą się Tomasz Schuchardt, Agata Kulesza, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Maria Sobocińska i Andrzej Konopka. Premiera filmu została zapowiedziana na 7 listopada 2025 roku.
Ministranci
To nowy film Piotra Domalewskiego, reżysera filmów Hiacynt (2021) i Cicha noc (2017), a także Aurum Film, producenta takich filmów jak Ostatnia rodzina (2016) czy Boże Ciało (2019) – trudno więc nie ostrzyć sobie zębów na Ministrantów. Film opowiada o grupie nastoletnich chłopaków, tytułowych ministrantów, zbuntowanych wobec zastanych reguł, zblazowanych dorosłych i obojętnego na niesprawiedliwość społeczną Kościoła katolickiego. Postanawiają działać na własną rękę – w konfesjonałach zakładają podsłuch, chcąc poznać trapiące ich sąsiadów problemy i samodzielnie opracowują dla nich plan odpokutowania za grzechy.
Pojedynek
Łukasz Palkowski, reżyser hitów Bogowie i Najlepszy, powraca z nowym filmem. Akcja Pojedynku rozgrywa się w 1939 roku. Karol Grabowski (w tej roli Jakub Gierszał), światowej sławy pianista wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji jest więziony w dawnym klasztorze. Pewien ambitny rosyjski agent Wasilij Zarubin (Aidan Gillen znany z roli Littlefingera z Gry o tron) stawia sobie za punkt honoru, aby zindoktrynować utalentowanego muzyka i zlamać opór więźników. Grabowski cieszy się dużym szacunkiem współosadzonych, agent ma więc nadzieję, że zdoła przeciągnąć Polaków na stronę Sowietów. Między tą dwójką ozpoczyna się pełna napięcia psychologiczna, intelektualna walka.
Vinci 2
Juliusz Machulski kręci kontynuację swojej słynnej komedii kryminalnej. Akcja filmu dzieje się współcześnie i ponownie śledzi losy Cumy, złodzieja dzieł sztuki. W rolę wciela się nikt inny jak Robert Więckiewicz, a jego bohater, teraz już eks złodziej, spędza emeryturę wygrzewając się na hiszpańskim wybrzeżu, u boku żony Carmen. Jego spokój zostanie zmącony przez propozycję kolejnej intratnej kradzieży w Polsce. Vinci 2 wydaje się murowanym hitem box office’u – liczne sequele serii Kogel-mogiel dowiodły, że polska publiczność chętnie ogląda kontynuacje znanych i lubianych komedii.
Zamach na papieża
Władysław Pasikowski i Bogusław Linda ponownie łączą siły na wielkim ekranie. Reżyser i aktor największych hitów senascyjnych polskiego kina – Krolla (1991) i Psów (1992) – ponownie współtworzą film określany mianem porywającego i pełnego napięcia thrillera inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami. Premiera filmu zapowiedziana jest na październik i niestety niewiele wiadomo jeszcze o samej fabule filmu. Kilka ważnych scen ekipa filmowa kręciła jakiś czas temu w Bieszczadach. Bogusław Linda zdradził, że grana przez niego postać jest snajperem i byłym wojskowym. Producentka filmu, Ewa Jastrzębska, ujawniła że przed bohaterem stanie wiele dylematów moralnych podczas realizacji zadania, jakie mu zlecono.