FILMY, które ZMIENIŁY HOLLYWOOD
Lista Schindlera
Steven Spielberg ma na koncie niejeden film, który przyczynił się do rozwoju amerykańskiej kinematografii, a jego zasługi dla Hollywood są nie do przecenienia. Wystarczy wymienić Szczęki, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, serię przygód Indiany Jonesa, E.T., Kolor purpury czy oczywiście Park Jurajski, który również zawojował świat kina, wskrzeszając prehistoryczne gady i odnawiając gatunek nowej przygody. W tym samym roku światło dzienne ujrzał także bardzo istotny obraz dotyczący polskiej historii z okresu II wojny światowej i Holokaustu. Spielberg, kierując produkcją o hollywoodzkim rozmachu, zadbał o europejski realizm, a kręcąc film w Polsce, koordynował jednocześnie prace nad Parkiem Jurajskim. Powstało dzieło dużej wagi z fabułą, która raczej była domeną kina wywodzącego się z Europy, jednak autor Szeregowca Ryana złamał ten monopol, otwierając oczy całego świata na zjawisko nazizmu, okupacji i masowej eksterminacji, a przy okazji zwracając uwagę na polskich filmowców i umożliwiając im karierę za oceanem.
Filadelfia
Hollywood po raz pierwszy mierzy się tak otwarcie z chorobą AIDS, odsuwając na bok tabu. Tom Hanks wciela się w postać zdolnego prawnika, który zostaje zwolniony z renomowanej kancelarii z powodu zakażenia wirusem HIV i odmiennej orientacji seksualnej. Zmagający się z nieuchronnymi skutkami choroby i społecznym ostracyzmem mężczyzna postanawia bronić swoich praw i godności przed sądem. Jego sprzymierzeńcem zostaje czarnoskóry adwokat, z początku nietolerujący homoseksualistów. Dzieło Jonathana Demme’a apeluje o równość i sprawiedliwość, sprzeciwiając się każdej odmianie dyskryminacji.
Pulp Fiction
Kino niezależne dostaje nowe oblicze i przedostaje się na salony hollywoodzkich bankietów za sprawą drugiego pełnometrażowego filmu Quentina Tarantino. Nie należy zapominać, że wprawdzie David Lynch swoich Blue Velvet czy Dzikości serca został obwołany kreatorem amerykańskiego postmodernizmu w filmowej sztuce, jednak Pulp Fiction jako hołd dla kinowych fascynacji Tarantino zostaje mianowane jako nowe zjawisko w popkulturze. Błyskotliwa żonglerka motywów i konwencji, gdzie przemoc łączy się z igraszką, a losy bohaterów splatają się w najmniej oczekiwanych momentach, wprowadziła coś nowego i świeżego, opierając się na tym, co widzowie dobrze kojarzą z przeszłości, lecz w bardzo lotnej oprawie. Gwiazdorska obsada nawet w epizodach dodała kolorytu. Ta receptura wyznaczyła kolejny kierunek i rozdział w Hollywood.
Blair Witch Project
Podobne wpisy
Horror o nawiedzonych przez wiedźmę z Blair lokalnych lasach i rejestracji tajemniczego zaginięcia śmiałków usiłujących zbadać te legendę przechytrzył nowatorskim podejściem i promocją wielu widzów. Realizowany w stylu paradokumentalnym obraz miał przekonać, że wszystkie nagrane wydarzenia nie były fikcją. Blair Witch Project to idealny przykład profesjonalnej amatorszczyzny i dowód, że przy bardzo niskich nakładach finansowych można osiągnąć wysokie zyski, opierając się na ciekawym oraz sprytnym pomyśle. I tak w Hollywood nastała moda na nawiedzone horrory w reporterskiej stylistyce, jak np. Paranormal Activity. A za fakt, że cała historia była wymyślona, niech poświadczą napisy końcowe twórców przy bardzo ograniczonym gronie bohaterów i znikomych lokacjach.