search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY, które ZMIENIŁY HOLLYWOOD

Tak jak Hollywood wpływa na świat kina, podobnie na Hollywood wpłynęły filmy, których idea lub efekty spowodowały zmiany w postrzeganiu Fabryki Snów.

Krzysztof Dylak

22 stycznia 2022

REKLAMA

Gwiezdne wojny

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… W swoim czasie Gwiezdne wojny rozbiły bank, przynosząc ogromne zyski oraz kilka kontynuacji i wznowień. Co na to wpłynęło? Efekty specjalne? Owszem. Różnorodne postaci? Również. Marketing? Na pewno. Rozmach? Z pewnością. Jednak głównym czynnikiem okazało się połączenie przez George’a Lucasa i twórców różnych motywów i klisz zaczerpniętych z wcześniejszych filmów. Co możemy odkryć w pierwszej części serii? Baśnie i bajki ze schematem walki dobra ze złem. Kino morskiej przygody z piratami w tle. Filmy historyczne o rycerzach i księżniczkach. Westerny i dzieła o samurajach. Te wszystkie elementy zostały przeniesione w kosmiczną orbitę na wzór filmu science fiction z komiksowym zacięciem. To był przepis na sukces i nową jakość w rozrywkowym kinie.

Łowca androidów

O ile Gwiezdne wojny odznaczały się luźną i bajkową konwencją pełną gadżetów i barwnej akcji, służąc rozrywce, to Łowca androidów pokazuje drugą stronę fantastyki: dekadencką i posępną, mającą skłonić do przemyśleń. Już wObcym: 8 pasażerze Nostromo Ridley Scott reformuje horror science fiction, w Łowcy androidów zaś przedstawia futurystyczne noir, umieszczając fabułę w świecie przyszłości, gdzie replikanci do złudzenia przypominają ludzi. Co prawda w chwili powstania film został zlekceważony przez krytykę i nie sprzedał się najlepiej, jednak po latach został odkryty na nowo i odpowiednio doceniony jako niezaprzeczalna klasyka gatunku, początek cyberpunku i wzorzec opowieści o sztucznej inteligencji i miejskiej dystopii.

Pluton

Wietnam pozostaje jedną z ciemnych kart w amerykańskiej historii, więc kino prędzej czy później musiało sięgnąć po ten temat. W Łowcy jeleni Michaela Cimino widać bardziej konsekwencje i piętno wojny przy epizodzie w Wietnamie z rosyjską ruletką i ucieczką z niewoli, natomiast Czas apokalipsy Francisa Forda Coppoli przynosi symbolikę i subiektywną wizję inspirowaną powieścią Josepha Conrada. Oliver Stone, korzystając z własnego doświadczenia służby w Wietnamie, realizuje prywatny rozrachunek, rzucając widza w środek dżungli, gdzie żołnierze tracą zasady moralne, występują napięcia i podziały w jednostce. Pluton uświadomił amerykańską widownię i krytykę, jak naprawdę wyglądała wojna w Wietnamie, wystawiając narodowy rachunek sumienia, odnosząc zaskakujący triumf w Hollywood i przyczyniając się do pewnego rodzaju przewartościowania.

Nagi instynkt

Najsłynniejszy thriller erotyczny wszech czasów sporo namieszał w Hollywood. Promocja oparta na skandalu przyniosła pożądany efekt, Nagi instynkt stał się hitem głównie dzięki odważnym scenom seksu i wzbudził sensację w latach 90. W żadnej wcześniejszej, komercyjnej produkcji amerykańskiej nie pokazano aż tak wiele i aż tak bezpruderyjnie. Powstał też nowy symbol femme fatale, a mianowicie jej nowoczesna, uwspółcześniona wersja (biseksualna morderczyni) o wyglądzie Sharon Stone. Podobne produkcje na wzór wyzywającego tworu Paula Verhoevena zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu i trend na dreszczowce nasycone erotyką trwał całkiem długo.

REKLAMA