search
REKLAMA
Ranking

Dziesięć silnych postaci kobiecych w serialach

Kornelia Farynowska

28 marca 2017

REKLAMA

Przeżywamy obecnie istny wysyp postaci kobiecych w serialach. Bywają te bohaterki różne – odważne, samodzielne, zastraszone, zapłakane, bezbarwne, charakterystyczne, zaczepne… Do wyboru, do koloru. Nie każda zapadła mi w pamięć – nie trawię na przykład Emmy z Dawno, dawno temu, Lisy Cuddy z House’a czy Teresy Lisbon z Mentalisty. Niektóre bardzo lubię – chociażby Ellie Miller z Broadchurch albo Sarah z Orphan Black – ale nie chciałam po prostu wypisywać wszystkich ciekawych postaci kobiecych, raczej wybrać te z mojego punktu widzenia najbardziej intrygujące. Siłą rzeczy nie pojawiają się także bohaterki z seriali, których jeszcze nie widziałam, dlatego zabrakło Dany Scully z Archiwum X. Kiedyś na pewno tę karygodną zaległość nadrobię, ale tymczasem przed wami subiektywne zestawienie silnych postaci kobiecych.

Norma Bates – Bates Motel

Norma Bates jest trochę niezrównoważoną manipulantką, w dodatku na bakier z prawem. Pragnie prowadzić normalne, zwykłe życie, ale nikt jej tego nie ułatwia. Niemal wszystkie popełnione wykroczenia i przestępstwa są w jej umyśle uzasadnione dobrem – nawet jeśli czasami pokrętnie pojmowanym – swojego syna, Normana Batesa. Tak, tego Normana Batesa. To fascynująca osobowość, równocześnie krucha i niebywale silna emocjonalnie. Warto poświęcić Normie trochę czasu chociażby ze względu na absolutnie rewelacyjną grę aktorską Very Farmigi, która z i tak dobrych scenariuszy wyciąga głębię psychologiczną i nieoczekiwany czasami humor.

Buffy Summers – Buffy, postrach wampirów

Wieść gminna niesie, że Buffy nazywa się Buffy, bo jak stwierdził Joss Whedon, „nikt nie wziąłby tego imienia na poważnie”. Tymczasem drobna, blondwłosa dziewczyna szlaja się po cmentarzach, potrafi spuścić niezły łomot wampirom i z pomocą swoich przyjaciół pokonać niejednego potwora. A ponieważ serial zaczyna się, gdy ma szesnaście lat, śledzimy jej przemianę od trochę kapryśnej nastolatki do odpowiedzialnej kobiety zmagającej się z dorosłym życiem, od zakołkowania pierwszego wampira przez poświęcenie dla siostry do ostatecznej walki ze złem. Sarah Michelle Gellar w roli życia – bardzo się stara, ale nie ucieknie od tej bohaterki.

Kate Beckett – Castle

Nieco spięta, drażliwa i obowiązkowa policjantka. Po pewnym czasie chowa kolce, trochę się rozluźnia i wychodzi z niej życzliwie złośliwa, lojalna kobieta, która lubi dokuczać obserwującemu ją pisarzowi Rickowi Castle’owi. Jej priorytetem jest wyjaśnienie tajemnicy morderstwa jej matki – ta zagadka zresztą niejednokrotnie przesłania Beckett wszystko inne na świecie. Kate Beckett do niektórych rzeczy musi dojrzeć, do pewnych wniosków musi dojść sama. Ta postać zdobyła sobie większą popularność wśród fanów niż tytułowy bohater. Dość powiedzieć, że gdy stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuży kontraktu ze Staną Katic na kolejny sezon, fala oburzenia ze strony fanów zmusiła ich do kasacji całego serialu.

Meredith Grey – Chirurdzy

W obsadzie emitowanych już od blisko trzynastu lat Chirurgów trudno byłoby znaleźć kobietę, która nie jest silna, grana przez Ellen Pompeo Meredith Grey to jednak wyjątkowy przypadek. Przeszła niezłe piekło emocjonalne: z surową, oschłą matką, ze zdystansowanym ojcem, z miłością swojego życia… I tak dalej. Nie wliczam nawet sytuacji w rodzaju „mam depresję, a, to potrzymam sobie bombę”, „potknę się na nabrzeżu i wpadnę do lodowato zimnej wody” czy „ustawię się na celowniku pistoletu gościa, który chce zabić mojego męża”. Oczywiście, że prawdopodobieństwo wydarzenia się tych wszystkich sytuacji jest właściwie zerowe, ale Meredith pięknie się zmienia na przestrzeni sezonów i z niezdarnej stażystki staje się wybitnym chirurgiem, a prywatnie dojrzałą kobietą wychowującą trójkę dzieci.

Avatar

Kornelia Farynowska

REKLAMA