search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Czarodzieje i mugole. Jak wygląda dziś obsada serii o HARRYM POTTERZE?

Łukasz Budnik

29 listopada 2020

REKLAMA

W zeszłym tygodniu sprawdzaliśmy, jak potoczyły się losy młodszej części obsady Harry’ego Pottera. Dziś kontynuujemy tę nostalgiczną podróż po ukochanej serii widzów i czytelników, tym razem biorąc na tapet wspaniałych aktorów i aktorki występujących w rolach nauczycieli Hogwartu (właściwie wszyscy mieli już świetnie rozwinięte kariery w momencie dołączenia do obsady Pottera), rodzin młodych czarodziejów lub ich antagonistów.

Poniżej 18 wybranych przykładów. Brani zostali pod uwagę ci aktorzy, którzy pojawili się w co najmniej dwóch częściach serii. Niestety nie wszyscy aktorzy występujący w Harrym Potterze żyją do dziś, wspomnę więc o nich na początku – niezapomniany i nieodżałowany Alan Rickman (Severus Snape) oraz świetny w roli wuja Vernona Richard Griffiths odeszli kolejno w 2013 i 2016 roku, mając na koncie wiele wspaniałych ról. Jeszcze w czasie realizacji serii zmarł także Richard Harris (Dumbledore).

Jeszcze raz podajemy link do pierwszej części zestawienia – TUTAJ. Kontynuujemy poniżej:

Maggie Smith – Minevra McGonagall

McGonagall jest bez wątpienia jedną z najbardziej uwielbianych drugoplanowych postaci serii, także dzięki bezbłędnej roli Maggie Smith. Aktorka po występie w Harrym Potterze pojawiła się m.in. w dwóch częściach Hotelu Madrigold oraz serialowej i filmowej wersji Downton Abbey. Choć w przyszłym miesiącu skończy 86 lat, Smith nie zwalnia kariery i ma już zaplanowane kolejne projekty.

Robbie Coltrane – Rubeus Hagrid

Odtwórca roli Hagrida pojawił się po zakończeniu serii w takich projektach jak Wielkie nadzieje czy Merida waleczna (w tym przypadku miał rolę głosową). Od 2016 roku prowadzi autorski program Robbie Coltrane Critical Evidence, podejmujący tematykę true crime.

Michael Gambon – Albus Dumbledore

Gambon wcielał się w Dumbledore’a poczynając od trzeciej części serii – Więźnia Azkabanu. Zastąpił tym samym zmarłego wcześniej Richarda Harrisa. Aktor niedawno skończył 80 lat, ale wciąż jest aktywny zawodowo. Oglądaliśmy go m.in. w Ave, Cezar! braci Coen oraz w Judy.

Emma Thompson – Sybilla Trelawney

Thompson to kolejna aktorka, która nie spoczywa na laurach i aktywnie pojawia się w kolejnych projektach. W ostatnich latach widzieliśmy ją między innymi w Ratując pana Banksa, trzeciej części Bridget Jones (była też jej scenarzystką), Last Christmas (także scenariusz), dwóch częściach Men in Black oraz Late Night. Jej kolejnym zaplanowanym filmem jest disnejowska Cruella.

David Thewlis – Remus Lupin

Jeszcze jeden zapracowany aktor na liście. Thewlisa oglądaliśmy po Harrym Potterze w takich filmach jak RED 2, Teoria wszystkiego, Może pora z tym skończyć, a także Wonder Woman, gdzie wcielił się w przeciwnika tytułowej bohaterki granej przez Gal Gadot. Pojawi się także w sequelach Avatara.

Brendan Gleeson – Alastor Moody

Po występach w czarodziejskiej serii, Gleeson zagrał w takich produkcjach jak The GuardNa skraju jutraPaddington 2 oraz Ballada o Busterze Scruggsie (oczywiście wśród wielu innych). Świetnie radzi sobie też jego syn, Domnhall, który w Harrym Potterze wcielał się w Billa Weasleya.

Jim Broadbent – Horacy Slughorn

Broadbent dołączył do świata Harry’ego Pottera Księciu Półkrwi, a swoją rolą powtórzył epizodycznie w zamknięciu serii. Później grał jeszcze w dwóch częściach PaddingtonaEddiem zwanym orłem oraz Grze o tron.

Imelda Staunton – Dolores Umbridge

Chyba wszyscy fani Harry’ego Pottera zgodzą się, że obsadzenie Imeldy Staunton w roli Dolores Umbridge było strzałem w dziesiątkę. Aktorkę oglądaliśmy później we wspominanym już Paddingtonie i jego kontynuacji, CzarownicyDziewczynie Hitchcocka oraz Downton Abbey. W 5. i 6. sezonie The Crown zagra królową Elżbietę II.

Julie Walters – Molly Weasley

Fani Harry’ego Pottera są zgodni, że Julie Walters fantastycznie wykreowała na ekranie postać Molly Weasley. Po drugiej części Insygniów śmierci aktorka zagrała jeszcze na przykład w Brooklynie, drugiej części Mamma Mia! oraz – niedawno – w nowej adaptacji Tajemniczego ogrodu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA