search
REKLAMA
Zestawienie

Sceny z THE CROWN, które NIE WYDARZYŁY SIĘ w rzeczywistości

Bierzemy pod lupę serial „The Crown” i podajemy sceny, które nie wydarzyły się w rzeczywistości.

Martyna Janasik

14 kwietnia 2024

REKLAMA

Serial The Crown opowiadający o panowaniu królowej Elżbiety II pokochali widzowie na całym świecie. „Królewska” seria zyskała również uznanie większości krytyków. Produkcja była chwalona za aktorstwo, reżyserię, scenariusz i zdjęcia. Była też wielokrotnie nagradzana, w tym dwiema statuetkami Złotego Globu. Przychylność fanów i środowiska nie uchroniła jednak serialu przed krytyką za nieścisłości historyczne. The Crown borykało się z krytyką szczególnie od czwartego sezonu. Postanowiliśmy więc wziąć „królewski” serial pod lupę i przytoczyć niektóre sceny, które nie wydarzyły się w rzeczywistości.

„The Crown”. Prawda czy kłamstwo?

Serial The Crown jest dostępny na platformie Netflix. Produkcja doczekała się 6 sezonów. Pierwsza część została wydana przez Netflix w 2016 roku, a ostatnia, podzielona na dwie partie, w listopadzie i grudniu 2023 roku. Choć serial opowiada o rządach królowej Elżbiety II i losach jej rodziny, od początku jego trwania można było domyślać się, że dużo kwestii będzie tu pominiętych lub dopowiedzianych na podstawie doniesień i domysłów.

Często można się bowiem jedynie domyślać, co działo się za zamkniętymi drzwiami podczas niektórych rodzinnych rozmów rodziny królewskiej czy na cotygodniowych spotkaniach królowej Elżbiety z poszczególnymi premierami. Istnieją bowiem sytuacje, które nie były skrupulatnie dokumentowane. W serialu obecne są jednak nieścisłości historyczne i przeinaczone fakty dotyczące wydarzeń udokumentowanych. Bliżej czego należy więc umiejscowić The Crown — prawdy czy kłamstwa? Konsultant historyczny serii Robert Lacey stwierdził, że: „istnieją dwa rodzaje prawdy. Jest prawda historyczna i większa prawda o przeszłości. […] Kiedy odchodzi się od historii, nie dzieje się to przypadkowo. Dokonano tego na podstawie chęci przekazania określonego przesłania, które można przekazać jedynie w ten sposób”.

The Crown należy więc traktować jako historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i zagłębiać się w książki historyczne oraz informacje przekazywane przez samą rodzinę królewską, by mieć pełniejszy ogląd faktycznej historii rodu. Istnieje jednak szereg momentów w The Crown, które faktycznie nie miały miejsca w rzeczywistości lub wyglądały zupełnie inaczej. Oto kilka przykładów.

Księżniczka Małgorzata i chęć poślubienia Petera Townsenda

Pierwszym przykładem odejścia serialu The Crown od rzeczywistości jest wątek miłości księżniczki Małgorzaty do Petera Townsenda i ich ślubu. To jeden z tych momentów, w których królowa Elżbieta II może stracić sympatię w oczach niektórych widzów. W serialu królowa Elżbieta miała wyrazić zgodę lub nie na ślub siostry z brytyjskim żołnierzem i rozwodnikiem. Było to w zgodzie z ustawą o małżeństwach królewskich z 1772 roku. Królowa początkowo rozważała zgodę i prosiła o przekładanie ślubu ze względu na ciążę i protokoły. Królowa i rząd ostatecznie sprzeciwili się małżeństwu. Jedyną możliwością zawarcia małżeństwa byłoby zrzeczenie się przez Małgorzatę statusu księżniczki i opuszczenie rodziny królewskiej, na co się nie zgodziła. Jednakże według niektórych źródeł planowano nowelizację ustawy, aby umożliwić zawarcie małżeństwa. Ponoć przy jednoczesnym usunięciu Małgorzaty i jej dzieci z linii sukcesji, ale pozostaniu w rodzinie.

Wtargnięcie Michaela Fagana do sypialni królowej

Michael Fagan to brytyjski obywatel, który 9 lipca 1982 roku wtargnął do Pałacu Buckingham, do sypialni królowej Elżbiety II ok. 7:15 rano. Królowa zbudziła się i czekając na policję, która się nie zjawiała, zamieniła z Faganem kilka zdań. W serialu zdarzenie to ukazane jest jako długa konwersacja, która zaczyna się od tego, że Fagan prosi królową, by chroniła swój naród przed Margaret Thatcher. W wywiadzie z mediami Fagan stwierdził, że rozmowa była bardzo krótka i nie wspominał w niej w ogóle o Margaret Thatcher.

Osobista sekretarka Winstona Churchilla

Pamiętacie epizod The Crown, w którym Londyn pokrywa wielki smog? To zdarzenie faktycznie miało miejsce. Utrzymujący się w Londynie od 5 do 9 grudnia 1952 roku smog utworzony z powodu sytuacji pogodowej i wyemitowania do atmosfery gazów pochodzących głównie z kominów mieszkań i fabryk oraz spalin samochodowych spowodował śmierć 12 tysięcy osób. W tym czasie w serialu ginie Venetia Scott, osobista sekretarka Winstona Churchilla. Kobieta ginie tragicznie pod kołami autobusu. Ta śmierć, jak i też sama postać, są fikcją. Churchill nigdy nie miał asystentki nazywającej się Venetia Scott. Co więcej, gdyby postać ta żyła, to nie mogłaby zginąć potrącona przez autobus, ponieważ w czasie wielkiego smogu londyńskiego wstrzymano ruch komunikacji.

Księżniczka Małgorzata i kuzynki w szpitalu psychiatrycznym

W drugiej połowie 4. sezonu The Crown poznajemy okrutne oblicze rodu Windsorów, kiedy borykająca się ze swoim zdrowiem psychicznym księżniczka Małgorzata odkrywa pewien sekret rodzinny skrywany od lat. Dwie jej uznane za zmarłe kuzynki: Katherine i Nerissa Bowes-Lyon tak naprawdę żyją i przebywają w szpitalu psychiatrycznym w Surrey. Windsorowie mieli je „usunąć” z rodu ze względu na ich chorobę psychiczną. W serialu jest pokazane, że księżniczka Małgorzata nie tylko odkrywa historię i losy kuzynek Bowes-Lyon, ale też informuje o swoim odkryciu królową Elżbietę II i odwiedza krewne w szpitalu. W rzeczywistości księżniczka nie odkryła ich istnienia ani ich nie odwiedziła. Katherine i Nerissa Bowes-Lyon faktycznie istniały i zostały umieszczone w szpitalu psychiatrycznym. Tabloidy ujawniały ich istnienie i los pod koniec lat 80. Ponadto nie ma żadnych wzmianek o tym, aby od początku lat sześćdziesiątych jakikolwiek członek rodziny królewskiej je odwiedzał, co potwierdzają pracownicy placówki. Obie siostry nigdy nie otrzymały też żadnych kartek ani prezentów na urodziny, ani Boże Narodzenie.

Nerissa zmarła w 1986 roku w wieku 66 lat, w pogrzebie uczestniczył wyłącznie personel szpitala, a Katherine zmarła w 2014 roku w wieku 87 lat. Siostry nie otrzymały od rodziny żadnych pieniędzy poza 125 funtami wypłacanymi szpitalowi Earlswood każdego roku. Earlswood zamknięto w 1997 roku. Według filmu dokumentalnego o siostrach z 2011 roku The Queen’s Hidden Cousins „nie ma wzmianki o tym, że przez cały czas ich pobytu w szpitalu siostry były kiedykolwiek odwiedzane przez jakiegokolwiek członka rodziny Bowes-Lyon lub rodziny królewskiej, mimo że ich ciotka, Królowa Matka, jest patronką Mencap”. Źródła rodzinne podają jednak, że ich matka Fenella często odwiedzała obie siostry aż do swojej śmierci w 1966 roku. Lady Elizabeth Shakerley, wnuczka Fenelli, również powiedziała, że inni członkowie rodziny często odwiedzali ją przez te lata i często wysyłali prezenty oraz kartki z okazji Bożego Narodzenia i urodzin. Królowa Elżbieta, gdy w 1982 roku dowiedziała się, że kobiety żyją, miała wysyłać pieniądze na zabawki i słodycze z okazji ich urodzin i Bożego Narodzenia. Poza oświadczeniami rodziny nie ma jednak żadnych dowodów na to, że te wizyty miały miejsce.

Katastrofa w Aberfan

W sezonie 3 The Crown przedstawia katastrofę w Aberfan z 1966 roku. W tragedii zginęły 144 osoby, w tym 116 dzieci, po tym jak osuwający się węgiel zakrył gimnazjum Pantglas i kilka okolicznych domów. Produkcja pokazała księcia Filipa odwiedzającego miejsce dzień po katastrofie. W rzeczywistości na miejscu była królowa Elżbieta II i to dopiero tydzień po katastrofie. Przez dekady kwestionowano później postawę korony. W życiu prawdziwym w artykule opublikowanym przez The Free Library Elżbieta II stwierdziła, że ​​nieprzybycie na miejsce katastrofy natychmiast po wydarzeniach było tym, czego najbardziej żałuje.

Chory Churchill i wizyta królowej

Królowa nie odwiedzała Churchilla, gdy był on chory. Królowa Elżbieta żegna się emocjonalnie z Winstonem Churchillem, mówiąc, że był jej aniołem stróżem i dachem nad głową oraz jej osobistym kompasem, który wszystkim sterował. Królowa złożyła również pocałunek na jego czole. Wedle ekspertów taka sytuacja nie miała jednak miejsca, ale królowa była na bieżąco informowana o jego stanie zdrowia.

Martyna Janasik

Martyna Janasik

Kulturoznawczyni i autorka tekstów. Miłośniczka jedzenia, kina i sportu. Pewnie dlatego jedne z jej ulubionych filmów to "Rocky" i "Julie i Julia". Zawsze chciała pisać, więc pisać będzie już zawsze. W wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy i tenis ziemny.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA